Smacznie, zdrowo i stylowo Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice Żywiec Na czasie

L4 wstecz – zasady otrzymania zwolnienia

L4 wstecz to jedno z zaświadczeń umożlwiających tymczasowe zrezygnowanie z wykonywania obowiązków wynikających z umowy, a także przychodzenia do pracy. Może zostać wygenerowane jedynie przez uprawnionych lekarzy. Stanowi sposób na usprawiedliwienie nieobecności w pracy spowodowanej chorobą lub jakąkolwiek niedyspozycją zdrowotną. Warto poznać zasady wystawiania oraz realizowania takich zwolnień, aby móc w pełni korzystać z praw i przywilejów, jakie dają one pracownikowi. Kluczowe jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na jaki okres można otrzymać zwolnienie wsteczne, w jakich sytuacjach ono przysługuje, a także jakie świadczenia chory otrzyma podczas jego trwania.

Na jaki okres przysługuje L4 wstecz?

L4 wstecz charakteryzuje się jasno i odgórnie ustalonymi dotyczącymi wystawiania, realizowania oraz respektowania przez pracodawców i inne podmioty. Określony został również czas na jaki może zostać wygenerowane zwolnienie chorobowe. Przepisy przedstawiają także okres wsteczny jaki może ono obejmować. Ubezpieczony pracownik ma prawo do uzyskania zwolnienia lekarskiego na okres 182 dni w ciągu roku. W przypadku kobiet w ciąży oraz osób chorych na gruźlicę limit ten został przedłużony do 270 dni. Zwolnienie może zostać wystawione na okres wsteczny, w trakcie którego pracownik był chory i nie pracował, ale nie posiadał jeszcze odpowiedniego zaświadczenia od lekarza. Przyjmuje się, że L4 może zostać wygenerowane z datą wsteczną nie przekraczającą trzech dni. Wyjątkiem są zwolnienia wystawiane przez lekarzy psychiatrów. W niektórych przypadkach ten specjalista może stwierdzić, że pacjent był chory znacznie wcześniej co uniemożliwiało mu wykonywanie obowiązków pracowniczych. Nie ustalono jednak maksymalnego okresu wstecznego obowiązującego w takiej sytuacji.

W jakich sytuacjach można otrzymać zwolnienie?

Zwolnienie lekarskie może zostać wystawione w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub złym samopoczuciem spowodowanym konkretną dolegliwością. L4 otrzymają także osoby wymagające hospitalizacji oraz kobiety spodziewające się dziecka, których ciąża przebiega z komplikacjami lub brakuje im sił do wykonywania efektywnie i kompleksowo wszystkich obowiązków pracowniczych wynikających z podpisanej umowy. Wskazaniem do otrzymania zwolnienia jest również doznanie urazu podczas wypadku, szczególnie w drodze do lub z pracy. Urlop chorobowy przysługuje również pracownikom zmagającym się z chorobami lub zaburzeniami psychicznymi, które często okazują się dużo groźniejsze od fizycznych dolegliwości. Zwolnienie wsteczne otrzymają osoby, których stan nie umożliwiał wcześniejszej wizyty mającej na celu wystawienia L4, a także z innych powodów nie mogły pojawić się wcześniej w gabinecie.

Skorzystaj z konsultacji lekarskich w celu uzyskania zwolnienia na e-lekarz24h.pl

Czy podczas L4 wstecz chory otrzyma jakieś świadczenia?

L4 wstecz jest zaświadczeniem usprawiedliwiającym nieobecność spowodowaną niedyspozycją zdrowotną, więc należne świadczenia są takie same i mają identyczny wymiar jak te otrzymywane podczas zwolnienia chorobowego. Ubezpieczeni pracownicy mają prawo do wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez pierwsze 33 dni zwolnienia przez pracodawcę, a po tym okresie do zasiłku regulowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oba świadczenia mają wysokość 80% podstawy, która jest średnią wynagrodzeń otrzymanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Inny wymiar wynagrodzenia i zasiłku otrzymają kobiety w ciąży, osoby hospitalizowane oraz poszkodowani w wypadach podczas drogi do lub z pracy. Wysokość wypłacanych tym pracownikom świadczeń wyniesie 100% postawy wynagrodzenia. Warto wiedzieć, że świadczenia pieniężne obejmą nie tylko okres zwolnienia, ale także dni wsteczne uwzględnione w zaświadczeniu.

W jakich sytuacjach można je stracić?

Mimo, że ubezpieczony pracownik ma prawo do otrzymywania świadczeń w postaci wynagrodzenia chorobowego i zasiłku, w niektórych sytuacjach może je stracić. Wskazaniem do odebrania świadczeń jest nieprzestrzeganie zasad zwolnienia. Kontrole przeprowadzane przez ZUS lub pracodawcę mają na celu potwierdzenie zasadności urlopu chorobowego. Jeśli pracownik nie podejmuje leczenia i wykorzystuje zwolnienie do innych celów, zostanie on pozbawiony zasiłku. ZUS może powołać specjalną komisję lekarską która zbada pacjenta i oceni, czy urlop chorobowy jest wskazany. W przypadku negatywnej opinii, straci on zasiłek. Nie otrzymają go również osoby podejmujące jakąkolwiek pracę prowadzącą do zarobku podczas trwania urlopu chorobowego. Osoby, którym zostanie odebrane prawo do świadczeń, nie otrzymają kolejnych wypłat, a także będą musiały zwrócić dotychczas otrzymane raty wraz z należnymi odsetkami. W przypadku przekroczenia terminu zwolnienia, pracownik nie musi oddawać wypłaconych świadczeń, a jedynie utracą prawo do kolejnych rat zasiłku.

google_news