Dziś obchodzimy drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Lany poniedziałek zwany też śmigusem-dyngusem. Ten dzień jest niewątpliwie tradycją obchodzoną w Polsce od lat. Należy jednak pamiętać aby zwyczaj oblewania wodą nie okazał się zachowaniem niezgodnym z przepisami, które nie ma wiele wspólnego z podtrzymywaniem tradycji.
W Poniedziałek Wielkanocny należy przede wszystkim zachować rozwagę, a polewanie wodą powinno mieć swój umiar i mieć charakter symboliczny, a nie przysparzać zbędnego problemu. Tradycję należy pielęgnować, ale zgodnie z normami dobrego wychowania.
Policjanci przestrzegają zwolenników natarczywego oblewania wodą o konsekwencjach prawych za wszelkie niezgodne z przepisami incydenty. Z odpowiedzialnością karną muszą liczyć się osoby, które niewłaściwie będą obchodzić ten zwyczaj wielkanocny poprzez m.in.:
- zakłócenie spokoju i porządku publicznego;
- naruszenie nietykalności cielesnej;
- uszkodzenie ciała;
- zniszczenie mienia;
- naruszenie miru domowego (podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela).
Takie zachowanie może powodować naruszenie przepisów, a w konsekwencji odpowiedzialność karną.
Pamiętajmy więc, by świętować z rozsądkiem.
policyjny ŚM1ECIU WYPIER0ALAJ!!!
Jeśli zadane zostało pytanie w artykule sponsorowanym powyżej “Czy senator Kalata interesuje się Milówką?” – pytanie nie tylko do senatora, są jeszcze mieszkańcy Milówki. Kto zadaje pytania w artykule?
Muszą wprowadzić przepis dotyczący lanego poniedziałku, te wykroczenia na końcu nie pasują do prądu wodnego (w języku OSP).
Ale może w prima aprilis ujdzie żart mocniejszego polania ładniejszej ode mnie dziewczyny? – czemu ładniejsza?