Bielsko-Biała Sport Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Lechia w finale Pucharu Polski

Zdjęcia: Pixabay

Lider ekstraklasy Lechia Gdańsk zagra z Jagiellonią w finale Pucharu Polski 2 maja dzięki dzisiejszej wygranej 1:0 nad pierwszoligowym Rakowem Częstochowa. Na taki wynik zagłosować było można wykorzystując Kod promocyjny Fortuna.

Raków dzięki poczynaniom trenera Marka Papszuna radzi sobie całkiem nieźle. Udało mu się pokonać i wykluczyć z turnieju Lecha Poznań, a w ćwierćfinale nawet Legię Warszawa. Mecz z Lechią okazał się jednak trudniejszy. Walka z liderem ekstraklasy to dla Częstochowy ogromne wydarzenie, przegrana nie jest dla nich problemem. W końcu to oni wyeliminowali Legię z walki o Puchar Polski.

Raków aspiruje dopiero do ekstraklasy, a Lechia to jeden z liderów Pucharu Polski, ale podczas dzisiejszego meczu żadnych różnic nie było widać. Od początku meczu objęli nawet prowadzenie i udowodnili, że zasługują na miejsce w najlepszej klasie.

Obrońca Andrzej Niewulis był bliski gola, ale niestety trafił w poprzeczkę, a dobitka Tomasa Petraseka została w ostatniej chwili zablokowana przez obrońców Lechii. Początkowo gospodarze narzucili szybkie tempo gry, ale już po kilkunastu minutach Lechia złapała tempo i skutecznie powstrzymała ataki Rakowa. W siedemnastej minucie Piotr Stokowiec zaatakował z lewej strony i dośrodkował w pole karne do Artura Sobiecha. Obrońca za pierwszym razem zdołał obronić swą bramkę, ale Sobiech błyskawicznie dobił strzał zapewniając Gdańskowi awans do finału.

Mecz był bardzo dynamiczny, a gra ostra. Sobiech, krótko po strzeleniu gola musiał zostać zmieniony jeszcze w pierwszej połowie po tym jak został kopnięty w twarz. Mieszkańcy Częstochowy mimo przegranej są jednak bardzo zadowoleni, tłumnie oczekiwali po meczu na ulicach miasta by zobaczyć autokar z zawodnikami. Wejście do ekstraklasy jest właściwie pewne i wówczas będą gościć na swoim stadionie najlepszych piłkarzy polskiej ligi.

Kilka ciekawostek o Lechii Gdańsk

Nazwa klubu pochodzi od Lechii, poetyckiej nazwy dla Polski. Klub został założony przez ludzi wypędzonych ze Lwowa, którzy byli kibicami najstarszej polskiej drużyny piłkarskiej Lechii Lwów, założonej w 1903 roku. Na klub mówi się dzisiaj Biało-Zieloni, Lechiści lub Budowlani. Nazwa Budowlani pochodzi od tego, że w latach 1950-1954 klub nazywał się Budowlani Gdańsk, a później aż do 1992 roku – Budowlany Klub Sportowy Lechia Gdańsk.

Założona w 1945 roku pod nazwą Klub Sportowy Biura Odbudowy Portów „Baltia” Lechia była potęgą polskiego futbolu w połowie lat 50-tych. Rok później w 1946 roku nazwę klubu zmieniono na Lechia. Pełna nazwa klubu to: Klub Sportowy Lechia Gdańsk Spółka Akcyjna. Kolejne dekady były skromne, zespół powrócił do formy na początku lat 80., wygrywając Puchar Polski, Superpuchar i grając w Pucharze Zdobywców Pucharów UEFA, gdzie przegrał w pierwszej rundzie z Juventusem. W maju 2008 roku klub ponownie awansował do polskiej czołówki.

Kolory Lechii Gdańsk zawsze były zielone i białe. W pierwszych latach istnienia klubu Lechia nosiła zielone koszule z białymi szortami i zielonymi lub białymi skarpetkami. Przeważnie w historii Lechii ekipa nosiła wszystkie zielone koszule, jednak było kilka sezonów, w których Lechia nosiła białe kolory. Projekt odznaki Lechii pozostał mniej więcej taki sam od 1945 roku, z niewielkimi zmianami, gdy nazwa klubu się zmieniła lub gdy Lechia połączyła się z innym klubem. Projekt plakietki Lechii zawsze był trójkątną flagą z masztem po lewej stronie. Flaga zawsze była zielona, ​​z białym poziomym paskiem pośrodku i symbolem herbu Gdańska w centrum.