Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Masz już profil na PUE ZUS? Warto go założyć!

Fot. ZUS

Ponad 7 mln osób założyło profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. PUE to narzędzie, które ułatwia dostęp do szeregu usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

– Dzięki profilowi na PUE można uzyskać nie tylko informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i płatnościach, ale także wyliczyć prognozowaną emeryturę. Ze swojego konta można także samodzielnie pobrać potwierdzenia z danymi zgromadzonymi w ZUS oraz przekazać elektronicznie wnioski o wydanie stosownych zaświadczeń lub o pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

PUE to narzędzie dla wszystkich klientów ZUS, czyli osób ubezpieczonych (na przykład pracowników, zleceniobiorców), płatników składek (na przykład: pracodawców, osób, które prowadzą działalność pozarolniczą), świadczeniobiorców (na przykład emerytów i rencistów) i lekarzy. Na PUE można załatwić wiele spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Na swoim profilu każdy znajdzie zakładkę odpowiednią dla każdej roli (jako ubezpieczony, świadczeniobiorca, płatnik składek, lekarz). W zakładce znajdują się dane i usługi, z których można skorzystać.

Założenie profilu na PUE ZUS jest proste i trwa kilka minut. Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można znaleźć szczegółowe informacje, w jaki sposób to zrobić. – Aby założyć profil należy się zarejestrować i potwierdzić swoją tożsamość. Potwierdzić tożsamość można m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej lub osobiście w każdej placówce ZUS bądź podczas e-wizyty – wyjaśnia Beata Kopczyńska.

Założenie profilu na PUE jest niezbędne do tego, aby skorzystać z bonu turystycznego. Świadczenie to jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł. Za pomocą bonu można dokonywać płatności wielokrotnie aż do jego wyczerpania. Nie można go wymienić na gotówkę. Realizacja świadczenia bonu odbywa się przez PUE ZUS. Bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełnią oni dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em. Bon służy do opłacenia m.in. usług hotelarskich i imprez turystycznych na terenie Polski. Jest on ważny do 31 marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Jak dotąd Polacy aktywowali ok. 1,8 mln bonów i dokonali ok. 670 tys. płatności bonami na kwotę ok. 486 mln zł. W naszym województwie do końca maja aktywowano blisko 215 tysięcy bonów, co stanowi 46 procent z dostępnej puli. Całkowicie wykorzystano ponad 51 tysięcy. Łączna kwota wykorzystanych bonów, czyli tych którymi rodzice z województwa śląskiego zapłacili za wypoczynek dziecka, przekroczyła 56 mln zł. To druga, po województwie mazowiecki (58 mln zł), najwyższa suma transakcji bezgotówkowych za pomocą bonu.

KB_starsza
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Teraz trzeba en face do dowodu, paszportu, żadnych profili.
A czy to czasem nie jest artykuł sponsorowany?