Wydarzenia Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Minął miesiąc od wykrycia pierwszego przypadku zarażenia się covid-19 w Małopolsce

Dokładnie miesiąc temu został potwierdzony pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Małopolsce. Teraz mamy 420 zakażonych.

Koronawirus pisze różne scenariusze. Jak wiemy, pacjent numer jeden niestety zmarł, przegrał długą i trudną walkę z chorobą COVID-19. Ale pacjentka, o której informowaliśmy jako o drugim przypadku zakażenia w Małopolsce, opuściła szpital ze statusem ozdrowieńca.

Najmłodsza zakażona osoba ma 8 miesięcy, najstarsza 91 lat.  Najwięcej zakażonych pochodzi z Krakowa (121 osób), powiatu wielickiego (66 osób) i powiatu bocheńskiego (52 osoby). Największą grupę wśród zakażonych stanowią osoby w przedziale wieku 51-60 lat (91 osób), a także  41-50 lat (88 osób) oraz 61-70 lat (61 osób). Wśród 420 potwierdzonych przypadków jest 192 mężczyzn i 228 kobiet. Dotychczas z powodu COVID-19 w Małopolsce zmarło 8 osób.

Spora część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji. Hospitalizowani przebywają  głównie pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (132 osoby). Większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan 11 osób określa się jako ciężki. 6 osób zaliczono do ozdrowieńców (czyli osób niemających objawów choroby, ale mogących jeszcze zarażać – ozdrowieniec nie jest jeszcze osobą zdrową). Szósta osoba to pacjent, który został wypisany ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wczoraj.

Do tej pory w Małopolsce wykonano blisko 6600 badań laboratoryjnych. Badania w laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II rozpoczęliśmy 12 marca. Od 12 marca do 9 kwietnia wykonano tam 2246 badań. Prowadzi je też Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W okresie od 18 marca do 9 kwietnia wykonano tam 3291 badań. 262 badania wykonano też w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie, natomiast w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ w Krakowie – 734 badania, a w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie – 3.

 

TAURON
Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
inżynier
inżynier
3 miesięcy temu

Hermenegild pozbawiasz mnie roboty (i zabawy) na tym forum – tylko mi nicka nie podprowadź 😀
Nie macie czego rozkminiać – wszystko o czym piszecie jest BEZPRAWNE i nie ma takich zakazów:

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/koronawirus-rozporzadzenie-rzadu-z-31-marca-krytyczna-ocena-rpo%C2%A0

inżynier
inżynier
3 miesięcy temu
Reply to  inżynier

I dlatego jest po temacie “zakazów” – BEZPRAWNYCH TOTALITARNYCH REPRESJI!!!

Janek
Janek
3 miesięcy temu
Reply to  inżynier

Przypisujesz brednie RPO….. Poczytaj dokładnie w związku z czym jest to to rozporządzenie??? (Podowiem ci… W związku z ustawą …jaką ustawą,,??? A z tego co piszesz to musi być ustawa…) poszukaj. Jest ustawa więź prawo działa.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu

Według premiera byłoby 5 razy więcej gdyby nie dyscyplina obywateli. Ale podziękował dziś służbom w walce z koronawirusem a obywatelom już nie. Niech sobie sami dziękują jeśli dla swojego dobra.

Jan z B
Jan z B
4 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Jeżeli tak cię to boli to ja tobie dziękuję w imieniu Premiera RP. A tak po chłopsku dalibyście dupie siana przynajmniej w okresie Swiąt Wielkanocnych. Wszystkim życzę zdrowia,zdrowia i jeszcze raz zdrowia. Z poważaniem

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu
Reply to  Jan z B

Są większe bóle. Wzajemnie co do zdrowia.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu
Reply to  Jan z B

Kochany Janie B, z okazji Świąt Wielkanocnych wyjaśnienie, że niekoniecznie musi być taki ból aby zwrócić na coś uwagę. Jeśli zachorowalność byłaby 5 razy większa bez dostosowania się obywateli do bolesnych dla obywateli obostrzeń – może zrozum intencje dalej sam jeśli i mój premier a nie Twój. A zaostrzenia wymyśla się niektóre tak ad hoc np. do niedawna tłumaczono długo, że maseczek nie trzeba nosić, teraz bez tłumaczenia – trzeba. .Z poważaniem

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Tylko domyślam się w sprawie maseczek. Kiedy tłumaczono, że nie wszyscy muszą nosić maseczki – maseczek nie było na rynku. Teraz maseczki są dostępne.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Z okazji Świąt Wielkanocnych z życzeniami zdrowych świąt dla Jana z B “rzecznika” premiera zwrócę uwagę na inną rzecz, która mnie bardzo nie boli ale jest bez sensu. Małżonkowie mają chodzić w odstępie od siebie 2 m. Domyślam się, że tylko dlatego aby była wygoda dla policjantów.

Jan z B
Jan z B
3 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Odnośnie maseczek zgoda.Małżonkowie tak i nie (wiele zależności).Trywializowanie. Natomiast za ogólnie ciepły ton wypowiedzi szczerze dziękuję i życzę zdrowia,zdrowia,zdrowia na ten szczególny czas Swiąt Wielkanocnych. Z poważaniem.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu
Reply to  Jan z B

Taka konwersacja, marzenie :). P.S. Np. “złożoność”: a nawet jeśli idzie para zakochanych na wiosnę (cały czas chodzi o 2 osoby blisko siebie) to niech się poprzytulają. Wiadomo jak to było jak się było w takim stanie. Miłość (uczucie krótkie potrzeby przytulania) też trzeba odłożyć na czas koronowirusa?