Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Majówka na rowerze? Tak, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa

Fot. Pixabay.com

Słoneczna pogoda sprzyja miłośnikom rowerowych przejażdżek. Niestety statystyki wskazują, że każdego roku w Polsce dochodzi do kilku tysięcy wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, w których to właśnie oni najczęściej tracą zdrowie, a nawet życie. Wielu tragedii można by uniknąć, gdyby kierujący jednośladami zadbali o stan techniczny i zgodne z przepisami wyposażenie roweru.

Rowerzysta w świetle kodeksu drogowego to kierujący, dlatego jak każdy uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany do przestrzegania przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych, poleceń i sygnałów osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego. W przypadku naruszenia tych przepisów odpowiada na ogólnych zasadach i może być na niego nałożona grzywna w postaci mandatu karnego lub przeprowadzone postępowanie przed sądem.

Warto przypomnieć obowiązkowe wyposażenie roweru. Są to światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz – światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające z tyłu, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Rowerzysta powinien poruszać się drogą dla rowerów lub drogą dla rowerów i pieszych. Jeśli takiej nie ma, powinien jechać poboczem. Gdy nie nadaje się ono do jazdy lub rowerzysta utrudniałby ruch pieszych, dopiero wówczas może zjechać na jezdnię. Pamiętajmy, że korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, musimy jechać zachowując szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Zabroniona jest jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych, jazda po jezdni obok innego uczestnika ruchu, jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach. Zabronione jest także czepianie się pojazdów.

Niedozwolone jest przejeżdżanie po przejściu dla pieszych w poprzek jezdni. Aby dostać się na drugą stronę ulicy, powinno się zawsze zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez pasy. Jest to jedno z najczęściej popełnianych przez kierowców jednośladów wykroczeń. W czasie od zmierzchu do świtu należy używać świateł, które stanowią obowiązkowe wyposażenie roweru. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że będzie umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Kupując rower, zadbajmy o jego bezpieczeństwo, sprawdźmy czy jest właściwie wyposażony i uzupełnijmy braki, wyposażmy szczególnie dzieci w kask i ochraniacze, które jeszcze bardziej podniosą bezpieczeństwo najmłodszych.

– Pomimo apeli i przestróg wiele osób nadal porusza się po drogach niesprawnymi rowerami, bez obowiązkowego oświetlenia. Brak tych elementów ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Wsiadając na rower należy mieć świadomość, że po zmroku lub w mgle jesteśmy niewidoczni. Kierowca pojazdu dostrzegając w światłach reflektorów kilka metrów przed pojazdem rowerzystę, nie ma żadnych szans na bezpieczne hamowanie. Przy odpowiednim oświetleniu, jednoślad jest widoczny już z kilkudziesięciu metrów, co pozwala na odpowiednie przygotowanie i zachowanie ostrożności przez pozostałych użytkowników dróg. Sama znajomość przepisów ruchu drogowego nie wystarczy. Wyłącznie świadome i rozważne stosowanie się do nich pozwoli uniknąć nieszczęścia – mówi Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Zakazane jest kierowanie pojazdem osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, a także korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

– Stosowanie się przez wszystkich do przepisów ruchu drogowego, takt i kultura oraz szacunek do pozostałych uczestników ruchu drogowego to elementy, które pozwolą na bezpieczne poruszanie się nie tylko rowerzystów, ale również kierujących innymi pojazdami oraz pieszych – dodaje Krzysztof Pawlik.

google_news