Na sygnale Sucha Beskidzka

Nabrali się na zyski z kryptowalut

Fot. KPP Sucha Beskidzka

Mieszkańcy powiatu suskiego dali się nabrać oszustowi, który wmówił im, że mogą otrzymać spore pieniądze ze zgromadzonych tak zwanych kryptowalut.

Jak informuje suska policja w połowie kwietnia do 52-letniego mieszkańca powiatu suskiego zadzwonił telefon z numeru kierunkowego zaczynającego się +44, który przypisany jest dla Wielkiej Brytanii.

Głos w słuchawce poinformował 52-latka, że posiadając portfel z kryptowalutami może wypłacić z niego odsetki, a zgromadził ich aż 35 tysięcy złotych. Rozmówca przez telefon podał adres strony internetowej z kontem do kryptowalut i adres e-mail. Aby łatwiej przelać pieniądze poprosił 52-latka o zainstalowanie odpowiedniego programu komputerowego. 52-latek zainstalował i uruchomił program, który, jak się później okazało, służył tak naprawdę do udostępnienia zdalnej kontroli nad komputerem innej osobie. Potem 52-latek zalogował się na swoje konto bankowe, aby dokonać przelewu pieniędzy z „odsetek”. Wtedy też oszust przejał kontrolę nad jego komputerem i korzystając z faktu zalogowania w bankowości internetowej przelał z jego konta 4 500 zł na swoje konto – tłumaczą suscy policjanci.

Okazuje się, że nie jest to pierwsza tego typu sytuacja w powiecie suskim. Jeszcze na początku tego roku inny mieszkaniec powiatu suskiego stracił ponad 22 tys. zł, a mieszkanka 25 tys. zł.

Przy każdym tego typu oszustwie w tle pojawia się obietnica szybkiego zysku pieniędzy w kryptowalucie, a także instalacja programu i w następstwie utrata pieniędzy lub wyłudzenie kredytu na dane pokrzywdzonego. Należy pamiętać, aby nigdy nie dawać nikomu, kogo się nie zna, danych dostępowych do swoich urządzeń, a także nigdy nie udostępniać nikomu danych logowania do bankowości internetowej i potrzebnych do tego haseł – ostrzega Komenda Powiatowa Policji w Suchej Beskidzkiej.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jack
Jack
3 lat temu

Naprawdę są tacy durnie???
Udostępnić wszystko obcej osobie???

ale, ale
ale, ale
3 lat temu

Nadzieja – choć zwodnicza – wiedzie przynajmniej nas przyjemniejszą drogą do kresu życia.

Jacek
Jacek
3 lat temu

Głupi to niech suchy chleb je