Bielsko-Biała Na sygnale

Lewe faktury na miliony

Mat. prasowe

 W przestępczy proceder polegający na wystawianiu fikcyjnych faktur było zaangażowanych kilkadziesiąt podmiotów gospodarczych z całego kraju. Śledztwo w sprawie prowadzą bielska prokuratura i policja.

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej – chodzi o wystawianie fikcyjnych faktur VAT na zakup materiałów budowlanych. Śledczy wyjaśniają, że organizator przedsięwzięcia, równoległe z faktycznie prowadzoną działalnością gospodarczą, wystawiał fikcyjne faktury, a następnie zbywał je zainteresowanym podmiotom, głównie ze Śląska i Małopolski, by zwiększyć koszty prowadzanej przez nich działalności. To z kolei pozwalało na odliczenie albo zwrot podatku VAT.

Przekręt ujawniła kontrola Krajowej Administracji Skarbowej. 28 lutego zatrzymano dwie osoby, w tym organizatora nielegalnego przedsięwzięcia. Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Oddział jego firmy mieścił się w Bielsku-Białej. Wobec drugiej zatrzymanej osoby zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz poręczenia majątkowego.

Bielska prokuratura informuje, że łączna wartość ujawnionych fikcyjnych faktur przekracza kwotę 20 milionów złotych! Podejrzanym grozi kara od 5 do nawet 25 lat pozbawienia wolności.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Uczen
Uczen
4 lat temu

możecie opisac mechanizm tego procederu ze szczegółami coś bym się podszkolił