Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Kurii zgłoszono 9 przypadków molestowania przez księży

Budynek kurii przy ulicy Żeromskiego w Bielsku-Białej. Fot. Wikipedia/DTG

Kuria Diecezjalna Bielsko-Żywiecka od początku swojego istnienia, czyli od 1992 roku, przyjęła łącznie dziewięć zgłoszeń spraw, dotyczących molestowania przez księdza osób nieletnich – poniżej 18. roku życia.

– W każdym przypadku zastosowano procedurę, przewidzianą przez Prawo Kościelne. W diecezji dokonano wstępnego rozpoznania sprawy, a jego wyniki przekazano Kongregacji Nauki Wiary. Pięć spraw zostało zakończonych prawomocnym wyrokiem kościelnym, o czym poinformowano także osoby zgłaszające przypadki nadużyć. Księża, którym udowodniono winę zostali zawieszeni w sprawowaniu urzędu kościelnego i pełnieniu funkcji duszpasterskich w parafii – informuje kuria.

Obecnie trzy spawy rozpatruje Kongregacja Nauki Wiary, a jedna pozostaje na etapie wstępnego rozpoznania przez diecezję.

Ze zgłoszonymi w kurii przypadkami pedofilii nie zapoznały się organy ścigania. – W żadnej z tych spraw nie toczyło się i nie toczy postępowanie prokuratorskie – potwierdzają władze diecezji.

Jak się dowiadujemy, po powzięciu informacji o liczbie niezgłoszonych wcześniej przypadków w diecezji bielsko-żywieckiej, niewykluczone, że lokalni śledczy zajmą się sprawdzaniem tych doniesień.

Obszerne materiały na ten temat ukażą się w czwartkowych wydaniach „Kroniki Beskidzkiej” i „Żywieckiej Kroniki Beskidzkiej” oraz piątkowym wydaniu „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”.

Wyjaśnienie

1. Z tekstu zamieszczonego na portalu „beskidzka24.pl” można wywnioskować, że Kuria nie dopełniła obowiązku zgłoszenia przypadków przestępstw do właściwych organów ścigania. Tymczasem nic takiego nie nastąpiło. W każdym ze zgłoszonych przypadków Kuria dopełniła wszystkie obowiązki, wynikające z prawa państwowego.

2. We fragmencie dotyczącym śledczych, którzy zajmą się sprawdzaniem doniesień o niezgłoszonych przypadkach, proszę o wyjaśnienie, że informacja ta nie pochodzi z materiałów przekazanych przez diecezję lub o podanie jej źródła.

Ks. Jacek M. Pędziwiatr

Subskrybuj
Powiadom o
guest
26 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
fora ze dwora
fora ze dwora
1 rok temu

Religia powinna “zniknąć” ze szkół. Od tego są salki przykościelne. Raz w tygodniu w sobotę lub niedzielę dla kilku klas na raz. Dzieci teraz mało- da się upchnać. Oczywiście za swoje. W budżecie zostało by ze dwa mld na podwyżki dla nauczycieli i personelu szkolnego. Katechetki “po szkółkach” do pola.

Każmir
Każmir
1 rok temu

Ksiadz powinien głosić religie, mówić o Bogu i dostawać od wiernych jakies pieniadze
powinien miec żone , żyć jak normalny czlowiek, wtedy nie byłoby molestowania dzieci i gejostwa

Igor
Igor
1 rok temu
Reply to  Każmir

w filmie Sekielskiego występujący księża to agenci SB, którzy weszli w struktury kościoła aby go rozwalać od środka. Pedofilia jest strasznym problemem, i akurat kościół dotyczy w mniejszym stopniu, ale dotyczy, Zwalczajmy pedofilię wszędzie, w śród celebrytów i aktorów, wśród środowisk lgbt – gdzie tylko na darknecie można przeczytać co robią ci zwyrodnialcy z dziećmi, także walczmy z tą chorobą a nie z kościołem bo chyba nie o to chodzi

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  Igor

Pedofilia nie ma barwy politycznej ani przynależności agenturalnej. To zboczenie, które nie da się wyleczyć. W kościele, wśród nauczycieli czyli w zawodach zaufania społecznego gdzie katecheta, nauczyciel ma łatwy dostęp do dzieci, potrafi się zaprzyjaźnić, jest często autorytetem – jest szczególnie groźne. Dociekanie przypadków w kościele nie można traktować jako atak na kościół. Oczywiście zawsze się znajdą osoby nieżyczliwe, wrogie które wykorzystują sytuację.

maurycy
maurycy
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

Nie ma odcienia politycznego, a rok wyborczy to tylko przypadek. Zdaje się, że RPO w osobie Bodnara, swego czasu był przeciwny upublicznieniu rejestru Rejestr przestępców seksualnych.

maurycy
maurycy
1 rok temu
Reply to  Igor

Dokładnie Igor! Wątpię aby agenta Bolka spowiadał facet spoza resortu, czy firmy. Zresztą, kto w 2012 roku zapobiegł ekstradycji Polańskiego z Polski do USA?

maurycy
maurycy
1 rok temu
Reply to  Każmir

Życie w małżeństwie czy w związku to sprawa indywidualna każdego. Jednak zgadzam się, iż powinni mieć możliwość, bez konieczności porzucania powołania.

maurycy
maurycy
1 rok temu

Dlaczego z tym idą do Kurii, a nie od razu do organów ścigania? To tak jakby krzywdzę dokonaną ze strony PRZYKŁADOWO tirowca skarżyć w stowarzyszeniu tirowców. Wiadomo, że swoich będą bronić, to dotyczy każdego zawodu.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  maurycy

Stan kapłański ma być wyjątkowy bo szerzy Ewangelię i są na najwyższy poziom wywindowane zasady etyki, prawdomówności itp. Nie można porównywać z każdym zawodem. Ci co idą do Kurii – wierzą Kurii w imię głoszonych wartości. Są rozczarowani i idą też z pytaniem: “jak to?” Normalny odruch.

obiektywny
obiektywny
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

Ksiądz to też człowiek, a nie pan Bóg. Za każde czyny które są wykroczeniem ludzie powinni ponisić karę, w tym księża. Chore jest tłumaczenie, że ksiądz jest jakimś człowiekiem ponad ludzi….bo zgodnie z naukami teologicznymi dla bytu najwyższego wszyscy są równi…. przykre dla mnie jako katolika jest takie puste zachowanie księży, wręcz pyszne, i przykre jest to, że dorastam w sekcie, gdzie prdofile mają racje bytu, gdzie nie poniosą kary za upokorzenie fizyczne i co najgorsze psychiczne

maurycy
maurycy
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

Duchowny to nie zawód, tylko powołanie. Kuria nie jest od ścigania przestępców. Zresztą sam Jezus w swym gronie akceptował złodzieja. Trudno oczekiwać lepszego zachowania od następców Apostołów, od których płynie wzór. Dlatego od tego są organy ścigania i tam powinni udać się pokrzywdzeni.

HELENA
HELENA
1 rok temu
Reply to  maurycy

Prawo RP ściga przypadki pedofilii tylko gdy ofiara nie przekroczy 15 roku życia. Przypadki powyżej 15 roku życia ofiary nie podlegają postępowaniu prokuratorskiemu. Obecnie minister Ziobro chce ten wiek podnieść do 16 roky życia. Prawo kanoniczne jest ostrzejsze i pedofilię ściga do 18 roku życia. Więc przypadki w diecezji dotyczyły osób powyżej 15 lat. Dlatego też nie były zgłoszone do prokuratury.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  HELENA

Bardzo ładnie wyjaśnione o przypadkach w filmie. Ale jest ich więcej, również wśród dzieci poniżej 15/16 roku życia. I w dużym stopniu przedawnione. Jakie środki zabezpieczające dla aktualnie uczących się dzieci jeśli jest sprzeciw aby edukować dzieci? Nie tylko zaostrzenie kary. Może poddać obowiązkowym badaniom wychowawców w jakiś sposób, monitorowaniu. Choć nie wiem jak.

maurycy
maurycy
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

Jeżeli piszesz o monitorowaniu, należałoby objąć nim wszystkich, nie tylko konkretną grupę.

maurycy
maurycy
1 rok temu
Reply to  HELENA

Dziękuję za wyjaśnienie, znów wiem coś więcej. Mimo wszystko ofiara powinna zgłosić się do organów ścigania od razu, a nie kilka lat po fakcie, kiedy śladów i dowodów już nie ma.

SramNaKler
SramNaKler
1 rok temu

Stop czarnym pedfilom!!!!!!

maurycy
maurycy
1 rok temu
Reply to  SramNaKler

STOP dla każdego rodzaju i maści pedofilii.

Igor
Igor
1 rok temu
Reply to  SramNaKler

tu nie ma co szufladkować, stop pedofilom każdym !

zbulwersowany
zbulwersowany
1 rok temu

No żeby takie rzeczy się działy w kościele rzymsko katolickim to się w głowie nie mieści. Czyżby papierz Polak JP2 nic o tym nie wiedział ? Chyba zacznę chodzić do kościoła ewangelickiego .

maurycy
maurycy
1 rok temu
Reply to  zbulwersowany

Najlepiej od razu idź do Synagogi;)

Eustachy
Eustachy
1 rok temu

O jakie parafie chodzi bo nie wiem czy byłem molestowany czy nie?

Igor
Igor
1 rok temu

gdzie można zgłaszać molestowanie przez osoby lbgt? bo na razie wszystko jest kasowane z sieci

Manolo
Manolo
1 rok temu
Reply to  Igor

w prokuraturze

Boczek Arnold
Boczek Arnold
1 rok temu
Reply to  Igor

Do straży miejskiej.

Gość
Gość
1 rok temu

Skoro niektórym księżą udowodniono winę to dlaczego nie toczyło się w ich sprawie postępowanie prokuratorskie? Odsunięcie od sprawowania posługi kapłańskiej to żadna kara. Co z więzieniem dla przestępcy?

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu

Bardzo poważne i odpowiedzialne zadanie dla redaktora. Jeszce bardziej dla śledczych ale jeśli będzie niewykluczone.