Bielsko-Biała Na sygnale

Mateusz H. oskarżony o 20 przestępstw. To on wysadził budynek na Sarnim Stoku

Fot. CBŚP

Mateusz H. został oskarżony o popełnienie aż dwudziestu przestępstw. Najpoważniejsze dotyczy wysadzenia w lipcu 2018 roku budynku na bielskim Sarnim Stoku. Grozi mu do dziesięciu lat więzienia.

29-letni Mateusz H. został zatrzymany 25 lutego tego roku przed wejściem do budynku dworca kolejowego w Bielsku-Białej. Powalono go na ziemię, zakuto w kajdanki i przewieziono za kratki. Tymczasowy areszt systematycznie przedłużano. Dopiero 3 grudnia śledczy formalnie zakończyli pracę polegającą na żmudnym zbieraniu dowodów przeciwko niemu.

Wtedy też do Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej trafił akt oskarżenia, skierowany przez prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

– Prokurator oskarżył Mateusza H. o dwadzieścia przestępstw, w tym sprowadzenie zdarzenia zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach, mającego postać eksplozji materiałów łatwopalnych oraz usiłowania spowodowania zawalenia kolejnych dwóch budynków mieszkalnych, powodując szkodę w mieniu inwestora w kwocie co najmniej 1,2 miliona złotych – informuje dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Fot. Magdalena Nycz

17 lipca 2018 roku około 3.38 służby ratunkowe zostały powiadomione o odgłosach wybuchów i częściowym zawaleniu się będącego w budowie budynku wielorodzinnego na Sarnim Stoku. Jak ustalili śledczy, zamachowiec chciał wysadzić aż trzy budowane tam bloki, stawiane w ramach inwestycji „Apartamenty Sarni Stok”. Podłożył cztery butle z gazem propan-butan, które wcześniej zmodyfikował.

Jednocześnie do mediów trafił list, mający charakter manifestu, z którego wynikało, że sprawcą wybuchu jest osoba podpisana jako „Pocahontas”, działająca w imieniu organizacji „Brygada Wschód”. W liście zawarte były żądania skierowane do dewelopera, aby zaprzestał on rozbudowy rozpoczętej inwestycji. Autor wygrażał, że niezastosowanie się do żądań spowoduje kolejne działania „Brygady Wschód” skutkujące wyburzeniami innych budynków. W kolejnych dniach do kolejnych adresatów trafiło w sumie siedem tradycyjnych listów, w których autor wskazał, że zostały one sporządzone z zachowaniem środków ostrożności, bez odcisków palców, śladów osmologicznych, biologicznych, identyfikacyjnych drukarki ani żadnych innych, które mogłyby zostać wykorzystane przez policję. Jednak w trakcie śledztwa prokuratura, w oparciu o uzyskane opinie biegłego, ustaliła adres skrzynki e-mailowej oraz adres IP, który był przypisany do ogólnodostępnego WI-FI w placówce jednego z banków w Bielsku-Białej.

Stwierdzono ponadto, że to właśnie Matusz H. odpowiada za wcześniejsze spalenie koparki budowlanej podwykonawcy na Sarnim Stoku. Na miejscu pozostawił wydrukowaną kartkę z ostrzeżeniem. Jednocześnie ustalono, że dopuścił się on innych przestępstw w tym gróźb karalnych oraz w kilkunastu wyłudzeń świadczeń socjalnych zarówno na szkodę wyższych uczelni, jak i na szkodę ośrodków pomocy społecznej.

Mateusz H., student kilku śląskich uczelni, ciągle pozostaje w areszcie. Sąd może go skazać na dziesięć lat więzienia.

Fot. CBŚP

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dedi
Dedi
3 lat temu

Do redaktora: Mateusz H. może być “oskarżonym” lub “podejrzanym”, nie jest skazany prawomocnym wyrokiem. Tytuł wskazuje jakby Pan go złapał za rękę na gorącym uczynku lub był sędzią w tej sprawie. Bardzo amatorskie i laickie. Wstyd. W kraju obowiązuje zasada, że człowiek jest niewinny, do czasu udowodnienia mu winy. Pan wydał wyrok, mimo że nie jest do tego uprawniony.

Asasyn
Asasyn
3 lat temu

Przynajmniej chłopina ma jaja jak dzwon Zygmunta! Wam deweloperzy sracz postawiæ przed blokiem i ludzie dupami będą w waszą stronę stać a wy powiecie że to słońce zachodzi !

Dedi
Dedi
3 lat temu
Reply to  Asasyn

Każdy może zostać deweloperem, jest popyt to i jest podaż. Wszędzie są ludzie, “parapety” i “klamki”

Oset
Oset
3 lat temu

sorry zapomniałem dodać B-S

Oset
Oset
3 lat temu

Kiedyś wpisałem w ocenie polityków negatywną ocenę byłemu komuniście z naszej gminy ,potem zaczęli pojawiać na horyzoncie byli zomowcy, byli milicjanci, byli szpicle, byli sekretarze pop jak i byli wojewódzcy sekretarze , dawni konfidenci , jak również ich rodziny , żeby mnie prześladować , i nadal mnie prześladują ,dziwne zdarzenia na przejeżdzie kolejowym , manipulowanie przy prądzie ,itp, i jakoś nikt ich nie zamknął, myślę że w naszym kraju ? istnieje podziemne państwo komunistyczne , nie wiadomo czy ten człowiek działał na własną rękę,

Bogdan Pawiński
Bogdan Pawiński
3 lat temu

W Polsce można wielokrotnie łamać Konstytucję, może kłamać : TVP, PR, “prezydent” i premier, możnna fałszować dowody katastrofy smoleńskiej, powołać na szefa Najwyższej Izby Kontroli Banasia – kryminalistę, itd. wszystko przy jawnej kolaboracji “Kościoła” .

W tych warunkach młody student mógł uledz deprawacji , nie z własnej winy.
Powinien zostać uniewinniony.

AB
AB
3 lat temu

Odstaw TVN

CD
CD
3 lat temu
Reply to  AB

Odstaw zarówno TVP jak i TVN a włącz samodzielne myślenie 🙂

Jan
Jan
3 lat temu

Oj i powinien być traktowany jak terrorysta. Najwyższy wymiar kary, żeby innym nie przychodziły do głowy podobne pomysły