Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Leje i jeszcze długo będzie lać. Możliwe podtopienia

Grafiki: IMGW

Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu w całym regionie. Co więcej, zwracają uwagę na to, że rzeki mogą przekroczyć stany alarmowe. Nie wykluczają także lokalnych podtopień.

Ostrzeżenie przed opadami będzie aktualne do jutra, do 9.00, choć może być jeszcze aktualizowane. – Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana całkowita suma opadów od 40 mm do 60 mm, miejscami do 80 mm – informuje Alina Jasek-Kamińska, synoptyk IMGW.

Co więcej, do jutrzejszego południa obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia. Dotyczy m.in. zlewni Małej Wisły, Soły i Olzy. – Występujące i prognozowane intensywne opady deszczu, także burzowe, będą powodować wzrosty poziomu wody, lokalnie gwałtowne, do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Punktowo w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów mogą zostać przekroczone stany alarmowe. W zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić podtopienia – przybliża synoptyk Artur Franczyk.

Prawdopodobieństwo powyższych prognoz IMGW ustaliło na 90 procent.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
2 lat temu

A i na telefony komórkowe dostają obywatele ostrzeżenia w tym nowość – o przygotowaniu się na ewentualne podtopieniach ale nie dostają rady jak się zabezpieczyć. Przepraszam, jest aby śledzić komunikaty ale nie wiem czy tym się zabezpiecza.