Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Montaż i serwis pomp ciepła

Pompa ciepła to od lat zyskująca na popularności metoda ogrzewania wnętrza i wody użytkowej. Na czym dokładnie polega i jakie są jej zalety? Czy trzeba ją często serwisować?

Pompa ciepła – co to jest?

Budynki, w zależności od różnych czynników, mogą być ogrzewane na różne sposoby. Jednym z nich są pompy ciepła. Są to urządzenia grzewcze, których przeznaczeniem jest pozyskanie energii ze środowiska, jej transformacja, transport i przekazanie ciepła do instalacji grzewczej. Efektywność urządzenia zależy od sposobu pozyskiwania energii ze środowiska.

Ogromną zaletą pomp ciepła jest to, że na co dzień są bezobsługowe. Nie trzeba również ponosić nadmiernych kosztów eksploatacyjnych. Oprócz tego, bez wątpienia przyczyniają się do zmniejszenia się rachunków zarówno za ogrzewanie pomieszczeń, jak i za ogrzewanie wody użytkowej. Kolejną zaletą jest również fakt, że nie trzeba przygotowywać dodatkowego miejsca na składowanie węgla czy drewna. Pompa ciepła pozyskuje nawet 75% energii ze środowiska naturalnego, w związku z tym jest to rozwiązanie ekologiczne. Z tego względu można starać się o uzyskanie dofinansowania do inwestycji, a ponadto dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania chroni się planetę przed emisją zanieczyszczeń. Pompy ciepła są urządzeniami mającymi szerokie zastosowanie – mogą służyć nie tylko do ogrzewania budynku czy do podgrzewania wody użytkowej, ale również do chłodzenia pomieszczeń podczas upałów.

Pompa ciepła – rodzaje

Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów pomp ciepła:

 • pompy ciepła powietrze-powietrze,
 • pompy ciepła powietrze-woda,
 • pompy ciepła gruntowe,
 • pompy ciepła woda-woda,
 • pompy ciepła powietrze-woda do c.w.u.

Rodzaj zastosowanej pompy zależy przede wszystkim od technicznych możliwości montażu, specyfiki branży, konstrukcji obiektu, budżetu inwestora, ale także od wielu innych czynników, dlatego inne urządzenia stosuje się w domu jednorodzinnym, inne w blokach, a jeszcze inne w przemyśle.

Montaż i serwis pomp ciepła

Pompa ciepła będzie działała długo, dobrze i efektowanie tylko jeśli będzie odpowiednio zamontowana, a potem regularnie serwisowana. I jedną i drugą czynnością powinna zająć się profesjonalna firma. Mieszkańcy południowej Polski mogą skorzystać z usług Ventix i Ventix Serwis.

Firma Ventix to zespół specjalistów, który kompleksowo i profesjonalnie wdraża systemy grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne od momentu powstania pomysłu, wykonania projektu poprzez realizację. Ventix Serwis natomiast to marka pod którą działa specjalnie powołany zespół specjalistów-serwisantów, który specjalizuje się w serwisowaniu, konserwacji i naprawie pomp ciepła. Firma obsługuje każdy typ pomp ciepła, zarówno te przemysłowe, jak i pompy ciepła do ogrzewania domu.

Ventix Serwis ma ponad 10-letnie doświadczenie w serwisowaniu pomp ciepła zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstwach różnej wielkości, a także jednostek administracji publicznej. Pracownicy posiadają doświadczenie w wykonywaniu swoich obowiązków, a ich umiejętności są stale podnoszone poprzez uczestnictwo w szkoleniach branżowych. Oprócz tego, dysponują oni specjalistycznymi narzędziami i oprogramowaniem, który umożliwia im dokładną pracę.

Serwis pomp ciepła – po co?

Serwis pomp ciepła daje gwarancję zapewnienia odpowiedniej jakości chłodzenia i ogrzewania wody, a także zapewnienia ciągłości sprawności urządzenia. Oprócz tego pozwala na zachowanie gwarancji na urządzenie. Producenci pomp zalecają, aby serwis pomp ciepła był wykonany raz w roku. Czas usługi jest uzależniony jest od wielu czynników, jednak zazwyczaj trwa około godziny. W czasie serwisu wykonuje się czynności takie jak m.in.:

 • analiza częstości i długości pracy sprężarki pompy ciepła,
 • kontrola szczelności układu chłodniczego i ciśnienia pompy ciepła,
 • kontrola ciśnienia instalacji grzewczej oraz dolnego zasilania,
 • sprawdzenie stanu filtrów,
 • kontrola zawilgocenia czynnika chłodniczego,
 • analiza historii błędów zapisanych w regulatorze,
 • sporządzenie raportu z wykonanego przeglądu.

W celu umówienia się na serwis pompy ciepła ze specjalistami z firmy Ventix Serwis można skorzystać z:

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
michał
michał
2 miesięcy temu

Nasza pompa sprawdza się w każdym warunkach, szczerze mówiąc sam jestem zaskoczony. Ale to znaczy, że dobrze nam doradzili w Hymon i warto było robić tą instalację.

Jan Sebastian
Jan Sebastian
2 miesięcy temu

Przy niskich temperaturach efektywność pomp spada i następuje zwiększenie zużycia energii elektrycznej. Na forach dotyczących pomp ciepła niektórzy użytkownicy przedstawiają zużycie przekraczające 100 kWh na dobę w domach o powierzchni 120-150 m2. To ponad 100 zł za dzień ogrzewania!
Mało roztropne jest promowanie urządzeń zwiększających zużycie energii przy jednoczesnym likwidowaniu energetyki węglowej i bardzo odległych perspektywach budowy elektrowni jądrowych.

bach
bach
2 miesięcy temu
Reply to  Jan Sebastian

a fotowoltaika?