Bielsko-Biała Sport Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich. Polacy nie są faworytami… (aktualizacja)

Od czwartku do niedzieli potrwa rywalizacja o medale Mistrzostw Świata w lotach narciarskich. Areną zmagań jest “Velikanka” w słoweńskiej Planicy.

Najpierw będą czwartkowe kwalifikacje, w piątek i sobotę konkursy indywidualne, w niedzielę konkurs drużynowy. O medale powalczą biało-czerwoni. W kadrze są: Kamil Stoch – srebrny medalista sprzed dwóch lat, dla którego jest to już ósmy start w zawodach tej rangi. Pokażą się też Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Klemens Murańka, Andrzej Stękała i Aleksander Zniszczoł.

Po treningach trener Michal Doleżal wyznaczy czwórkę zawodników, którzy przystąpią do kwalifikacji. Medale w rywalizacji indywidualnej rozdane zostaną po czterech seriach lotów – w piątek i sobotę. W niedzielę powalczą drużyny. Polacy bronią dwóch medali wywalczonych dwa lata temu w Oberstdorfie. Wtedy wspomniany wcześniej Kamil Stoch został wicemistrzem świata,  a drużyna stanęła na trzecim stopniu podium.

Program: 10 grudnia: 13.30 – oficjalny trening, 16.00 – kwalifikacje; 11 grudnia: 15.00 – seria próbna, 16.00 – I i II seria konkursu indywidualnego; 12 grudnia: 15.00 – seria próbna, 16.00 – III i IV seria konkursu indywidualnego; 13 grudnia: 15.00 – seria próbna, 16.00 – konkurs drużynowy.

Aktualizacja

W kwalifikacjach wystąpiło 47 skoczków, do piątkowo-sobotniego konkursu awansowało 40. Na starcie stanęło czterech Polaków: Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch i Andrzej Stękała. W seriach treningowych poprzedzających kwalifikacje radzili sobie całkiem nieźle. W 1. serii Stoch był 6., zaś w drugiej Żyła – 4.

Kwalifikacje wygrał Markus Eisenbichler – 225,5 m, przed Michaelem Hayobeckiem – 242,5 m i Halvor Egnerem Granerudem. Miejsca biało-czerwonych: 6. Stoch – 226 m, 9. Żyła – 223 m, 12. Kubacki – 216 m, 13. Stękała – 217,5 m.