Porady i inspiracje

Mienie ruchome – czym jest i jak je ubezpieczyć?

Właściwie każde ubezpieczenie nieruchomości pozwala na dodatkowe zabezpieczenie mienia, które znajduje się w budynku. Chodzi między innymi o wyposażenie domu, dzieła sztuki, biżuterię. 

  1. Co obejmuje ubezpieczenie nieruchomości?
  2. Mienie ruchome – czym jest?
  3. Jak ubezpieczyć mienie ruchome?
Co obejmuje ubezpieczenie nieruchomości?

Ubezpieczenie nieruchomości pozwala ci zabezpieczyć dom lub mieszkanie niezależnie od tego, co się w nim znajduje. W ramach ubezpieczenia nieruchomości chronisz dach, ściany, okna, rynny i pozostałe elementy samej konstrukcji domu. To wersja podstawowa polisy ubezpieczeniowej. W jej ramach wszelkie ruchome mienie, a więc właściwie całe wyposażenie domu oraz wszystkie przedmioty się w nim znajdujące (niezależnie od ich wartości) nie podlegają ochronie. Istnieje jednak możliwość zabezpieczenia w ramach tego typu polisy części wyposażenia, które znajduje się w domu na stałe. Ubezpieczyć można podłogi, armaturę, meble w zabudowie. Jeśli zależy ci na objęciu ochroną biżuterii, dzieł sztuki lub innych cennych elementów znajdujących się w domu lub mieszkaniu, musisz pomyśleć o dodatkowej umowie z ubezpieczycielem. Właściwie każdy dopuszcza możliwość rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej także na części ruchome. Więcej dowiesz się na https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/mienie-ruchome-czym-jest-i-jak-je-ubezpieczyc/

Mienie ruchome – czym jest?
  • W skład mienia ruchomego wchodzi przede wszystkim wyposażenie mieszkania lub domu. Meble to stosunkowo drogi element wyposażenia, o którego ubezpieczenie warto zadbać. Paradoksalnie, podczas kradzieży łupem złodziei stają się m.in. właśnie meble. Także podczas zdarzeń losowych, takich jak zalanie czy pożar, to właśnie one ucierpią jako pierwsze, a co za tym idzie – potrzebny będzie zakup nowych.
  • W ramach ubezpieczenia mienia ruchomego możesz oczywiście zabezpieczyć także sprzęty RTV oraz AGD. To kolejny niezbyt tani elementy wyposażenia, szczególnie jeśli postanowiliście zainwestować w nowoczesną lodówkę, telewizor czy dobre nagłośnienie. Podobnie jak meble sprzęty RTV/AGD są nie tylko łatwym łupem dla złodziei, lecz także tym elementem wyposażenia, który podczas pożaru czy powodzi ulega zniszczeniu jako pierwszy.
  • Ubezpieczyć można również biżuterię, natomiast konieczne jest wcześniejsze jej skatalogowanie, wycena i ustalenie kwoty, na jaką biżuteria jest ubezpieczona. To znacznie ułatwia wypłatę rekompensaty, na przykład na wypadek kradzieży.
  • W końcu bardzo specyficzną grupą wchodzącą w skład mienia ruchomego są dzieła sztuki. Aby mogły one zostać objęte ochroną ubezpieczeniowe, muszą znajdować się na ogólnej liście dzieł sztuki.
Jak ubezpieczyć mienie ruchome?

Właściwie każda polisa, które oferuje ochronę nieruchomości, dopuszcza możliwość rozszerzenia tej ochrony na wybrane elementy ruchome. Każdą grupę można ubezpieczyć na inną kwotę. Przed przystąpieniem do podpisania umowy, warto jednak sprawdzić ofertę i porównać ją z innymi dostępnymi na rynku. Pomocny może się także okazać https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/, który podpowie, z jakimi kosztami musisz się liczyć. Warto dokładnie przemyśleć kwoty ubezpieczenia ruchomości, szczególnie cenne jest rozbijanie ich na grupy, ponieważ każda z nich ma jednak inną wartość.

KB-tere
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments