Wydarzenia

Może być niebezpiecznie. Wydano ostrzeżenia. Będzie grzmiało i lało

Fot. Artur Jarczok

Dziś w naszym regionie może być niebezpiecznie. IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczące burz.

Rozesłane zostały wiadomości SMS z alertem RCB, według których spodziewać się można gwałtownych burz i opadów gradu. Mieszkańcy proszeni są o zachowanie ostrożności i zabezpieczenie rzeczy na zewnątrz, które może porwać wiatr. Podobny komunikat wydał IMGW, który ogłosił drugi stopień ostrzeżenia meteorologicznego na terenie Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego.

Prognozowane są gwałtowne burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm, oraz porywy wiatru osiągające do 100 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje w godz. 11.00-20.00.

– Popołudniu zacznie się chmurzyć. Zacznie grzmieć i lać. Lokalnie zjawiska będą mieć intensywniejszy przebieg. Niewykluczone, że wystąpią także opady gradu. Powieje także silniejszy wiatr… – czytamy na facebookowym profilu Czecho Meteo Pogoda.

O prognozie na dziś pisze także Jarosław Turała na profilu „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Nasz region znalazł się w obszarze, na którym mogą wystąpić zdecydowanie bardziej intensywne zjawiska.  – Jest możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów gradu o średnicy do 4-5 cm, silnych porywów wiatru dochodzących do 100 km/h (lub w niektórych przypadkach silniejsze). Nie wyklucza się również możliwości pojawienia się lejów kondensacyjnych – czytamy.

– Nie da się ukryć, że środa pod względem pogody może być dość dynamiczna. Na składowe wybuchu głębokiej konwekcji złoży się wiele czynników. Krótka fala górna, szybszy przepływ powietrza w troposferze, oraz wypieranie cieplejszej masy powietrza. Na dziś wydaje się, że najwięcej energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie “przyjmie” Polska południowo zachodnia oraz południowa, gdzie wartości prognozowane są na 1300 – 1500 J/kg. Warunki do rozwoju większych układów burzowych może jedynie lokalnie zahamować CIN, który może w niektórych przypadkach osiągnąć wartości > -200 J/kg, a to spowoduje, że zamiast burz będzie “gutek”. […] Natomiast na uwagę zwraca możliwość wystąpienia nieco większego układu burzowego w formie liniowej lub niewielkiego MCSa (szansa marginalna). Dodatkowo czynniki kinematyczne również nie wykluczają pojawienia się burz o cechach superkomórki – dodaje.

google_news