Wydarzenia Cieszyn

Na Baraniej Górze bez widoków z wieży

Fot. Górnośląśki Oddz. PTTK

Stan techniczny tego obiektu zmusił jego opiekunów do radykalnego kroku.

Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach poinformował o zamknięciu wieży widokowej na Baraniej Górze.

– W związku ze złym stanem technicznym wieży, który mógł stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia turystów, Zarząd Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach postanowił o zamknięciu obiektu. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie znajdziemy rozwiązanie oraz środki na remont i wieża zostanie ponownie udostępniona – czytamy w komunikacie PTTL z Katowic.

Oddział ten jest inicjatorem powstania i właścicielem tej wież, jednak obecnie nie posiada pieniędzy na wyremontowania obiektu i chciałby, żeby zajął się tym samorząd.  Według informacji portalu slazag.pl potrzebna jest na to kwota około 50 tys. zł. O ile tamta część Baraniej Gór leży na terenie miasta Wisła, o tyle właścicielem obszaru, na którym stoi wieża, jest Nadleśnictwo Wisła. Burmistrz Wisły Tomasz Bujok na jednej s sesji Rady Miasta Wisła informował, że trwają w tej kwestii rozmowy z  nadleśnictwem, ale są dosyć skomplikowane. Wiele wskazuje więc na to, że w okresie gdy dookoła powstaje wiele nowych tego typu obiektów, to na wieżę widokową na Baraniej Górze długo nie wyjdziemy.

Wieżę wybudowano w 1991 roku, z inicjatywy Koła Przewodników Beskidzkich w Katowicach. Jej projektantami byli: Jerzy Jaksch i Czesław Konieczny.

Wieża widokowa znajduje się na najwyższym szczycie polskiej części Śląska Cieszyńskiego – Baraniej Górze (1220 m n.p.m.). To doskonały punkt widokowy. Z ogólnodostępnej, stalowej wieży widokowej można podziwiać rozległą panoramę gór Polski, Czech i Słowackich: Tatry, Beskid Śląski, Mały, Makowski, Żywiecki z Babią Górą, Małą Fatrę, Góry Choczańskie, Góry Strażowskie, Jaworniki, Beskid Śląsko-Morawski, a przy bardzo dobrej widoczności nawet sudeckie Jesioniki.

Wysokość wieży wynosi 15,25 m. Może na niej przebywać jednorazowo 20 osób. Jej właścicielem jest Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach. Wyposażona jest w instalację odgromową – nie zwalnia to jednak turystów z zakazu przebywania na niej podczas burzy.

Na Baranią Górę wiodą szlaki z Kamesznicy, Przełęczy Kubalonka, Węgierskiej Górki, Skrzycznego, Wisły Czarne i Zwardonia. Szczególnie godny polecenia jest niebieski szlak z Wisły Czarne poprowadzony uroczą doliną Białej Wisełki, którym szczyt można zdobyć w ciągu 2,5 godziny. Na polanie Przysłop pod Baranią Górą działa schronisko turystyczne PTTK. Szczytowe partie góry i obszar źródliskowy królowej polskich rzek – Wisły wchodzą w skład rezerwatu przyrody „Barania Góra”.

google_news