Wydarzenia Żywiec

Łodygowice: Król i królowa czekają na odsłonięcie

Popiersia królewskiej pary czekają na odsłonięcie. Fot. Beata Stekla

Na sobotę, 10 listopada (16.00) zaplanowano odsłonięcie popiersi króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi. Podobizny królewskiej pary będą ozdobą mostu grunwaldzkiego w Łodygowicach.

W albumie “Łodygowice na starej fotografii” autorstwa Jacka Kachla czytamy, że most wybudowano w 1910 roku. Na znajdujących się pod zaborami ziemiach polskich obchodzono wtedy 500-lecie bitwy pod Grunwaldem. 21 sierpnia tego samego roku na przeprawie stanęło popiersie króla. Po przeciwnej stronie przygotowano cokół na podobiznę królowej Jadwigi. Niestety, drugiej części planu nie udało się zrealizować. W 1942 popiersie władcy zabrali Niemcy, wraz z dzwonami z pobliskiego kościoła świętego Tomasza i świętego Judy Tadeusza. Prawdopodobnie zostały przetopione na amunicję.

Przyczynkiem do powrotu króla na most – w towarzystwie królowej – stało się obchodzone w tym roku 100-lecie niepodległości. Jest to inicjatywa wójta gminy, Andrzeja Pitery. Stanowi ona zwieńczenie prac związanych z rewitalizacją placu Wolności, budynku Gminnego Ośrodka Kultury i zamku w Łodygowicach (na terenie kompleksu zamkowo-parkowego trwa jeszcze remont oficyn).

– Dzięki temu centrum Łodygowice stanie się jeszcze chętniej odwiedzane przez uczestników wycieczek – mówi wójt.

Popiersia zostały odlane w odlewni w Śremie.

navigate_before
navigate_next

google_news