Wydarzenia Bielsko-Biała

LKS Klimczok-Bystra świętował. Wszystkiego najlepszego! ZDJĘCIA

W Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej odbyła się uroczysta Gala z okazji 100-lecia istnienia Ludowego Klubu Sportowego Klimczok-Bystra.

Pierwszą sekcją klubu powstałą w 1922 r. była piłka nożna, kolejną – koszykówka, następnie doszły siatkówka, lekkoatletyka i narciarstwo.

Dzięki działalności działaczy klubowych powstały: kompleks skoczni narciarskich w Bystrej, trasy do narciarstwa biegowego na Magurce Wilkowickiej czy sala gimnastyczna w Bystrej. Co roku organizowane są ważne wydarzenia sportowe, a siedziba klubu zwana Klimczokówką służy wszystkim mieszkańcom gminy Wilkowice.

W przeszłości Klub z Bystrej rozsławiali między innymi: Irena Piela, biegaczka narciarska olimpijka z Innsbrucku (1976 r.), Agnieszka Szymańczak i Paweł Klisz, olimpijczycy z Soczi (2012 r.), Łukasz Kruczek, znany trener który występował na olimpiadzie w Nagano (1998 r.), Józef Przybyła, uczestnik dwóch olimpiad: w Innsbrucku (1964 r). i Grenoble (1976 r.), a także wybitni saneczkarze: Wojciech Kubik, Paweł Goryl i Teresa Kruczek.

Obecnie klub szkoli młodzież w skokach narciarskich, kombinacji norweskiej i biegach narciarskich, a jego wychowankowie: Jakub Wolny oraz jego młodsi koledzy: Jan Habdas i Kacper Tomasiak, często nazywani polskimi nadziejami, reprezentują Polskę na skoczniach narciarskich.

25 czerwca tego roku zmarł wieloletni prezes LKS Klimczok-Bystra Zbigniew Banet, który funkcję sprawował od 1983 roku, a więc prawie 40 lat. Klub w tym czasie wypuścił spod swoich skrzydeł kolejne pokolenia sportowców.

– Wierzę, że Zbigniew Banet nadal czuwa nad nami. To był dla nas ogromny cios. Wielka szkoda, że nie ma Go tu dzisiaj z nami. – witając gości mówił Paweł Niemczyk, obecny prezes Klubu.

W jubileuszowej Gali, udział wzięła rodzina zmarłego Prezesa, żona Halina oraz córki Karolina Banet (obecnie wiceprezes Klubu) i Katarzyna Banet-Skwarna, które ciepło wspominając męża i ojca, nie mogły powstrzymać łez.

– Będąc tu dziś z Wami, społecznością tego wielkiego klubu – działaczami, zawodnikami, trenerami i sympatykami oraz zaproszonymi przez Was gośćmi, w dniu tego wielkiego, klubowego święta, na usta ciśnie mi się głównie jedno słowo: „Dziękuję”. Bystra i cała Gmina Wilkowice jest wdzięczna za fakt funkcjonowania na jej terenie tak wyjątkowej organizacji. Za wszystkie sportowe emocje, które byty udziałem zawodników „Klimczoka” i całą dumę, którą odczuwaliśmy w chwilach ich tryumfów. Jesteśmy wdzięczni za wszystkich, wspaniałych synów i córki naszej ziemi, które LKS ukształtował i przysposobił do niesienia lokalnej społeczności szczęścia i radości poprzez sport. Dziękujemy za każdą inicjatywę społeczną, inicjowaną i wspieraną przez klubowe grono działaczy. LKS „Klimczok-Bystra” – wszystkiego najlepszego! Działaj nam w najlepsze i przynoś dumę przez kolejne 100 lat! – gratulował Janusz Zemanek, wójt gminy Wilkowice.

Podczas uroczystości zasłużonym dla Klubu złożono podziękowania oraz wręczono medale i upominki. Odbyła się też promocja książki autorstwa śp. Zbigniewa Baneta, który w 2015 roku został uhonorowany nagrodą im. ks. Londzina. W tym roku nagrodę tę otrzymał też LKS Klimczok.

 

google_news
Born2be - pod artykułami
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments