Wydarzenia Bielsko-Biała

Leśnicy szacują straty

Fot. Marcin Płużek

Tegoroczna zima jak nigdy dała się we znaki beskidzkim lasom. Ogromne szody poczyniła zwłaszcza w świerkowych młodnikach. Wiele młodych, kilkunastoletnich drzew jest połamanych. Większość świerków ma odłamane wierzchołki. Dobrze to widać szczególnie w rejonie Małego Skrzycznego, Malinowskiej Skały czy Baraniej Góry.

To co się stało, jest efektem dość szczególnych warunków pogodowych, jakie tej zimy panowały w Beskidach. W górach spadło nawet trzy metry śniegu, który prawie całkiem zakrył młode drzewa. Ponad tę pokrywę wystawały tylko ich wierzchołki, które szybko okleiły się grubą warstwą lodu i zmrożonego śniegu. Gdy w styczniu w górach szalał halny, połamał te mocno obciążone czubki młodych świerków jak zapałki. To dość nietypowa sytuacja, bo zazwyczaj – co tej zimy też miało miejsce – w czasie wichur najbardziej cierpi stary drzewostan.

Na razie leśnicy szacują straty, lecz mowa o zniszczonych setkach hektarów młodych lasów świerkowych. Co teraz? Marek Czader, nadleśniczy z Nadleśnictwa Bielsko – W tym rejonie śnieg i wiatr także poczyniły wielkie spustoszenia. Wyjaśnia, że zniszczony w wyższych partiach gór młody drzewostan leśnicy pozostawią samemu sobie. Będą jedynie obserwować, jak przyroda poradzi sobie z tym problemem. – W razie potrzeby będziemy interweniować – mówi nadleśniczy.

Drzewa rosnące na dużych wysokościach i tak mają, z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne, ciężki żywot bez względu na to czy są uszkodzone, czy nie. Prędzej czy później zaczynają karłowacieć, nawet gdy ich wierzchołki nie są odłamane. – Drzewa rosnące w tych miejscach same w sobie są wartością – podkreśla Marek Czader.

Inaczej sprawy będą się miały w przypadku rosnących w niższych partach gór lasów o charterze gospodarczym. Gdy tylko warunki na to pozwolą, leśnicy przystąpią do przebudowy połamanych drzewostanów. Wytną uszkodzone świerki, aby zrobić miejsce (i lepsze warunki do wzrostu) tym, które przetrwały zimową zawieruchę.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tuptus
tuptus
4 lat temu

nic żaden kataklizm nie narobi tyle szkody, w lesie co leśnicy z lasów państwowych

krowiarz
krowiarz
4 lat temu

może niech zaczną sadzić graby, buki, olchy
Świerk daje szybki wzrost i kasę ! Nic poza tym !

Krzych
Krzych
4 lat temu
Reply to  krowiarz

Zgadza się, tak powinni robić, ale w reglu dolnym. W reglu górnym, w Beskidach powyżej 1150 m n.p. m., jak na wspomnianym Skrzycznem czy Baraniej Górze, rośnie już drzewostan świerkowy. Inna sprawa, że wskutek zmian klimatycznych granica ta przesuwać się będzie w górę. Świerki usychają też wskutek niedostatku wilgoci. Ogólnie ujmując, w górach już pustkowie, nawet na tym zdjęciu widoczne. Smutne.