Wydarzenia Żywiec

Lipowa: Kolejna czujka bada jakość powietrza

Fot. UG Lipowa

W centrum Lipowej pojawił się kolejny czujnik monitorujący jakość powietrza.

Urządzenie mierzy stężenie pyłów zawieszonych PM 10, PM 2,5 i PM1, a także temperaturę i wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz siłę i kierunek wiatru. Dane aktualizowane są co 5 minut, czyli 12 razy na godzinę. Można je zobaczyć klikając w specjalną żółtą zakładkę na stronie internetowej lipowa.pl (kliknij tutaj), albo w swoim własnym telefonie – uprzednio instalując aplikację o nazwie Airly.

Generalnie Airly to cały system monitorowania jakości powietrza, obejmujący łącznie około 3 tysięcy czujników. Korzystając ze wspomnianych zakładki lub apki można zorientować się w kwestii jakości powietrza nie tylko w Lipowej, ale w każdym z tych kilku tysięcy miejsc w Polsce.

W gminie do tej pory działały czujniki przy szkołach: w Siennej, Słotwinie i Lipowej. Wyniki ich pracy nie są objęte opisywanym system. Płynące z nich dane (stężenie PM 10, 2,5 oraz 1) można zobaczyć m.in. na stronie lipowa.pl.

 

 

1
Skomentuj

avatar
1 Komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
1 Komentarzy
Karol Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karol
Gość
Karol

A w Rajczy , Milówce, Węgierskiej Górki nie ma oficjalnej czujki jakości powietrza. Lepiej nie wiedzieć czym musimy tam oddychać to wyjdzie nam na zdrowie