Wydarzenia Wadowice

Mikołaj Zebrzydowski na Rynku – ZDJĘCIA

Fot. Bogdan Szpila

W centrum Kalwarii Zebrzydowskiej stanął pomnik Mikołaja Zebrzydowskiego.

Autorem rzeźby jest prof. Karol Badyna, artysta o ugruntowanej marce nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Jest autorem wielu rzeźb, między innymi pomnika Artura Rubinsteina w siedzibie ONZ w Nowym Yorku, pomnika Fryderyka Chopina w Singapurze, serii siedmiu ławeczek Jana Karskiego (rozrzuconych po świecie), projektuje również wnętrza sakralne.

Pomnik Zebrzydowskiego na kalwaryjskim rynku to pomysł członków Stowarzyszenia Niezależni Kalwaria – Mikołaja Kochana, Andrzeja Buckiego i Józefa Jamroza, którzy tym sposobem postanowili uczcić 400. rocznicę śmierci fundatora klasztoru wraz z dróżkami oraz miasta – Kalwarii Zebrzydowskiej. Burmistrz Augustyn Ormanty poparł zabiegi pomysłodawców, a Rada Miejska podjęła uchwałę o budowie. Od pomysłu do finału droga była jednak daleka. Pomysłodawcy organizowali społeczne zbiórki, znaleźli darczyńców…

Ponad dwumetrowy posąg Mikołaja Zebrzydowskiego, któremu kalwarianie zawdzięczają miasto, katolicy słynne w świecie sanktuarium, a Polska… rozbiory, zajęło puste miejsce po zdemontowanym w grudniu 2017 roku pomniku na którym napis głosił „Cześć i chwała bojownikom poległym w walce o Polskę Ludową. Społeczeństwo ziemi wadowickiej”.
A co do wspomnianych wyżej rozbiorów i roli Zebrzydowskiego: Wielu historyków twierdzi, że rokosz nazwany od imienia organizatora Rokoszem Zebrzydowskiego był milowym krokiem prowadzącym Rzeczpospolitą ku upadkowi, w tym do rozbioru w 1772 roku…

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

Umarł król, niech żyje król. Ile kosztowało społeczeństwo wyburzenie poprzedniego pomnika, postawienie nowego? Budżet miasta nie dołożył się?