Wydarzenia Żywiec

Lipowa, Pietrzykowice: Bliżej chodnika

Kiedy przebudowywano fragment drogi powiatowej między Pietrzykowicami a centrum Lipowej, nie wykonano przy nim chodnika (patrz zdjęcie). Ostatnio sprawy zaczęły zmierzać w kierunku dobudowania brakującego trotuaru.

Chodzi o kawałek drogi 1455 S, łączącej Pietrzykowice, Lipową, Ostre, Twardorzeczkę i Leśną. Brakujący fragment liczy dokładnie 3,28 km długości. Z informacji uzyskanych w Powiatowym Zarządzie Dróg w Żywcu wynika, że przebudowa była dofinansowana między innymi z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tak zwanej schetynówki. Co ciekawe, jej projekt od początku nie przewidywał wykonania ciągu pieszego. – Brak uwzględnienia projektu chodnika w całej dokumentacji projektowej wynikał ze względów finansowych (konieczność zabezpieczenia dodatkowych środków w budżecie powiatu jako udziału własnego) – napisał nam w odpowiedzi Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego.

Mieszkańcy Lipowej postanowili, że sprawy tak nie zostawią. Między innymi na przełomie lat 2014 i 2015 wystosowali pismo, w którym apelują do starosty i radnych powiatowych, aby podjęli działania prowadzące do szybkiego powstania chodnika. Argumentowali to tym, że na drodze odbywa się ruch pieszy. Mało tego, znajduje się przy niej przedszkole. List odczytała podczas jednej z sesji Rady Gminy w Lipowej radna powiatowa Jadwiga Jakubiec. W trakcie tej samej sesji przyjęto uchwałę wyrażającą wolę podjęcia działań w sprawie zawarcia porozumienia z powiatem odnośnie budowy chodnika.

Za pośrednictwem tego samego dokumentu gmina wyraziła wolę partycypacji w kosztach przygotowania dokumentacji projektowej – w wysokości 40 tys. zł. Co dalej? Dariusz Szatanik informuje, że aktualnie przygotowywana jest umowa o udzieleniu pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla powiatu żywieckiego. Udział finansowy tego drugiego w przedsięwzięciu to również 40 tys. zł. Sprawę projektu – i uzyskania pozwolenia na budowę – należy załatwić do końca tego roku.

Kiedy można oczekiwać rozpoczęcia robót? Rzecznik napisał dyplomatycznie, że plany wykonania chodnika są uzależnione od możliwości finansowych budżetu gminy Lipowa i powiatu. Podobnie trudne do oszacowania są na obecnym etapie koszty budowy. Ich określenie będzie możliwe po sporządzeniu dokumentacji projektowej.

W maju RG podjęła kolejną uchwałę dotyczącą dotacji na chodnik. Tym razem nie był to już dokument intencyjny, lecz taki, z którym wiązały się realne pieniądze, czyli 40 tys. zł na przygotowanie dokumentacji.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments