Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Luteranie świętowali 500-lecie

Klimatycznym nabożeństwem w lesie, przy kamieniu na ustrońskiej Równicy, rozpoczęły się Ewangelickie Dni Kościoła, które były jednym z głównych wydarzeń krajowych obchodów przypadającej w 2017 roku rocznicy 500-lecia Reformacji. Na Śląsk Cieszyński, który jest sercem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, zjechali luteranie z całego kraju, by wspólnie cieszyć się z jubileuszu.

A wszystko zaczęło się 31 października 1517 roku. Wtedy to mnich augustiański, Marcin Luter, przybił na drzwiach kościoła w Wittenberdze 95 tez wymierzonych przeciw praktyce sprzedaży odpustów. Krytykując nadużycia mające miejsce w ówczesnym kościele powszechnym, nawoływał do jego odnowy w duchu Ewangelii. Jego zamiarem nie było tworzenie nowego wyznania, ale tak się stało. Wielka dysputa na temat kościoła dała początek Reformacji i narodzinom kościołów luterańskich. Nowe trendy trafiły na Śląsk Cieszyński krótko po 1517 roku. Do dziś mieszka tu ponad połowa z 70 tys. wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Jego nazwa nawiązuje do tekstu wyznania wiary złożonego w 1530 roku na sejmie w Augsburgu. Po Reformacji przyszedł czas na kontrreformację, której celem było odzyskanie przez kościół katolicki utraconych wpływów. Surowe prześladowania doprowadziły między innymi do tego, że luteranie byli zmuszeni spotykać się i modlić w ukryciu. Na zboczu Równicy, pod koronami drzew, znajduje się właśnie jeden z takich leśnych kościołów. Ewangelicy spotykali się tam w latach 1654-1709.

Tyle historii. Ewangelickie Dni Kościoła, choć do niej się mocno odwoływały, starały się także zaprezentować bogaty dorobek współczesnych parafii luterańskich znajdujących się w całej Polsce. Podczas warsztatów, prelekcji, paneli dyskusyjnych i innego rodzaju spotkań, podejmowano ważne problemy i wyzwania teraźniejszości oraz przyszłości. Biskup kościoła, ks. Jerzy Samiec, w kazaniu podczas nabożeństwa w hali pod Dębowcem w Bielsku-Białej, które było zwieńczeniem ewangelickiego zjazdu, dotknął bardzo trudnych kwestii. Nawoływał do naśladowania Jezusa, ale podkreślił, że wiąże się to z ponoszeniem konsekwencji i płynięciem pod prąd, często wbrew opinii większości. Biskup apelował, by w roku jubileuszu wierni zapytali samych siebie, czy w imię Jezusa są gotowi stanąć w obronie pokrzywdzonych i wykluczonych.

– Czy naśladując Mistrza jesteśmy w stanie jednoznacznie opowiedzieć się za przyjęciem uchodźców i emigrantów zarobkowych, którzy potrzebują pomocy? Czy w imię Jezusa jesteśmy w stanie stanąć w obronie praw kobiet i dzieci? Czy naśladując Go możemy udzielić wsparcia tym, którzy są inni? – pytał biskup. Podczas poruszającego nabożeństwa zaśpiewał m.in. kilkusetosobowy chór złożony z ewangelickich chórów i zespołów. Tuż potem odbył się także koncert przygotowany specjalnie na jubileusz 500-lecia Reformacji. Zagrała Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective pod batutą Mateusz Walacha, a wraz z nią wystąpili znakomici soliści, m.in. Beata Bednarz i Natalia Niemen.

Ewangelickie Dni Kościoła, organizowane od 15 do 18 czerwca, odwiedziły również Wisłę, Cieszyn i Czeski Cieszyn. Program spotkań obfitował w ciekawe wydarzenia i koncerty, które przyciągnęły uwagę wielu osób z kraju i zagranicy. W Wiśle wystąpiły m.in. Arka Noego, N.O.C., Cześć, Jagodziński Trio i October Light, w Cieszynie zespół CME, Mate.O i TGD, a także Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. W niedzielę spotkania miały miejsce w poszczególnych parafiach Śląska Cieszyńskiego.

Autorką fotoreportażu jest Dorota Krehut-Raszyk

google_news