Cieszyn Kultura i rozrywka

Majówka ze “Złotym Kłosem”

Zdjęcie archiwalne. Fot. Dorota Krehut-Raszyk

W Gminnym Ośrodku Kultury w Zebrzydowicach odbył się XXVIII Międzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” Euro-Folklor 2022. Przesłuchano 29 grup. Komu przyznano najważniejsze laury?

W Zebrzydowicach obradowało jury pod przewodnictwem prof. zw. dr hab. Karola Daniela Kadłubca. W jego skład weszli też Magdalena Szyndler i Przemysław Lose. Wśród zespołów tworzonych przez osoby dorosłe, w kategorii zespołów śpiewaczych a’cappella pierwsze miejsce zajął zespół “Małokończanie”, drugie – grupa śpiewacza „Jaworzyncianki”, a trzecie – zespół “Zybrzidowianki” oraz grupa śpiewacza „Koniokowianie”. Wyróżnienia trafiły do regionalnego zespołu śpiewaczego „Radostowianki”, zespołu śpiewaczego „Chrząstowianki” i grupy śpiewaczej „Rudnianie”.

Jeśli chodzi o zespoły śpiewacze z towarzyszeniem instrumentów muzycznych najlepszy okazał się zespół “Karolinki”. Drugą nagrodę zdobył zespół regionalny “Jasieniczanka”, a trzecią – zespoły “Nadolzianie” i “Goczałkowice”. Wyróżnienia otrzymali: zespół folklorystyczny „Bojszowianie”, regionalny zespół śpiewaczy „Jaśkowiczanie” oraz zespoły „Dolanie z Łąki” i “Niezapominajki”. Natomiast wśród zespołów pieśni i tańca bezkonkurencyjny okazał się zespół “Jaworze”. Drugie miejsce przypadło w udziale “Koniakowowi”, a trzecie zespołom „Dolina Dunajca” i „Smardzowianie”.

W kategorii dziecięcej zespołów śpiewaczych z towarzyszeniem instrumentów muzycznych pierwsze miejsce zajął regionalny zespół pieśni i tańca z Jabłonkowa „Polana”. Wśród zespołów pieśni i tańca pierwsza lokata należy do zespołów „Kończaneczki” i „Małe Kończaneczki”, a druga do zespołu dziecięcego “Mali Smardzewianie”.

google_news