Cieszyn Na sygnale

Motocyklistów coraz więcej. Policja apeluje o wzajemny szacunek na drodze

Fot. Pixabay.com

Lato w pełni, a to oznacza, że na drogach w regionie można spotkać więcej motocyklistów niż zwykle, dlatego warto przypomnieć wszystkim o zachowaniu bezpieczeństwa.

– Zderzenie się jednośladu, czy to motocykla czy skutera, z samochodem lub uderzenie przez motocyklistę w element infrastruktury drogowej, jest bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia. Apelujemy więc o ostrożność i rozwagę na drodze. Podróżując, pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim, a także innych. Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego i szanujmy się nawzajem na drodze – mówi Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. Podróżowanie motocyklem to bez wątpienia duża przyjemność i wygoda, jednak priorytetem podczas takich wypraw powinno być bezpieczeństwo. Rozpędzenie pojazdu do prędkości 100 km/h często trwa tylko kilka sekund. Dlatego tak ważne jest, by za kierownicą zachować zdrowy rozsądek i wyobraźnię.

– Motocyklista, w momencie zderzenia z innym pojazdem bądź drzewem, narażony jest na większe niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Oprócz kasku i odpowiedniego kombinezonu ochronnego nie ma żadnych dodatkowych zabezpieczeń w postaci karoserii samochodu, pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Często nadmierna prędkość, brawura, przecenianie własnych umiejętności, niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, jest przyczyną zderzenia się z innym uczestnikiem ruchu i kończy się tragicznie – podkreśla Krzysztof Pawlik. Dodaje, że za zdarzenia z udziałem motocyklistów odpowiadają również kierujący samochodami. Nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu, brak sygnalizowania skrętu bądź zmiana pas ruchu bez upewnienia się, czy jest do tego prawo, to jedne z głównych „grzechów” osób wsiadających za kółko.

KB_ceny
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments