Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau poinformowało, że od 7 maja będzie tymczasowo otwarte dla odwiedzających od piątku do niedzieli.
Jak podkreśla Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz, jesienią ubiegłego roku i w lutym tego roku liczba odwiedzających w ciągu tygodnia była bardzo mała.
– Wpływa na to oczywiście trwająca pandemia. Większość szkół i uniwersytetów funkcjonuje w trybie zdalnym, a ruch transgraniczny jest niezwykle utrudniony. Stawia to nas w bardzo trudnej sytuacji finansowej, która z dnia na dzień staje się niestety coraz gorsza. Do obsługi odwiedzających, a także do zapewnienia bezpieczeństwa na historycznym terenie zaangażowany jest duży zespół pracowników, których liczba z wielu względów nie może zostać zmniejszona. Stąd właśnie ograniczenie dni otwarcia – podkreśla dyrektor Piotr M. A. Cywiński.
Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, przyznaje, że z analizy frekwencji wynika, iż więcej osób przyjeżdżało do Muzeum Auschwitz właśnie w weekendy.
– Tę dostępność pragniemy w pełni zachować. Dzięki ograniczeniu dni otwarcia będziemy w stanie tak zaplanować naszą pracę, aby cały czas zapewnić odwiedzającym pełną obsługę. Ograniczenie dni otwarcia traktujemy oczywiście jako rozwiązanie wyjątkowe i tymczasowe. Kiedy zauważymy oznaki tego, że frekwencja może się zwiększyć, powrócimy do całotygodniowej dostępności dla odwiedzających – tłumaczy Andrzej Kacorzyk.
Jak informuje Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz, rezerwacji na zwiedzanie terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejścia indywidualne, można dokonywać w serwisie online visit.auschwitz.org.
– Tam także znajduje się regulamin, cennik oraz informacje dla odwiedzających związane z sytuacją epidemiczną – zaznacza Bartosz Bartyzel.
Oto jak szybkie są efekty wejścia do Rady byłej Pani Premier.
Powiedział co wiedział podszywacz.
Takich opinii Hermenegilda nie formułuje, nie zapętla.