Wydarzenia Wadowice

Mucharz: Budżet do poprawki!

Radni znad Jeziora Mucharskiego nad budżetem gminy będą debatować w styczniu. Fot. Bogdan Szpila

Na dzisiejszej sesji Rady Gminy Mucharza (27 grudnia) zaakceptowano propozycję radnej Lucyny Zalewskiej, aby usunąć z planu obrad punkt dotyczący uchwalenia budżetu na 2023 rok.

Uzasadniając wniosek, Lucyna Zalewska stwierdziła między innymi, że komisje pracujące nad przyszłorocznym budżetem zostały zaskoczone propozycjami wydatków. – W naszym budżecie brakuje między innymi 300 tys. zł. na podwyżki dla nauczycieli. A budżet Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa został uszczuplony do tego stopnia, że umożliwia funkcjonowanie tylko dwóch jednostek w gminie. Komisje zostały zaskoczone informacjami o tak skonstruowanym budżecie i nie wypracowały propozycji, które mogłyby ty tej sytuacji zaradzić (…). Przyjęcie budżetu w takim kształcie przerzuca odpowiedzialność za jego przygotowanie na Radę, która w obecności dyrektorów szkół została poinformowana o braku w przyszłorocznych wydatkach gminy aż 300 tys. zł na podwyżki dla nauczycieli i bardzo trudnym do zrealizowania budżecie – stwierdziła radna podkreślając, że zdaniem wnioskodawców Komisje powinny ponownie przeanalizować proponowany budżet i wprowadzić zmiany, które pozwolą na jego realizację.

Głosując, dwanaścioro radnych opowiedziało się za usunięciem z obrad dyskusji i głosowania nad przyszłorocznym budżetem oraz w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Mucharz na lata 2023-2030. Dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Kolejną sesję zaplanowano na 10 stycznia.

 

google_news
Energylandia - praca 2023
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jak to działa w Mucharzu?
jak to działa w Mucharzu?
2 miesięcy temu

Ale radna Lucyna Zalewska nie pracuje w najważniejszej komisji d/s budżetu, jest tylko w jednej Komisji Bezpieczeństwa, Zdrowia, Polityki Społecznej członkiem, a w zakresie prac tej komisji nie ma nauczycieli, kultury (od tego jest Komisja Oświaty, Kultury i Sportu) a ogólnie od sprawy budżetu jest Komisja Rozwoju Gospodarczego i Budżetu. Dlaczego wnioskującym nie był przewodniczący którejś komisji jw.?

paradoksy
paradoksy
2 miesięcy temu

A to w Mucharzu nie przewiduje się budżetu oszczędnościowego? gdzie w różnych miejscach może wystąpić brak pieniędzy… lub zwiększenie zadłużenia. Radni są zdolni na dokonanie zmian pozwalających na realizację budżetu? – niech też wezmą odpowiedzialność właśnie za realizację – a nie wezmą.