Wydarzenia Cieszyn

Mędrcy świata, monarchowie w Skoczowie

Fot. UM Skoczów

Po raz szósty ulicami Skoczowa przeszły trzy królewskie orszaki – Europejski, Azjatycki i Afrykański. Radosna atmosfera i melodie kolęd rozniosły się po całym mieście.

W orszaku wzięli udział m.in. wiceminister Stanisław Szwed, burmistrz Mirosław Sitko wraz z małżonką, zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki wraz z rodziną, wiceprzewodniczące Rady Miejskiej w Skoczowie Joanna Duda-Michalak, Monika Szyndler oraz skoczowscy radni. Orszaki ruszyły ze Starego Targu, ze skrzyżowania ul. Mickiewicza z ul. Targową oraz z Górnego Boru.

Punktem kulminacyjnym marszu było wspólne spotkanie na rynku, gdzie przybyła również Święta Rodzina. Trzej królowie pokłonili się Dzieciątku Jezus i złożyli mu dary – złoto, kadzidło i mirrę. Na rynku ponownie wybrzmiały znane przez wszystkich kolędy, które ochoczo śpiewały zwłaszcza dzieci. Wspólnemu kolędowaniu towarzyszył akompaniament orkiestry dętej Glorietta z Jaworza. Tradycyjnie uczestników zintegrował polonez poprowadzony przez Ligię i Marcjana Gepferta, a atrakcją wydarzenia były wystrzały armatnie przeprowadzone przez Czesława Kanafka.

Kilka słów do zebranych skierował burmistrz Mirosław Sitko, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. śś. ap. Piotra i Pawła ks. Witold Grzomba oraz coroczny organizator orszaku Mirosław Koniewski.

W tym roku w role Marii i Józefa tradycyjnie wcielili się Jolanta i Dawid Buda, a w trzech króli: Ireneusz Mendroch (Orszak Azjatycki), Krzysztof Gruba (Orszak Europejski) i Jakub Rajwa (Orszak Afrykański). Wydarzenie poprowadził natomiast ks. Tomasz Gwoździewicz. Organizatorem wydarzenia był Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie przy wsparciu Fundacji „Orszak Trzech Króli” oraz MCK „Integrator”.

TAURON
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
7 miesięcy temu

Gusła, gusła, gusła…….