Wydarzenia Żywiec

Mieszkańcy skarżą się na odsyłanie ze Szpitala Żywiec. Pediatria z problemami

Fot. Paweł Szczotka

Niepokojące sygnały płyną od mieszkańców w sprawie pediatrii w Szpitalu Żywiec. Ludzie uskarżają się, że są odsyłani z chorymi dziećmi do innych placówek.

Jedna z naszych czytelniczek twierdzi, że pojawiła się wieczorem z chorą córką, chcąc porady lekarskiej w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Usłyszałam, że nie ma lekarza pediatry i muszę jechać z córką do Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Jak się potem okazało w bielskim szpitalu, córka miała zapalenie płuc i kazano jej pozostać na obserwacji. Dla mnie to dziwna sytuacja, bo przecież tyle się chwalono, a przede wszystkim powiatowe władze, jak to teraz będzie znakomicie – mówi nam czytelniczka.

Podobnych sygnałów, gdy rodzice przyszli z chorym dzieckiem i zostali odesłani do innego szpitala, odebraliśmy jeszcze kilka. Co więcej, podczas spotkania władz powiatowych z przedstawicielami aptek w Żywcu padło także stwierdzenie, że w Szpitalu Żywiec występuje problem z pediatrą chirurgiem. Zapytana przez nas o zgłaszane problemy Bożena Pękala, PR manager w Szpitalu Żywiec podkreśla, że zgodnie z kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej Szpital Żywiec ma zabezpieczyć dwie ścieżki dyżurowe: porady na miejscu w punkcie i wizyty domowe.

W miarę możliwości staramy się, by na dyżurach był obecny lekarz pediatra. Niemniej jednak nie jest to obowiązek szpitala. Ponieważ lekarze nocnej opieki, w ramach dyżurów, świadczą także wizyty domowe, może się zdarzyć, że tymczasowo któryś z nich jest nieobecny w szpitalu i trzeba na niego poczekać. Ponadto mogą się także zdarzać sytuacje losowe, które powodują jego nieobecność. Mimo to staramy się, by opieka lekarska w punkcie nocnej opieki była zawsze zapewniona – podkreśla Bożena Pękala.

Zapewnia, że dzieci przyjmowane są cały czas na oddział pediatryczny Szpitala Żywiec bez ani jednego dnia przerwy.

Co więcej, obecnie, z powodu okresu wzmożonego występowania infekcji, leczymy na oddziale więcej dzieci niż mamy przewidzianych miejsc. Warto zaznaczyć, że Szpital Żywiec posiada zwykły oddział pediatryczny, w którym dzieci leczone są w sposób zachowawczy. Gdy dziecko wymaga świadczeń z zakresu chirurgii dziecięcej lub ortopedii dziecięcej, np. w przypadku urazu, wówczas musi być leczone w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej lub w innej specjalistycznej jednostce – dodaje Bożena Pękala.

Podczas niedawnej sesji Rady Powiatu dyrektor Szpitala Żywiec Małgorzata Świątkiewicz przyznała, że z powodu fali zachorowań na różne infekcje obłożenie oddziału pediatrycznego jest ponad stan. Nie ukrywała, że problemem jest słabe dofinansowanie pediatrii ze strony NFZ, gdzie w tym roku zmieniono zasady i nie ma już rozliczeń w formie ryczałtu, ale pokrywa się koszty leczenia konkretnych pacjentów.

W konsekwencji na pediatrię w przypadku Szpitala Żywiec miesięczne dofinansowanie spadło z 460 tys. do 180 tys. zł – mówił starosta Andrzej Kalata.

Stąd też w przypadku Szpitala Żywiec pojawił się problem, gdyż istnieje widmo zwrotu 1 mln zł z tzw. niewykonań w pierwszej części roku. Placówka czyni starania, by nie zwracać tych pieniędzy.

Ale właśnie to, że mamy tak duże obłożenie oddziału, świadczy o tym, że jest on bardzo potrzebny. I gdyby ktoś chciał powiedzieć to, co kiedyś usłyszałam, że można zlikwidować ten oddział, to ja się na to nie godzę! – podkreśliła w trakcie obrad dyrektor Małgorzata Świątkiewicz.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
46 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
nor
nor
8 miesięcy temu

A co na to gubernator prezesa na Żywiecczyznę niejaki Kazek z Milówki?Przecież jako poseł ma obowiązek interwencji a nie być tylko mumią-niemową.Nie chodzi mi tylko
o tą pojedynczą sprawę ale o stan służby zdrowia u nas.Jego podwładny partyjnie starosta narzeka na b.niską wycenę świadczeń z NFZ a gubernator ani be ani me.
Kazek obudż się i w ogóle wyjdz z ukrycia!

drwiszon
drwiszon
8 miesięcy temu

Proszę sobie podjechać panie redaktorze w jakiś świąteczny dzień jak zziębnięci rodzice oczekują z kaszlącymi i płaczącymi dziećmi na łaskę wpuszczenia do budynku szpitala gdy los zmusi ich do skorzystania z jednostki nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Toż to w 21 wieku woła o pomstę do nieba aby tak traktowane były chore osoby potrzebujące pomocy medycznej. Tak nie ma nawet w Afryce bo tam przynajmniej nie ma takiego przenikliwego zimna i wiatru.

czyim kosztem ?
czyim kosztem ?
8 miesięcy temu

Ile comiesięcznie dopłaca powiat żywiecki do funkcjonowania szpitala ? Z jakich to idzie pieniędzy ? Komu się zabiera ?

zobaczycie za kilka lat
zobaczycie za kilka lat
8 miesięcy temu

Kto ? ( imiennie ) zadecydował, żeby wybudować szpital na takim zadupiu ? Kto ( imiennie ) zadecydował, żeby zrobić to w takiej formule, która na pierwszym miejscu stawia zysk. A jeszcze jedno, szpital od strony budowlanej też nie jest cudem wykonania. Zobaczycie za kilka lat ile pochłoną koszty corocznych napraw.

Bolek
Bolek
8 miesięcy temu

Kto ?
Nikt się nie przyzna tym bardziej kiedy dostali podwyżki do pensji,

Bolek
Bolek
8 miesięcy temu

W Żywcu powinno się wybudować nowy szpital i to zaraz przy zjeździe z ekspresówki S1.
Dojazd musi być szybki a szpital widoczny , gdyż chodzi tu przede wszystkim o życie ludzkie .
Szkoda że wcześniej o tym nie pomyślano i postawiono trudno dostępny obiekt na Lisieckich mokradłach.

Jo
Jo
8 miesięcy temu

Najbardziej szkoda niepotrzebnie wydanych milionów na nową drogę dojazdową do tego obiektu włącznie z rondem.

Krzysiek
Krzysiek
8 miesięcy temu

Tam każdego odsyłają gdzie indziej.. Mnie po ugruzieniu meszki odesłali do Milówki bo nie było zagrożenia życia.. A nogę miałem tak napuchcniętą jak dwie zdrowe 😀😀😀. Szpital nowy ale personel ze starego szpitala i jest po staremu.

Anonim
Anonim
8 miesięcy temu

Nie tylko mają problem z pediatriją. Mój mąż miał problem z paznokciem, od dwóch lat miał krwiaka pod paznokciem, w zimę palec był czuły i strasznie boleśne miał odczucia pod paznokciem. Najpierw dostał u lekarza rodzinnego skierowane do dermatologa, dermatolog stwierdził że to krwiak jakieś tam odmiany i dał skierowanie do chirurga, stwierdził że trzeba go wyciąć. Mój mąż czekał oczywiście wizyty dwa miesiące, a jak trafił do tej Pani chirurg , która ewidentnie ma ludzie w dup…i dorabia na swojej emeryturze z niechęcią, z wejścia zrozumiał że on tu nie jest miłe widziany że ona tego dziś robić nie… Czytaj więcej »

Stara
Stara
8 miesięcy temu

Od lat lekarze biją na alarm, że nie ma pediatrów! Nikt nie reaguje. 5 lat temu zaczęliśmy leczenie dziecka w Ligocie. Już wtedy usłyszałam, że dobrze że u siebie nadal mamy pediatrów w poz. Na Śląsku już nie było w każdym poz. Nie ma kto pracować. Jestem co 2 m-ce na pobycie w oddziale i pomimo starań brakuje kadry.

Kasia
Kasia
8 miesięcy temu

Wogole coś się dzieje nie tak w Żywcu z pediatra mi, w przychodni na Piłsudskiego nie ma nikogo, z chorym dzieckiem nie można iść ani do szpitala ani do przychodni?

mieszkaniec
mieszkaniec
8 miesięcy temu
Reply to  Kasia

w przychodni obok policji to ogóle nie ma nikogo, jak to jeszcze prosperuje ???

Mark
Mark
8 miesięcy temu

Ten szpital to kpina!!!

Mar re
Mar re
8 miesięcy temu

Tragedia tych pseudo medyków powinni zaraz zwolnić z zakazem prowadzenia pracy dozywotnio

Michalina
Michalina
8 miesięcy temu

Byłam dwa tygodnie temu w tym szpitalu z dwumiesięcznym dzieckiem. Dziecko jak zostało przyjęte na oddzial było w dużo lepszym stanie niż po leczeniu szpitalnym. Mojemu dziecku podali taką dawkę antybiotyku jak dla dorosłego człowieka. Jestem po konsultacji w innym szpitalu i lekarze są w szoku jak mogli podać tak malutkiemu dziecku tak ogromna dawkę antybiotyku. Mam zrobiony komplet badań i wynika z nich ,że przez brak kompetencj lekarzy moje dziecko ma uszkodzona wątrobę. Po prostu dramat. Lekarze z innego szpitala powiedzieli, że brak im słów do tego co oni zrobili z moim dzieckiem. Dobrze, że wyszłam z dzieckiem z… Czytaj więcej »

To tak
To tak
8 miesięcy temu

Odsyłają wszystkich nie tylko dzieci , dorosłych, karetki tylko jeżdżą do Suchej ,bo panuje takie przekonanie wśród ratowników karetek cytuję Sucha wszystko łyk nie

Góral.
Góral.
8 miesięcy temu

Dlatego ten szpital został ukryty na peryferiach . Wszystko zaplanowano już przed jego budową

Edyta
Edyta
8 miesięcy temu

W zeszłym tygodniu przyjechaliśmy na izbę przyjęć z 15 miesięcznym odwodnionym dzieckiem, powiedziano nam po telefonie do lekarza ,że dziecko jest duże i sobie poradzi, a oni mają przepełniony oddział pediatryczny i matki z dziećmi leżą na ziemi, że o 3 w nocy przyjęli ostatnia mamę z dzieckiem , bo jest minus 11 łóżek, zapytaliśmy z mężem czy możemy przyjechać później powiedzieli że tak ale i tak nas nie przyjmą,bo nie ma miejsc, że możemy próbować w Bielsku ale tam nie ma też miejsc, zadzwoniliśmy do Suchej i powiedziano nam to samo, zadzwonilismy do Oświęcimia i usłyszelismy że też mają… Czytaj więcej »

Ruda
Ruda
8 miesięcy temu
Reply to  Edyta

Jeśli to prawda to proszę o sprawie poinformować miejscowy oddział NFZ.

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu
Reply to  Ruda

Po co Ruda, na ziemi żyjesz? Może poradź, że do sądu.

Ruda
Ruda
8 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Do budy, cudaku z Olszówki.

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu
Reply to  Ruda

A nie zadawałam pytania czy fałszywa?

Maria
Maria
8 miesięcy temu

W Żywcu odsyła się nie tylko dzieci,ale starszych chorych też.To skandal !!komu ma służyć nowy SZPITAL? .Po co są lekarze skoro nie leczą? ,No jedno jest pewne czerpią kasę z Covida.

Ilona
Ilona
8 miesięcy temu

Zapewnienie pediatry “nie jest obowiązkiem szpitala” w Żywcu. Co za bzdury. A Bielsko ma obowiązek przyjmować pacjentów z Żywca? Do Korei tą służbę zdrowia!

Beata
Beata
8 miesięcy temu

Niestety obraz wizualny szpitala nie pokrywa się z jakością. Pediatry częściej brak niz jest. Dzieci odsyłane do Bielska non stop. W starym szpitalu chociaż pediatra był codziennie. Ten nowy to porażka i to totalna. W razie potrzeby lepiej od razu do Bielska jechać bo zywiecki szpital to dziura i prehistoria

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu

Jaki ma problem czytelniczka?, pani Pękala wyjaśniła że szpital nie ma obowiązku aby na dyżurze był pediatra lecz jakikolwiek lekarz o ile nie jest na wizycie domowej. Pan starosta wie od dawna jakie są zasady finansowania szpitala więc po co kolejny raz tłumaczy, przecież niewystarczające finansowanie było już dla starego szpitala.

Ruda
Ruda
8 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Cudaku Mądraku, w starym szpitalu był dostępny pediatra. Jak zwykle piszesz o czymś o czym nie masz pojęcia. Milo wspominam wizytę w niedzielne dopoludnie, pani doktor z własnego telefonu oddzwoniła po godz z wynikami syna i poinstruowała co dalej robić.

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu
Reply to  Ruda

Na temat Ruda, przywołałam stary szpital nie z przyczyny pediatry lecz finansowania. A miłe chwile oczywiście możesz wspominać ile razy chcesz. Ruda to czasem nie fałszywa?

Tadeusz
Tadeusz
8 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Ja też dostrzegam spisek.

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

Wiem, w stosunku do wielu i to w jednym kierunku są te podejrzenia.

Ruda
Ruda
8 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Lepsza fałszywa niż psychiczna Hermenegilda.

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu
Reply to  Ruda

Nazwać kogoś psychiczna jest mało subtelne, robią to często ludzie nie mający innych argumentów.

Pawcoo
Pawcoo
8 miesięcy temu

Tak jak myślałem mordy nowe A personel cały do wymiany ….pediatryczny i lekarze oraz chirurgia dziecięca dramat A cierpią dzieci starszy sobie poradzi jeszcze jak coś się dzieje ale dziecię wiek 2pkus 3 plus i 4 plus dramat nieprzyjmowa odsylaja kas w las dramatttttt powinna się tym zająć jakiś kryminał bo masakra

Ono
Ono
8 miesięcy temu

Personel nowy budynek nowy a zarządzanie pod dużym znakiem zapytania

Adam
Adam
8 miesięcy temu

Szpital tylko na pokaz.

mak
mak
8 miesięcy temu

potwierdzam – nie przyjmują chorych dzieci, bo nie ma pediatry; czy lekarz innej specjalności nie może zbadać dziecka? przecież wszyscy lekarze są kształceni po to, aby pomagać chorym i potrzebującym; tak mówi teoria; a w praktyce? znieczulica

Telesfor
Telesfor
8 miesięcy temu
Reply to  mak

No właśnie nie może, ponieważ od diagnozowania i leczenia dzieci są pediatrzy, którzy są do tego specjalnie przygotowani. Tak samo jak urolog nie zoperuje zlamanego kolana tak lekarz dla dorosłych nie zajmie się odpowiednio małym dzieckiem ponieważ nie jest do tego przygotowany

Kati
Kati
8 miesięcy temu

Ten szpital był jest i będzie katastrofą i żadne nowe mury go nie odmienią. Ludzi trzeba tam wymienić

Jola
Jola
8 miesięcy temu

Szpital Żywiec leczy tylko tych u których jest opłacalna procedura!!Dlaczego wykonuje się drogie procedury kardiochirurgiczne gdzie najbliższa specjalistyczna placówka jest już w Bielsku-PAKS????Jest tam kompleksowa obsługa.!! W Żywcu miał być szpital powiatowy gdzie każdy pacjent znajdzie opiekę i pomoc a nie łapać “wszystkie wrony za ogony”- aby tylko kasa płyneła a pacjęci i ich potrzeby są obojętne

Jerzy
Jerzy
8 miesięcy temu

Rząd zachęca do szczepień rozsyła SMS-y aby szczepić się dawką przypominającą … Tyle teoria, w praktyce chcąc zapisać się na szczepienie w miejscowości Jeleśnia, gmina Jeleśnia, okazuje się że nikt żadna placówka tam istniejącą nie prowadzi szczepień, nawet zapisać się ciężko gdyż nikt nie odbiera połączeń telefonicznych.

Yhy
Yhy
8 miesięcy temu
Reply to  Jerzy

Tak samo jest w Świnnej

tadeusz
tadeusz
8 miesięcy temu

Co ma piernik do wiatraka nie ma czegoś takiego jak nocna i świąteczna pediatryczna. To są lekarskie zabobony że nie będą się tykać dzieci. W bielsku też zrobili sztuczny podział dorośli do wojewódzkiego dzieci do pediatryka ale już 15 km dalej w punktach prowadzonych przez pogotowie można przyjść z dzieckiem. NFZ powinien zająć się takimi sztucznymi podziałami i dowalić kary

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu

A w Olszówce porządek i organizacja na najwyższym poziomie.

Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

No i oczywiście pediatra jest dla potrzeb podszywacza.

Hermengylga 2,5
Hermengylga 2,5
8 miesięcy temu

Wszyscy wiedzieliście od momentu projektowania jakie są warunki finansowania i poszliście w ciemno. Kwestia czasu jak to wszystko… olnie. Żyjecie chwilą.

.....................
.....................
8 miesięcy temu

………………………………………………… i kamieni kupa