Wydarzenia

Ludzie nie chcą nosić maseczek. Rozsądek kontra przymus?

Ponad 150 mandatów w kilka dni wypisali bielscy policjanci osobom, które z różnych powodów lekceważą obowiązek zasłaniania ust i nosa. Do sądu skierowano kilkadziesiąt wniosków o wymierzenie kary. Policja wyrywkowo sprawdza różne miejsca użyteczności publicznej, Straż Miejska stawia głównie na profilaktykę i edukację.

Mandaty wystawione przez policjantów opiewają na różne kwoty, gdyż brak maseczki lub przyłbicy to wykroczenie, które nie jest ujęte w taryfikatorze, w związku z tym nałożona grzywna może wynieść maksymalnie 500 zł. Podstawą prawną do nałożenia grzywny jest art. 54 kodeksu wykroczeń w związku z przepisami Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

W przypadku gdy osoba ignorująca rozporządzenie będzie miała świadomość, że jest zakażona i opuściła miejsce izolacji, to może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej, kwalifikacja prawna będzie zależała od okoliczności sprawy. Zachowanie takie może wyczerpywać znamiona przestępstwa określonego w art. 161 § 2 i § 3 kodeksu karnego, ale w zależności od sytuacji również w przepisach z art. 160 kodeksu karnego, § 1, § 3. Jak do tej pory policjanci nie odnotowali przypadku sfałszowanego zaświadczenia lekarskiego, które zwalnia okaziciela takiego zaświadczenia z obowiązku zasłonięcia maseczką ust i nosa. Nie wiadomo, ile takich zaświadczeń okazano policjantom, gdyż policja nie gromadzi takich danych.

Brak obowiązkowej maseczki spełnia też znamiona wykroczenia z art. 54 kodeksu wykroczeń – nieprzestrzeganie przepisów porządkowych obowiązujących w miejscach publicznych. Za to wykroczenie Strażnicy Miejscy mogą wystawiać mandaty ma podstawie Rozporządzenia MSWiA z 17 listopada 2003 r. w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Do 14 października br. funkcjonariusze Straży Miejskiej w Bielsku-Białej nie ujawnili osób niestosujących się do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku ze stanem epidemii. W przypadku gdy patrol Straży Miejskiej stwierdzi, że ktoś nie stosuje się do wyżej wymienionych nakazów i zakazów, strażnicy o stwierdzonych nieprawidłowościach mogą powiadomić Państwową Inspekcję Sanitarną, a ta może skierować wniosek do o ukaranie do sądu.

Zdania w sprawie maseczek są podzielone, walka na argumenty trwa. Przeciwnicy maseczek twierdzą, że przymus zasłonięcia ust i nosa to ograniczenie praw i swobody, a poza tym maseczki i tak nie chronią przed koronawirusem. Optymistyczne w tej wojnie jest to, że znaczna część społeczeństwa dostosowała się do nowej, niedoskonałej rzeczywistości i maseczki zakłada, ale nie z mocy ustawy, a z mocy rozsądku, dobrej woli i chęci walki o życie. Swoje i swoich bliskich.

KB_eko_m
Subskrybuj
Powiadom o
guest
44 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
NIEZDIAGNOZOWANY POZYTYWNIE
NIEZDIAGNOZOWANY POZYTYWNIE
11 dni temu

Mówiłem Wam na wiosnę: nie można wszystkim na ulicy NAKAZAĆ (pod groźbą kary!) noszenia jakichś środków NIEhigienicznych na twarzy, bo niby wszyscy “MOGĄ być”.. itd itp
analogia:
Czy po urodzeniu pobiera się odciski palców i nakłada polic.’bransoletkę’ bo taki urodzony do końca swoich dni MÓGŁBY BYĆ przestępcą???
Inna sprawa że to, w kwitnącym faszy-socjalu, juz niejednemu technokracie od cyfryzacji chodzi po głowie 🙁

Chop z wonsem
Chop z wonsem
12 dni temu

Naprawdę dzielne te filance… Weźcie się do roboty a nie prześladujecie obywateli płacących na Was podatki.

taka prawda
taka prawda
11 dni temu
Reply to  Chop z wonsem

Nie umie czytać, nie umie pisać. Chop z wonsem

PŁAĆ PODATKI I GĘBA W MASKĘ!
PŁAĆ PODATKI I GĘBA W MASKĘ!
12 dni temu

należy tak wykorzystać cosezonowy wzrost zachorowań na wirusy aby społeczeństwo niezadowolone z ustawy przeciwrolniczej, czy z zamykania kopalń, 447 itp nie moglo sobie w Warszswie protestować. Po co wysyłać przeciw nim policje , skoro można zakazać zgromadzen. A przeciez jeszcze marsze11list i jakieś staromodne święta niebawem – po co sie mają spotykać i razem narzekać na opresyjny system, zadłużanie Polski i narosnące podatki na rządowe rozdawnictwo..

Putin
Putin
12 dni temu

Wrrrrrr widzę ze w B B nie brakuje PISIORÓW … skoro są pisiory to UBECJA musi działać …🤣🤣🤣🤣😎

YOU
YOU
12 dni temu
Reply to  Putin

Jaka głęboka myśl….

Hermenegilda
Hermenegilda
12 dni temu

Najchętniej zmieniłabym komentującego o wielu nickach i nadzwyczajnej mądrości. A tak było dobrze kiedy zapowiadał “inżynier”, że jedzie na delegację i żegna wsiowych na forum szmatławca B24. Jenak nie brzydzi się komentować dalej w szmatławcu.

rozbawiony
rozbawiony
12 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Czyli kubcinski widzimy że włączył ci się standard lewactwa – jak argumentów brak to trzeba włączyć cenzurę – ależ wy jesteście żałośni. Centralnie doprowadzicie do pogromów i tak sie to skończy.

Hermenegilda
Hermenegilda
12 dni temu
Reply to  rozbawiony

O jakiej mowa cenzurze? O własnej kiedy “inżynier” pożegnał wsiowych i oświadczył, że już nie będzie na niszowym forum? A z Ostrawy przechwalał się, że teraz jest dopiero w centrum kultury? Zgłoś do prokuratury wykroczenie B24, możesz przez zaprzyjaźnioną nie Po-wską policję.
Nie włączył mi się standard lewactwa ale wal wprost, że jestem lewakiem, komuchem. Dlaczego? bo inaczej postrzegam świat niż “inżynier”. O stanie umysłu już znam, zapamiętałam, nie musisz powtarzać.

rozbawiony
rozbawiony
12 dni temu

Gościu zmienisz te brednie w tym artykule czy mam jednak zawiadomić odpowiednie instytucje? Podajecie NIEPRAWDĘ NA CHAMA a pan jamro nie ma bladego pojęcia o czym pisze! Jak osoba “ignorująca rozporządzenie będzie miała świadomość że jest zarażona….” – JAK MOŻNA MIEĆ ŚWIADOMOŚĆ ŻE JEST SIĘ ZARAŻONYM BEZ WYKONANIA TESTU?!? Z fusów mam (albo pani z sanepidu) se powróżyć? Przecież to nie trzeba być prawnikiem żeby wiedzieć że to się kupy nie trzyma – wystarczy umiejętność interpretacji textu lub jeśli zbyt trudne to słowo dla Beskidzka24, czytania ze zrozumieniem! SĄDY W OGÓLE NIE CHCĄ SIĘ ZAJMOWAĆ TEGO TYPU SPRAWAMI!!! DZIAŁANIA policji… Czytaj więcej »

Sfora
Sfora
12 dni temu
Reply to  rozbawiony

Jeśli osoba w izolacji domowej, która pierwszy wynik testu ma dodatni, naruszy warunki izolacji i wyjdzie z domu, a na dodatek bez maseczki czy przyłbicy, czyli zrobi to świadomie, wtedy może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej z któregoś z paragrafów widniejących a powyższym artykule.

Olo
Olo
12 dni temu

To zacytujmy Art.54: “Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia USTAWY (!!!) przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych,podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”.

Proszę mi wskazać ustawę, która mówi o obowiązku noszenia maseczek. Nie ma ustawy więc art 54 nie ma tutaj zastosowania. A co jest ? Jest niskiej rangi rozporządzenie ministra, które ma wartość m/w podobną do rozporządzenia o kolorze firanek w pokojach budynku MZ

LOL
LOL
12 dni temu

Art 54 to nie podstawą prawną.
To jest nielegalne.
Noszenie maski na twarzy jest bardzo szkodliwe dla naszego organizmu…

Hermenegilda
Hermenegilda
13 dni temu

Przedwczoraj policja kontrolująca noszenie maseczek wypowiadała się, że jest solidarność społeczna. To tak dla gazety bez kozery pińćset, 10 tysięcy, 50, milion sześćset?

Gość
Gość
13 dni temu

to dzisiaj o maseczkach a nie o księżach?

Hermenegilda
Hermenegilda
12 dni temu
Reply to  Gość

Jest i o LGBT, pomyśleli że zapewne tęskniłeś.

john
john
13 dni temu

Za chwilę będzie ustawa regulującą noszenie maseczek. To jest pokłosie durnych protestów.Chcieliscie zgodnie z prawem to będziecie mieli nakaz.

rozbawiony
rozbawiony
12 dni temu
Reply to  john

Jak będzie to będzie – a póki co każdy policjant próbujący wykonywać BEZPRAWNE CZYNNOŚCI będzie obezwładniany i oskarżany o przekroczenie uprawnień! Prawo przede wszystkim dotyczy policji oraz sędziów a dopiero później obywateli

Hermenegilda
Hermenegilda
12 dni temu
Reply to  rozbawiony

Jak to jak będzie to będzie? Nie trzeba pozamykać, że do tej pory nie ma i jest chaos prawny jak to pan “inżynier” opisał w komentarzu wyżej?

Tom
Tom
11 dni temu
Reply to  rozbawiony

PRAWO dotyczy wszystkich, a gestapo… tzn. sorry służby mundurowe łamią prawo, za co grozi im do 3 lat więzienia, tylko się czasem leniwym obywatelom nie chce iść do prawnika – przez takie lenistwo zawsze będzie bezprawie, a kiedy was to dotknie, będzie płacz i zgrzytanie zębami, że władzy wolno, a Tobie nie – Konstytucja gwarantuje równouprawnienie wobec prawa!!!

Tom
Tom
11 dni temu
Reply to  john

Zgodnie z prawem, to tylko na mocy Ustawy o stanie nadzwyczajnym, którego ten NIErząd nie wprowadzi