Cieszyn Na sygnale

Mundurowi ostrzegają. Bądźcie ostrożni w sieci!

Fot. z arch. KPP w Cieszynie

Cieszyńscy policjanci ostrzegają przed cyberprzestępcami. Aktywność przestępców w internecie przybiera najróżniejsze formy, dlatego używając aplikacji bankowych, robiąc zakupy w sieci, czy korzystając z mediów społecznościowych, musimy zachować ostrożność i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

Policjanci z cieszyńskiej komendy niemalże każdego dnia zawiadamiani są o oszustwach i kradzieżach popełnionych w wirtualnej sieci. Ten niepokojący trend wzrostu przestępczości jest obserwowany na całym świecie już od dłuższego czasu. Współcześni przestępcy działają on-line, co gwarantuje im łatwe i szybkie zyski.

– Po raz kolejny więc ostrzegamy – bądźcie ostrożni w sieci. Przestępcy wyłudzają dane dostępowe do kont bankowych, wyłudzają kody blik, oferują do sprzedaży nieistniejący towar, namawiają na fałszywe inwestycje – mówi Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Oto kilka przykładów cyberprzestępstw z minionego miesiąca. 5sierpnia 74-latka z Cieszyna straciła 1500 zł po tym, jak oszust uzyskał jej hasła i dane do logowania poprzez zainstalowanie złośliwego oprogramowania, a następnie wykonał na jej szkodę nieautoryzowane transakcje. 17 sierpnia w ten sam sposób została oszukana również 26-latka , która straciła 400 zł. Nie inaczej było 22 sierpnia, kiedy to, po kliknięciu w link przesłany przez oszusta, z konta 22 –latki „wyparowało” 400 zł, a z oszczędności 45-latka zniknęło 460 zł. 24 sierpnia ten sam los podzieliła 38-letnia kobieta, której konto zmalało o 1750 złotych.

– Wszyscy te osoby korzystały z popularnych portali, gdzie można zamieścić ogłoszenia kupna – sprzedaży. O sporym szczęściu może mówić mieszkanka gminy Zebrzydowice, która co prawda straciła ponad 1000 zł „kupując” akcje, ale na tym przestępca nie poprzestał. Przejął jej dane i usiłował zaciągnąć kredyt na ponad 60000 złotych – dodaje Krzysztof Pawlik.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
żywczanka
żywczanka
2 miesięcy temu

sprzedajecie coś na olx nie klikajcie w linki! kontakt tylko oficjalnie przez olx, żadne whats up i komunikatory!!!