Kultura i rozrywka Wadowice

Mistrzowie fagotu

Lola Descours i Markiian Ivashkevych. Fot. Bogdan Szpila

Po raz ósmy do Wadowic zjechali młodzi muzycy, by stanąć w szranki Ogólnopolskiego Konkursu Fagotowego.

Artystyczną rywalizację zorganizowała Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Wadowicach wraz ze Stowarzyszeniem Per la Musica.

W Konkursie rywalizowało 80 uczniów szkół muzycznych oraz studentów ze wszystkich zakątków Polski. Nagrodą dla najlepszych był złoty, srebrny, bądź brązowy fagot.

Komplet wyników: TUTAJ

Dyrektor PSM w Wadowicach Jan Kamiński, pomysłodawca i organizator konkursu podkreśla, że Festiwal Fagotowy to nie tylko artystyczna rywalizacja, ale również warsztaty dla uczniów i studentów prowadzone przez fagocistów o międzynarodowej renomie.

Konkursowi towarzyszyły koncerty mistrzów. W piątkowy wieczór, 12 stycznia wystąpił Belg Jappe Dendievel, któremu na fortepianie towarzyszyła mama Kristien Denovder.

Zaś w sobotę, 13 stycznia słuchaczy oczarowała Lola Descours. Po studiach w Konserwatorium Paryskim (CNSMDP) Lola Descours zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Young Międzynarodowego Towarzystwa Double Reed Society (IDRS) w 2009 roku w Birmingham. W 2011 roku została laureatką konkursu Crusell w Finlandii, Konkursu Łódzkiego w Polsce oraz w 2018 roku Konkursu IDRS w Hiszpanii. Została laureatką prestiżowego konkursu im. Czajkowskiego w 2019 roku. Mając zaledwie 19 lat dołączyła do Orchestre de Paris. W latach 2017-2022 była solową fagocistą Opery we Frankfurcie, a aktualnie gra na fagocie solo w Orkiestrze Filharmonii w Rotterdamie. Jest stałym gościem światowej sławy orkiestr, miedzy innymi Royal Concertgebouworkest w Amsterdamie, Mahler Chamber Orchestra, London Philharmonic i Bamberger Symphoniker, z którymi występowała na największych scenach świata.

Francuskiej artystce akompaniował Markiian Ivashkevych, pianista młodego pokolenia, przebojem zdobywający uznanie w muzycznym świecie, przez wielu uważany za jednego z najlepszych polskich akompaniatorów, na co dzień nauczyciel w PSM I i II stopnia w Wadowicach.

Patronat nad Festiwalem objęły samorządy Wadowic i Spytkowic.

Fot. Jan Kamiński i Bogdan Szpila

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments