Wydarzenia

Lato na balkonie – jakie kwiaty wybrać do aranżacji?

Nadchodzi lato! W końcu, po wielu mroźnych miesiącach, przyjdzie pora na stworzenie kolorowych aranżacji na naszym tarasie i balkonie. W końcu nic tak nie cieszy i nie dodaje energii, jak poranną kawa na świeżym powietrzu, grill z przyjaciółmi lub wieczorny relaks z lampką wina i dobrą książką. Pora więc odkurzyć ogrodowe meble, odnowić doniczki i wybrać nowe kwiaty, które udekorują tą niewielką przestrzeń. Jeśli zastanawiasz się jakie zielone ozdoby wybrać w tym roku – koniecznie sprawdź nasz poradnik, a potem szybko biegnij na zakupy!

 

Czym kierować się w czasie wyboru roślin balkonowych?

Zanim udasz się do sklepu i kupisz doniczki z wybranymi kwiatami dokładnie przeanalizuj kilka istotnych czynników, które będą w przyszłości oddziaływać na balkonową aranżację. Co należy brać pod uwagę?

Przede wszystkim oceń, na którą stronę świata wysunięty jest balkon oraz jak intensywne nasłonecznienie występuje w ciągu dnia. Dlaczego to istotne? Ponieważ zacieniony przez większość dnia balkon nie będzie dobrym miejscem dla kwiatów lubiących słońce i odwrotnie. Wrażliwe rośliny będą źle rozwijać się w miejscu, gdzie stopień nasłonecznienia jest wysoki, a promienie intensywne.

Chociaż wydaje się, że to sprawa drugorzędna (lub związana wyłącznie z estetyką aranżacji) – zaplanuj zawczasu wielkość donic balkonowych oraz ich… kolor! Ma to związek ze wspomnianym już nasłonecznieniem – tam, gdzie słońce przygrzewa długo i intensywnie zapewnij kwiatom doniczki w jaśniejszych kolorach, które nie będą tak, jak na przykład czarne modele, szybko się nagrzewać. Dobrym sposobem na zapewnienie odpowiednich warunków termicznych roślinom jest posadzenie ich w donicach ceramicznych.

Aranżując balkon lub taras nie zapomnij także o innych dekoracjach – lampionach, świecach (je oferuje hurtownia świec), zielniku i drewnianych, ozdobnych skrzyneczkach.

 

Rośliny na nasłoneczniony balkon i balkon zacieniony

Słońce intensywnie nagrzewa balkon? To idealne warunki bytowania dla takich kwiatów, jak klasyczne pelargonie i begonie, które świetnie czują się w suchym i ciepłym otoczeniu. Na takim balkonie dobrze poczuje się również lawenda oraz wrzos, które przez długi czas mogą zachwycać Cię nie tylko zapachem, ale i wspaniałymi kolorami. Sezonowymi kwiatami, na które koniecznie zwróć uwagę są także bratki, występujące w wielu kolorach. Jeśli trzymasz w domu kaktusy, wiosna i lato to doskonała pora na to, by dać im nieco oddechu i wynieść je na balkon. Promienie słoneczne nie są im straszne, podobnie jak ewentualne dłuższe przerwy w podlewaniu, kiedy domownicy wyjeżdżają na urlop. W przypadku słonecznego balkonu możesz bez obaw wybrać także drobne krzewy, takie jak kosodrzewina czy jałowiec.

Nieco inaczej wygląda kwestia roślin, gdy usytuowanie nie zapewnia optymalnego naświetlenia, a przez większość dnia balkon pozostaje zacieniony. Problem stanowi też znacznie niższa temperatura panująca wokół. Nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować z ciekawej aranżacji! Na cienisty balkon wybieraj mniej wymagające rośliny, takie jak frezje czy cyklameny. Bardzo ciekawą alternatywą mogą okazać się też gatunki wieloletnie, na przykład byliny czy krokusy (pamiętaj, by na zimę zabezpieczyć cebulki przed przemrożeniem!).

 

A może sztuczne kwiaty na balkon?

Z tą opinią zgodzi się chyba każdy – niewymagającymi roślinami, które przyozdobią każdy balkon bez względu na dostęp do słońca lub cienia będą sztuczne kwiaty balkonowe! Decydując się na taką alternatywę możesz zapomnieć o podlewaniu, przesadzaniu i nawożeniu. Rośliny wykonane z różnych materiałów nie będą usychać, jeśli wyjedziesz na dwutygodniowy urlop i nie znajdziesz sympatycznej sąsiadki, która by je podlewała. Do tego, przy odpowiednim zadbaniu o ich konserwację, mogą posłużyć Ci nawet kilka sezonów. Jedyną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę w przypadku aranżacji na balkonie nasłonecznionym jest sporadyczna kontrola kolorów sztucznych kwiatów – przy ekspozycji bezpośredniej na promieniowanie słoneczne mogą one lekko blaknąć.

 

Jeśli planujesz zmianę aranżacji na balkonie lub organizujesz przyjęcie w plenerze, zobacz co ma Ci do zaoferowania ta hurtownia artykułów ślubnych.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Julka
Julka
3 dni temu

Mój balkon jest strasznie nasłoneczniony, więc wszystkie kwiaty, które miałam zwiędły.. Teraz zamówiłam sztuczne roślinki z megasceny. Przynajmniej przez cały czas będą ładnie wyglądać, a ja nie będę musiała ich pilnować i ciągle podlewać.