Lena Santarius i jej ważny triumf w kyokishin

Rewelacyjnie wystartowała zawodniczka Cieszyńskiego Klubu Kyokushin w 34. Pucharze Polski.

Lena Santarius, bo o niej mowa, wygrała Puchar Polski i złoty medal w kategorii młodziczek do 45kg. Pierwszą walkę wygrała decyzją sędziów, drugą przez wazari, a finał zakończyła w 40 sekund mocnym okrężnym kopnięciem na głowę, a za chwilę niskim low-kickiem, który zakończył pojedynek.

Z uwagi na to, że nie rozgrywa się mistrzostw Polski w kategorii młodzików, Puchar Polski można traktować w tej kategorii wiekowej, jako nieoficjalne mistrzostwa kraju. Zatem Lena okazała się najlepsza w Polsce i stała się kandydatką do udziału w przyszłorocznych Mistrzostwach Europy.

Bardzo dobrze spisali się również pozostali zawodnicy tego klubu, startujący w Pucharze. Maksymilian Wojtas zdobył brązowy medal w kategorii juniorów młodszych do 60kg. Walkę ćwierćfinałową wygrał przez wyraźną przewagę. W półfinale, po dogrywce, sędziowie niejednogłośnie wskazali na zwycięstwo rywala Maksymiliana. Brązowy medal zdobył również Adam Malina w kategorii młodzików do 40kg. Po wygranych dwóch pojedynkach, w ćwierćfinale zaraz na początku starcia złamał rękę i chociaż dzielnie walczył do końca to jednak nie był w stanie już wykazać swojej przewagi nad rywalem i uległ mu przez decyzję sędziów. Kontuzja, którą odniósł uniemożliwiła mu też dalsze zmagania. Gdyby nie to, miał realne szanse by również sięgnąć po najwyższe trofeum. Wiktoria Urbanek zajęła ostatecznie w Pucharze Polski piąte miejsce, natomiast Bibiannie Olszar nie udało się przebić do czołowej ósemki.

Puchar Polski odbył się 16 grudnia 2023 w Katowicach z udziałem 380 zawodników, reprezentujących 80 klubów sportowych z całej Polski. Z ramienia Cieszyńskiego Klubu sędziami byli Dariusz Kubica i Andrzej Pasterny, zaś kierownikiem i opiekunem ekipy Bogdan Kubica.