Ten dzień na pewno przejdzie do historii Łodygowic. Dzisiaj (10 listopada) w trakcie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę na moście grunwaldzkim odsłonięto popiersia króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi.
Obchody niepodległościowe odbyły się na placu Wolności. Po odśpiewaniu hymny Polski delegacje samorządowców, szkół i organizacji społecznych złożyły wiązanki pod pomnikiem Obrońcom Ojczyzny. Potem uroczystości przesłoniły się kilkadziesiąt metrów dalej na most grunwaldzki, gdzie odsłonięto stojące na cokołach popiersia króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi.
– Most został wybudowany w 1910 roku, gdy przypadało 500-lecie bitwy pod Grunwaldem. Wtedy na środku mostu stanęło popiersie króla Władysława Jagiełły. Po przeciwnej stronie stanąć miało popiersie królowej Jadwigi. Przygotowano nawet cokół, ale planów nie udało się zrealizować. W 1942 roku Niemcy zabrali popiersie króla Władysława Jagiełły – mówi wójt gminy Łodygowice Andrzej Pitera.
Potem przez wiele lat pojawiały się pomysły, aby na nowo odlać popiersie króla i je zamontować, a dodatkowo stworzyć popiersie królowej Jadwigi. Teraz to się udało, a niewątpliwie mobilizacją do tego była 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
Po uroczystym odsłonięciu popiersi króla i królowej odśpiewano „Rotę” , a potem obchody przeniosły się do pobliskiego Gminnego Ośrodka Kultury. Tam przygotowano montaż słowno-poetycki dotyczące walki o niepodległość Polski. Wiersze przeplatane były występami tanecznymi zespołu Magurzanie i śpiewem chóru Cantata z Łodygowic.
Kto jest autorem popiersi? Czy powstały według archiwalnych projektów, Jagiełły na podstawie dawnych fotografii czy oba zaprojektowane całkiem od nowa?