Wydarzenia Cieszyn

Międzynarodowy Dzień Mediacji i Tydzień Mediacji. Także za kratami

Fot. Tomasz Głasek / ZK w Cieszynie

W ramach Tygodnia Mediacji w cieszyńskiej jednostce penitencjarnej odbyło się spotkanie z mediatorem sądowym. W Zakładzie Karnym w Cieszynie, z inicjatywy funkcjonariuszy działu penitencjarnego, zorganizowano spotkanie mediatora sądowego ze skazanymi.

Spotkanie, poprowadzone przez mediator Jolantę Jacko, miało charakter informacyjny i edukacyjny. Zostały omówione między innymi szerokie zalety mediacji, jej rodzaje i zasady, jak również techniki sprawnej komunikacji i asertywności. Osadzeni zadawali różne pytania, głównie dotyczące praktycznej strony polubownego rozwiązywania sporów, a także mogli zwrócić się do mediatora o indywidualną poradę.

Mediacja to sposób na wypracowanie satysfakcjonującego strony sporu rozwiązania, w drodze dobrowolnych, poufnych rozmów, prowadzonych przy udziale bezstronnej osoby – neutralnego mediatora, który wspiera przebieg komunikacji, łagodzi napięcia i pomaga w osiągnięciu porozumienia, a także zawarciu ugody. Instytucja mediacji jako narzędzie sprawiedliwości naprawczej jest coraz częściej stosowana w polskim wymiarze sprawiedliwości. Ugoda zawarta podczas mediacji, zatwierdzona przez sąd, podlega wykonaniu, tak jak orzeczenie sądu.

– Prowadząc oddziaływania resocjalizacyjne, Zakład Karny w Cieszynie organizuje działania edukacyjne z zakresu mediacji, starając się ułatwić realizację takiej możliwości zainteresowanym osadzonym oraz poszerzyć ich wiedzę dotyczącą zasad mediacji sądowej. Osadzeni mają możliwość wypożyczania z więziennej biblioteki rożnych materiałów dotyczących mediacji, przygotowywane są także pogadanki informacyjne – dodaje Tomasz Głasek, rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Cieszynie.

google_news
Finanse partner - normalne
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Ten Tydzień Mediacji dobrze jest przenieść do gminy Jeleśnia.