Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Marzena Gałecka bibliotekarzem roku. Zaczytany powiat bielski

Marzena Gałecka (w środku). Fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Marzena Gałecka odebrała tytuł bibliotekarza roku powiatu bielskiego. Czechowicka książnica, w której pracuje od dwóch dekad, wraz z biblioteką z Buczkowic zostały uznane za najlepsze w powiecie bielskim. Co ciekawe, żaden inny powiat w województwie nie ma tak wysokiego poziomu czytelnictwa!

W powiecie bielskim zorganizowano konkurs na najlepszą bibliotekę. Okazją był trwający Tydzień Bibliotek. Tytuł najlepszej książnicy otrzymały ex aequo Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach i Gminna Biblioteka Publiczna w Buczkowicach. Obie placówki mogą się pochwalić nowymi nowoczesnymi obiektami.

– Wręczenie wyróżnień odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie, w której symbolicznie oddano do użytku dział dla dzieci. To w tej gminie jest najwyższy wskaźnik czytelnictwa w całym powiecie – zwraca uwagę Magdalena Fritz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

Jak mówi Magdalena Madejska z Biblioteki Śląskiej w Katowicach, co czwarty mieszkaniec powiatu bielskiego jest czynnym (zapisanym) czytelnikiem jakiejś biblioteki. To najwyższy wskaźnik czytelnictwa na 17 powiatów ziemskich w województwie śląskim. Pokazują to statystyki prowadzone przez katowicką placówkę.

– Nie jest to niespodzianka, ponieważ od 22 lat – odkąd gromadzimy takie dane – wasz powiat nigdy nie spadł z podium. Młodzi ludzie także czytają, z tą różnicą że wybierają książkę elektroniczną, ale to nadal jest książka – mówiła kierownik instrukcyjno-metodyczny Biblioteki Śląskiej. Jak poinformowała, czytelnictwo w województwie wróciło do poziomu sprzed pandemii Covid-19.

Po raz pierwszy przyznano tytuł bibliotekarza roku powiatu bielskiego. Wyróżniono w ten sposób Marzenę Gałecką, od ponad 20 lat pracownika czechowickiej biblioteki, którą – jak sama przyznaje – zna od podszewki. – Pracowałam na kilku stanowiskach. Zaczynałam od katalogowania, a potem dostałam szansę pracy przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych i realizacji projektów. Obecnie zajmuję się promocją wszelkich działań biblioteki – przybliża laureatka.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments