Porady i inspiracje Bielsko-Biała

Kwarantanna: Od dzisiaj obowiązkowa aplikacja telefoniczna

Od dzisiaj osoby pozostające w przymusowej kwarantannie domowej muszą potwierdzać swoją obecność za pomocą aplikacji telefonicznej.

Ministerstwo cyfryzacji informuje o przymusowym korzystaniu od dnia dzisiejszego z telefonicznej aplikacji. Dotyczy to osób z nałożoną administracyjnie kwarantanną domową, posiadających telefony komórkowe. Jeśli ktoś nie ma, powinien zgłosić ten fakt pod numer telefonu 22 165 57 44 w formie oświadczenia składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej. Osoby nie posiadające takiej możliwości mogą to zrobić za pomocą formularza zgłoszeniowego, który następnie powinien być przekazany policjantom sprawdzającym obecność osób pod kwarantanną.

Kluczową sprawą, jak informuje wspomniane ministerstwo, jest otrzymanie na swój numer telefonu sms z powiadomieniem o aplikacji (otrzymają go tylko osoby pozostające pod kwarantanną).

„SMS dotarł. Można pobrać aplikację. Jak to zrobić? To zależy od telefonu, którego używacie” – czytamy w instrukcji ministerstwa. – „ Jeśli korzystacie z telefonu systemem Android – znajdziecie ją w sklepie Google Play. Jeśli Wasz smartfon to iOS, zajrzyjcie doApp Store [2]. Niezależnie od modelu telefonu, sklepy znajdziecie na jego pulpicie. Będąc w sklepie, w polu wyszukiwania wpiszcie nazwę aplikacji, czyli “Kwarantanna domowa”. Po jej wyszukaniu kliknijcie w przycisk „Instaluj”.

Po zainstalowaniu aplikacji należy zrobić sobie zdjęcie, które będzie służyło później do porównywania wizerunku. Samo sprawdzanie obecności pod kwarantanną polegać ma na otrzymywaniu w ciągu doby kilku sms-ów z zadaniami, na wykonanie których będzie 20 minut.

– W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jańcio
Jańcio
2 lat temu

wg ostatnich informacji od 5 kwietnia , nie stosujący się do niniejszych unormowań zostaną zesłani na Madagaskar

inżynier
inżynier
2 lat temu

Nie mam obowiązku posiadania smart phonea – ale będą pozwy, już sie nie mogę doczekać :D:D:D Normalnie nie będę pracował już wcale, będę żył z pozywania dyktatury kobiet za łamanie prawa!

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  inżynier

Jesteś pewny, że sąd stanie po Twojej stronie? Przecież to kasta według Ciebie. I druga kasta “dyktatury kobiet”, marne szanse. Smartfona wykryją u operatora, aby ukryć musisz zainstalować numer do telefonu starego.

inżynier
inżynier
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Od tego jest papuga hermenuś 😀 Co do smart phonea to nie ucz ojca dzieci robić hermenuś – mam specjalizację “systemy informatyczne”. PRzykładowo z tej stronki wywalali mnie i blokowali już chyba z trzy razy, z czego ostatni … dziś. Wordfence? SERIO?!?
No cóż nadal tu jestem. Operator? Mój operator nie wymaga rejestracji ani nie prowadzi takich statystyk. To czeska karta pre paid :D:D:D Na mnie te triki dyktatury kobiet nie działają…

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  inżynier

Wierzę, że jesteś najlepszym specjalistą z systemów informatycznych bo masz specjalizację systemy informatyczne ale też trzeba wierzyć w specjalistów innych, że może czasem są lepsi. Może goście są nie tylko z tytułami inżynier. Czy serio? Z inżynierem nic nie musi być serio. Gdybyś jednak chciał posłuchać rozsądku papugi: daj się wywalić z tej stronki. Ja piszę głupoty ale Ty naprawdę przyrządzasz stek głupot. Niesmaczny ten stek, nie da się zjeść.

dr Freud
dr Freud
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

A miałaś kochana brać te czerwone tabletki jak mówił pan dochtór – a tak przyjdzie sanitariusz Zenek, zgasi światło i powrócą koszmary. Pozdrawiam??