Wydarzenia Żywiec

List otwarty. Tajna prywatyzacja żywieckiego pogotowia?

Fot. Starostwo Powiatowe w Żywcu

W kwietniu tego roku Rada Powiatu Żywieckiego przyjęła uchwałę w sprawie utworzenia spółki Żywiec Ambulans Serwis. Przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Żywcu poczuli się tym faktem tak zaniepokojeni, że postanowili zainteresować tą sprawą m.in. samorządowców, władze wojewódzkie, ministra zdrowia, posłów, senatorów oraz media. W tym celu wczoraj wieczorem wystosowali do nich list otwarty (treść poniżej, pisownia oryginalna).

Spółkę tworzą powiat żywiecki oraz podmiot zewnętrzny – chodzi o firmę InterHealth Canada, która wybudowała nowy szpital w Żywcu. Kapitał zakładowy spółki to 10 tysięcy złotych. Powiat żywiecki ma 51 procent udziałów, podmiot – resztę. Spółka została utworzona na czas nieokreślony.

Dziwne decyzje lokalnych władz samorządowych

Podczas gdy wspólnie z Wami i z Waszą pomocą od marca walczyliśmy z COVIDEM, za naszymi plecami podziały się bardzo niepokojące wydarzenia, 8 kwietnia 2020 r. rozpoczęła się tajna prywatyzacja Pogotowia Ratunkowego w Żywcu.

Rada Powiatu jednogłośnie uchwaliła projekt powołania bardzo niejasnej spółki Starostwa i InterHealth Canada-Żywiec (51% udziałów Starostwa) o nazwie Żywiec Ambulans Serwis. Jak wynika z treści uchwały – spółka ta o kapitale zakładowym wynoszącym zaledwie dziesięć tysięcy złotych!!!! ma od września przejąć majątek całego Pogotowia Ratunkowego w tym państwowe karetki otrzymywane z dotacji rządowych. Będzie też dysponowała kilkumilionowym kontraktem rocznym celowanym na ratownictwo.

Jest to działanie wzbudzające bardzo wiele kontrowersji i obaw o przyszłość Ratownictwa Medycznego na Żywiecczyźnie, zważywszy na fakt, iż w naszym kraju pogotowia ratunkowe są upaństwowione tak jak straż pożarna czy policja a przyszły partner prywatny nie ma żadnego doświadczenia w działalności polskiego ratownictwa medycznego.

Nigdzie nie ma takiego tworu, spójrzcie na naszych sąsiadów w Bielsku, Cieszynie i Suchej Beskidzkiej! Ponadto szpitale w tych miastach funkcjonują samodzielnie i są w stanie leczyć pacjentów w godnych warunkach. Słuchając sesji Rady Powiatu z 8 kwietnia – nikt nie uzasadnił logicznie i nie odpowiedział na pytanie skąd taki pomysł? Argumenty radnych są niedorzeczne. Kto więc ma w tym cel, interes i komu to ma służyć. Obawiamy się niestety, że z pewnością nie naszym mieszkańcom. Ciekawe czy ktoś policzył koszty – ile milionów wydał już Powiat na finalizowanie nie zrealizowanej jak dotąd umowy, ile zaprzepaścił możliwości, funduszy unijnych, nie remontując starego szpitala tak jak to zrobiły inne powiaty.

Firma InterHealth Canada-Żywiec pojawiła się na lokalnym rynku w roku 2008 kiedy rozpoczęło się podpisywanie umów ppp na budowę Nowego Szpitala w Żywcu. Szpital miał zostać oddany do użytku w 2014 roku. Od tamtej pory wielokrotnie przesuwano termin otwarcia nowego szpitala. Do dnia dzisiejszego Nowy Szpital w Żywcu nie został uruchomiony, a kolejny wyznaczony termin przenosin cały czas jest bezkarnie przesuwany. Tym razem mówi się o wrześniu, podczas gdy stoi tylko pusty budynek. Do tego wszystkiego w czyichś głowach zrodził się nowy pomysł sprezentowania publicznego pogotowia ratunkowego partnerowi prywatnemu.

Jakie koszty ponosi strona publiczna? Jakie będą konsekwencję tych decyzji i działań? Czy kogoś to zainteresuje i czy takie działania są legalne?? Swoboda decyzji w tym zakresie pokazuje, że żadne instytucje w państwie nie są tym zainteresowane. Zatem Sami oceńcie wiarygodność całego tego przedsięwzięcia, w świetle wieloletniego zwodzenia mieszkańców Żywca i braku reakcji powiatu na takie działania.

Z tego co wiadomo powszechnie, firma IHC współzarządza już jakiś czas obecnym Szpitalem Powiatowym w Żywcu. Jednak, kiedy pojawił się koronawirus, nikogo z współzarządzających nie widziano, nie otrzymaliśmy też żadnego wsparcia czy to finansowego, czy rzeczowego, jak i merytorycznego ze strony prywatnego partnera.

Ten ciężki dla wszystkich okres udało się nam przetrwać tylko i wyłącznie dzięki Waszej pomocy i ofiarności. A być może będzie jeszcze trudniej.

Piszemy to w trosce o Was drodzy mieszkańcy, udostępniajcie, wyrażajcie swoje opinie walczcie, mówcie głośno, wezwijcie 27 radnych do złożenia wyjaśnień. Niech wyjaśnią co nimi kierowało…….. czy mieli jakąkolwiek wiedzę, żeby podejmować takie decyzje i kto z nimi to ustalał, kto poniesie odpowiedzialność, jeśli z pogotowiem będzie tak jak z nowym szpitalem, którego otwarcie jest w nieskończoność przesuwane. Żeby tylko lekkość podejmowania tak ważkich decyzji nie doprowadziła do tego, że w Żywcu nie będzie ani Szpitala ani Pogotowia, a sąsiednie miasta nie będą w stanie nas pomieścić u siebie jako pacjentów.

Wam, może po raz ostatni bardzo serdecznie dziękujemy za wszelką dotychczasową pomoc i wsparcie jakie dajecie nam każdego dnia!!! Mamy jednak nadzieję, że znajdzie się osoba, która nie dopuści do tak absurdalnych działań.”

google_news
25 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Danka
Danka
2 lat temu

Mam pytanie… W Żywcu dzieją się dziwne rzeczy ale mające wpływ na życie i zdrowie mieszkańców i jest cisza…. Gdzie lokalne media, gdzie radni którzy mają pilnować interesy mieszkańców a nie swoich, gdzie inne organy samorządowe mówiące o przejęciu wielomilionowego majątku firmie o kapitale założycielskim 10 tys. złotych. Gdzie prokuratura, przecież to śmierdzi na odległość. Mieszkańcy żywca obudźcie się bo wkrótce będziecie płakać

czas na zmiany
czas na zmiany
3 lat temu

Odpowiedź ze starostwa świadczy o katastrofalnej sytuacji budżetowej, oraz o tym że powiatu krytykować nie wolno bo są nieomylni. Szaraczki niech zamilkną bo się nie znają. “Bogowie” wiedzą lepiej. I “strzelili focha”.
A prawda jest taka, ze od lat “pcha” się pieniądze z subwencji w bzdurne projekty unijne, które nic nie dają zwykłym obywatelom. Renowacja zamku, do którego prawo maja Habsburgowie bo “wyrzuciło się ” szkołę. Likwidacja technikum medycznego, które by się bardzo przydało. Remonty placówek szkolnych, które poza tym, że są ładne, odstraszają niskim poziomem nauczania. Te inwestycje nadają “splendoru” rządzącym, ale nie nam, normalnym ludziom.

obiektyw
obiektyw
3 lat temu
Reply to  czas na zmiany

“Szaraczki niech zamilkną bo się nie znają” – więc zamilknij!

K
K
3 lat temu

Tak trzymać szpitala nie ma pogotowia nie będzie może rada powiatu sprywatyzuje własne cztery litery.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  K

O to nie trzeba się martwić, już radni potrafią zadbać o swoje 4 litery na pewno prywatne.

blep
blep
3 lat temu

Głosujcie nadal na pisiorów, efekty tu na żywiecczyźnie jak widać sprawowania ich rządów mizerne. Już któraś z rzędu kadencja a nawet szpitala zbudować nie porafili …

Halogen
Halogen
3 lat temu
Reply to  blep

Zaczęło się za PO, a tfoje pisiory zawsze były przeciwne prywatyzacji

blep
blep
3 lat temu
Reply to  Halogen

…a od kiedy rządzi w powiecie PiS!?. Typowy pisior sie odezwał z jedynym argumentem “bo za PO…”

zzz
zzz
3 lat temu
Reply to  Halogen

panie pisior – powinno być wszystko klarowne – albo prywatne, albo państwowe a nie tak jak władze powiatu robią coś pseudo-państwowe, widać że biorą przykład z byłego pisowego ministra zdrowia – państwowe ale żeby mi i moim kumplom coś więcej skapło, żenada ten twoj pis

Halogen
Halogen
3 lat temu

Kredyt zaciągnięty przez IHC Widmo, Żywczanie spłacać będą z 50 lat

obiektyw
obiektyw
3 lat temu

“W kwietniu tego roku Rada Powiatu Żywieckiego przyjęła uchwałę w sprawie utworzenia spółki Żywiec Ambulans Serwis. Przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Żywcu poczuli się tym faktem tak zaniepokojeni…” – dziwne że po czterech miesiącach od decyzji nagle się obudzili. Ciekawe co naprawdę kryję się pod tym pismem? Stołki, kasa – zobaczymy.

wyjaśnienia ?
wyjaśnienia ?
3 lat temu
Reply to  obiektyw

Może się boją zmian, pracy, wynagrodzeń ? Kto wie ? Ale powiat i tak się powinien wytłumaczyć. Po cichu to oni sobie mogą bąki puszczać a nie dysponować państwowym ( naszym ) mieniem.

NOREK
NOREK
3 lat temu

Burmistrz szykuje sobie posadę na emeryturę? Bo nikt inaczej tak fatalnych decyzji, nie podjąłby w innym celu. Przecież to strata dla miasta, państwa i Polaków. Znów pieniądze w obce Państwa. Co jest z nami Polakami nie tak?

zocha
zocha
3 lat temu
Reply to  NOREK

To nie burmistrz baranie tylko rada powiatu rządzi szpitalem

Obs
Obs
3 lat temu

cały powiat żywiecki powinien wchłonąć powiat bielski i zlikwidować cześć gmin! A osoby odpowiedzialne za ten bałagan z nowym szpitalem i prywatyzacja powinny złożyć obszerne wyjaśnienia !

cesarok
cesarok
3 lat temu
Reply to  Obs

Cały powiat żywiecki i wszystko co na wschód powinno leżeć poza granicami, gdzieś w krainie wiecznego PiSlamu; ewentualnie Biała mogłaby zostać wchłonięta w dawne granice Księstwa Cieszyńskiego.

Klara
Klara
3 lat temu
Reply to  Obs

Jestem dwoma rękami za takim rozwiązaniem ale wcześniej pod sad

Henryk
Henryk
3 lat temu
Reply to  Klara

kogo pod sąd? mieszkańców naszego powiatu co wybierali radnych?

Zawsze miałem i mam
Zawsze miałem i mam
3 lat temu

wątpliwości, wobec tych, którzy zawsze i w każdej sytuacji wypowiadają się, szczególnie z przekonaniem, że są tymi jedynymi którzy rozumieją, ze szczególnym uwzględnieniem, tego, że jako jedyni rozumieją. No to trzeba być bardzo, ale to bardzo zarozumiałą.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Nadal filozof wygłaszasz swoje filozofie w komentowaniu czyiś komentarzy nie mając nic do powiedzenia mądrego w temacie artykułu? Miej sobie wątpliwości, kogo one obchodzą. Szczególnie jeśli zadane pytanie obracasz w przekonanie. To stawianie na głowie.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Miej sobie “filozof” zawsze wątpliwości i nie krytykuj tych, którzy wiedzą i nie mają tych wątpliwości co wiedzą. A ta wiedza może wynikać z różnych okoliczności. Ale dla “filozofa” jest to zarozumiałość.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Postanowili zainteresować ministra zdrowia? Po co?

kiedy koniec tego bałaganu ?
kiedy koniec tego bałaganu ?
3 lat temu

Niech władze starostwa ( Kuchrczyk i Kalata – kolejność nieprzypadkowa ) wyjaśnią ludziom wreszcie : gdzie jest szpital? o co chodzi z tym pogotowiem ? czemu na nic nie ma pieniądze ? kto i z jakimi kwalifikacjami pracuje w poszczególnych wydziałach starostwa ? Te pytania pozwolą nam wyborcom odpowiedzieć na pytanie : “Co z tym wszystkim zrobić ? “

Lulu
Lulu
3 lat temu

Pytasz o kwalifikacje czy o posądzanie na stanowisko wuja ciotki i pociotki przecież na te funkcje nie idą ludzie z kwalifikacjami tylko ludzie którzy w swoim zawodzie się nie odnaleźli Dobry adwokat ma wzięcie i pieniądze prestiż a mierny bierny i wierny pracę w starostwie bo tam nie trzeba myśleć i odpowiadać

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Spokojnie, wyborcy tej części dysponują dużym marginesem wybaczania swoim wybrańcom. Raczej nie liczyłabym na wejście w pytanie.