Wydarzenia Wadowice

Medale dla zasłużonych

Zdzisław Szczur (drugi z lewej) wśród uhonorowanych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości Fot. MUW w Krakowie.

Dwunastu mieszkańców Małopolski zostało uhonorowanych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Medal przyznawany jest w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznaje wyróżnienie osobom, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności RP, w tym w szczególności budowaniu wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Polski poprzez kulturę i sztukę.

Jednym z uhonorowanych jest wadowiczanin Zdzisław Szczur. W czasach PRL Szczur był wiceprzewodniczącym komitetu założycielskiego, a następnie wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Okręgowym Zakładzie Transportu i Maszyn Drogowych w Wadowicach. Na podstawie ustawy o stanie wojennym w 1982 roku został skazany na karę 1,5 roku pozbawienia wolności. Przez wiele kadencji był radnym Rady Miejskiej Wadowic, w latach 2006-2014 pełnił funkcję przewodniczącego RM w Wadowicach. Obecnie jest przewodniczącym delegatury Solidarności na Małopolskę Zachodnią.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konstantynopoliczanka
Konstantynopoliczanka
2 lat temu

Dwunastu jak apostołów. Tylko, że na zdjęciu jest około połowa. Gdzie to przyznawanie medali miało miejsce, kto wręczał?