Wydarzenia Cieszyn

Majówka w Wiśle z bogatym programem. Piechniczek, górskie opowieści i wiele innych atrakcji

Fot. Miasto Wisła

Na gości czeka w Wiśle kalendarz pełen ciekawych wydarzeń, związanych z nadchodzącym długim weekendem. Benefis Antoniego Piechniczka i koncert Wolnej Grupy Bukowina to tylko niektóre z godnych uwagi punktów tej oferty. Wszystkie znaleźć można poniżej, w szczegółowym programie.

– Wisła już szykuje się na majówkę, a mogę powiedzieć, że w tym roku będzie bardzo klimatycznie, górsko, sportowo i koncertowo. Przygotowaliśmy występy gwiazd, kameralne spotkania przy ognisku, wycieczki w góry ze znakomitymi przewodnikami i podróżnikami i górską atmosferę, którą niesie ze sobą wiosna. Na Placu Hoffa na naszych gości czeka też jarmark rękodzieła i wyrobów artystycznych – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.

W ramach „Górskich opowieści” w Wiśle pojawią się propozycje dla każdego. Będzie można wyjść w góry, zarówno z przewodnikami PTTK, jak i podróżnikiem Robbem Maciągiem, będą gawędy przy ognisku w Parku Kopczyńskiego, wysłuchamy też pięknych koncertów, zarówno regionalnych, jak choćby grupy Wałasi, nieco bardziej górskich – tu na scenie na rynku uwodzić słuchaczy będzie Wolna Grupa Bukowina jak i rozrywkowych – w amfiteatrze wystąpi zespół Frele. 30 kwietnia wieczorem, w Parku Kopczyńskiego odbędzie się tradycyjne „Stawianie moja”.

– To piękna wiślańska tradycja, która została nieco zapomniana. W dawnych czasach kawalerowie stawiali dziewczynom, którymi się interesowali tzw. „moja”, czyli drzewa o długości kilkunastu metrów, zakończonego małą choinką. Podczas tegorocznego „stawiania moja” zagra i zaśpiewa Zespół Regionalny „Wisła”, będzie można też spróbować pysznej herbaty z zielin – dodaje Czyż-Kaźmierczak.

W niedzielę 1 maja w Wiśle celebrowane będą 80 urodziny Antoniego Piechniczka, legendarnego polskiego trenera, który od lat mieszka właśnie w Perle Beskidów. W ramach obchodów w kompleksie sportowym na Jonidle czeka nas piłkarskie miasteczko dla dzieci i mecz byłych gwiazd piłki nożnej, na Placu Hoffa zostanie odsłonięta tablica trenera w Alei Gwiazd Sportu a w amfiteatrze benefis trenera z udziałem piłkarzy i koncert zespołu Frele.

– Swój udział zapowiedziało wiele gwiazd polskiej piłki z dawnych lat. Zarówno piłkarzy z czasów trenera Piechniczka, jak i późniejszych reprezentantów naszego kraju. W Wiśle pojawią się m.in. Waldemar Formalik, Jan Urban, Radosław Gilewicz czy Ireneusz Jeleń. Dla fanów piłki z pewnością będzie to nie lada gratka – zachęca Tadeusz Papierzyński, kierownik Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu wiślańskiego magistratu.

Szczegółowy program wygląda następująco:

30 KWIETNIA, SOBOTA

10.00 – Spacer górski z podróżnikiem Robbem Maciągiem do schroniska na Soszowie. Miejsce zbiórki: Pl. B. Hoffa, obok fontanny.

OPOWIEŚCI Z NUTĄ TRADYCJI – DRZEWO OPOWIEŚCI W PARKU KOPCZYŃSKIEGO:

15.00 – 17.40 Gawęda góralska przy ognisku: Gustaw Czyż, Zbyszek Czyż i grupa śpiewacza Wańcy.
Zbigniew Wałach – tradycyjne instrumenty Beskidu Śląskiego.
Drzewo Opowieści – Park Kopczyńskiego.
17.40 – Tradycyjne „Stawiani Moja” z Zespołem Regionalnym „Wisła”.
18.00 – Koncert Kapeli Wałasi.

OPOWIEŚCI KULTURALNE

19.00 – 20.30 Koncert zespołu Wolna Grupa Bukowina, Pl. B. Hoffa. Wstęp wolny.

1 MAJA, NIEDZIELA

08.00 – Akcja „Przewodnik czeka”, wyjście na Baranią Górę z przewodnikiem. Miejsce spotkania – PTTK Wisła, ul. Lipowa 4a. Uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie. Możliwe zmiany przebiegu tras w zależności od warunków atmosferycznych. Godzina przejazdu autobusu mogą ulec zmianie w przypadku zmiany rozkładu jazdy.

OPOWIEŚCI SPORTOWO – TURYSTYCZNE. 80 URODZINY ANTONIEGO:

Kompleks sportowo-rekreacyjno na Jonidle, ul. Wyzwolenia 67, przy Centrum Edukacji Ekologicznej:

11:00 – 14:00 Piłkarskie miasteczko dla dzieci, miniturniej, animacje i gry dla dzieci, malowanie twarzy, bańki mydlane, itp

14:30 – 16:00 Mecz piłkarski byłych gwiazd reprezentacji Polski vs reprezentacja Wisła. Udział w meczu potwierdzili m. in. Radosław Gilewicz, Ireneusz Jeleń, Adrian Sikora, Marek Sokołowski, Dariusz Gęsior czy Marek Matuszek. Na Jonidle będzie też można spotkać byłych wybitnych reprezentantów – trenera Waldemara Fornalika czy Jana Urbana, Stanisława Oślizło, Jana Banasia, itp.

Pl. B. Hoffa – wiślański rynek:
17:00 Odsłonięcie tablicy Antoniego Piechniczka w Alei Gwiazd Sportu.
Amfiteatr im. Stanisława Hadyny:

17:30 Spotkanie benefisowe z trenerem i piłkarzami.
19:00 Koncert zespołu Frele.

2 MAJA, PONIEDZIAŁEK

OPOWIEŚCI Z NUTĄ WSPÓŁCZESNOŚCI
Park Kopczyńskiego, Drzewo Opowieści

14:00 – 17:00 Gra terenowa Wiślańskie Opowieści.
Przed koncertem o godz. 18:00 na Pl. B. Hoffa odbędzie się ogłoszenie wyników gry.

14:00 – 17:00 Gawęda przy ognisku: Gustaw Czyż (przewodnik, gawędziarz), Robb Maciąg (podróżnik, gawędziarz), Mateusz Świstak (opowiadacz, gawędziarz).
Rodzinne warsztaty: malowanie kamyków, wiosenny block printing – sztuka ozdabiania tkanin drewnianymi stemplami, etniczne planszówki z różnych rejonów świata.

OPOWIEŚCI KULTURALNE
Pl. B. Hoffa – wiślański rynek

17:00 Koncert zespołu Strange.

18:00 Koncert zespołu Stachura Marecki Trio.

3 MAJA, WTOREK

OPOWIEŚCI PATRIOTYCZNE

11:30- Wspólne świętowanie obchodów 3 Maja przy Pomniku Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny (ul. M. Konopnickiej). W programie m.in.: koncert orkiestry dętej pod kierunkiem Henryka Itnera, koncert Zespołu Regionalnego “Wisła” z repertuarem pieśni patriotycznych, występ ukraińskiej artystki Solomii Zhekalo, przemówienia i złożenie kwiatów.

google_news
Energylandia - praca 2023
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments