Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Malarstwo Stefana Gierowskiego w BWA

W środę, 11 kwietnia, w Galerii Bielskiej BWA otwarto wystawę prac Stefana Gierowskiego „Linia w malarstwie”.

Stefan Gierowski to jeden z najwybitniejszych twórców nurtu abstrakcji w Polsce. Ma dziś 93 lata, mieszka w Konstancinie pod Warszawą i nie był obecny na bielskim wernisażu. Wyświetlono jednak nakręcony specjalnie na tę okoliczność krótki film z wypowiedzią artysty na temat ekspozycji. Podkreślał w niej, że czas działa zarówno na człowieka, jak i na obrazy. Bielska wystawa jest okazją do sprawdzenia, czy prace, które malował 50 czy 30 lat temu, mają jeszcze siłę przekazu, czy się zestarzały. Na wernisaż przybyła natomiast córka artysty Magdalena Gierowska-Dybalska.

Kuratorki wystawy – Karolina Jezierska-Pomorska oraz Grażyna Cybulska wyeksponowały w wystawie wątek linii w malarstwie Gierowskiego. – Obrazy prezentowane w Galerii Bielskiej BWA pokazują, jak przez lata na płótnach artysty zmienia się jej charakter i znaczenie. W latach 60. i 80. linia jest głównym elementem budowy obrazu; staje się nośnikiem energii – jest światłem, gdzieś biegnie, ma jakąś drogę, do czegoś trafia, w coś uderza. W następnych latach zaczyna dominować kolor. Z czasem częściowo ustępuje on miejsca bieli, szarości i czerni – mówi Karolina Jezierska-Pomorska. Na wystawie prezentowane są prace powstałe od lat 60. aż po pierwszą dekadę XXI wieku.

Podczas wernisażu o wybranych wątkach twórczości Stefana Gierowskiego opowiedziała prof. Anna Węgrzyniak, literaturoznawczyni z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Podkreślała między innymi, że Gierowski jest mistrzem rzemiosła, ale jego obrazy to nie tylko świetna technika, ale i emocje. Artysta rzadko tytułuje obrazy (numeruje je najczęściej cyframi rzymskimi), dzięki czemu odbiorca nie ma klucza do interpretacji.

Wystawa w BWA czynna jest do 13 maja. Wstęp na nią jest wolny.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments