Wydarzenia Cieszyn

Na cieszyńskim rynku znów muzyka. Reaktywacja fortepianu

Fot. Fulco System

Fortepian zewnętrzny Cadenza powrócił na główny plac Cieszyna w poniedziałek 16 maja.

Po burzliwym początku jego funkcjonowania władze miasta oraz producent zgodnie uznali, że chcą łączyć i inspirować mieszkańców oraz turystów muzyką, dlatego bardzo szybko zapadła decyzja o powrocie instrumentu na ziemię cieszyńską.

– Fortepian jest instrumentem, który inspiruje i którego dźwięki mogą dać wytchnienie, stać się chwilą odpoczynku dla każdego przechodnia. Od momentu jego pojawienia się na naszym rynku wzbudzał zaciekawienie, zachęcał do publicznej gry. Mogliśmy obserwować reakcje na muzykę na żywo w przestrzeni Rynku, co ważniejsze towarzyszyć osobom, które zdecydowały się na grę Wiemy, że muzyka, która płynie z tego instrumentu nie tylko cieszy ucho, ale również koi duszę, czego w dzisiejszych czasach bardzo nam potrzeba  – mówi burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Pierwotnie fortepian został zainstalowany na rynku 14 kwietnia i miał tam pozostać do końca miesiąca, jednakże rezydentura musiała zostać przerwana z przyczyn niezależnych tak od miasta jak i producenta. Został uszkodzony przez wandali. O tej głośnej sprawie pisaliśmy TU.

– Zaistniała sytuacja związana z przewróceniem fortepianu była dla nas zaskakująca, ale natychmiast postanowiliśmy, że instrument musi jak najszybciej wrócić na cieszyński Rynek. Było to dość skomplikowane, z uwagi na toczącą się ogólnopolską akcję „Cadenza on Tour”, w trakcie której nasze fortepiany podróżują po całej Polsce według ustalonego harmonogramu. Jako producent jednak zaangażowaliśmy wzmożone siły i środki, żeby się to udało. Cieszy nas fakt, że fortepian dokończy swoją przygodę w Cieszynie, dostaliśmy bardzo dużo pozytywnych wiadomości z całej Polski. Pokazuje to tylko siłę drzemiącą w muzyce, oraz to, jak ważna jest w przestrzeni publicznej. Cadenza ma przede wszystkim inspirować oraz budować i wzmacniać więzi pomiędzy ludźmi – mówi prezes Fulco System Łukasz Siódmok.

Fortepian powrócił do Cieszyna 16 maja i pozostanie tam prawie do końca miesiąca. Obecność Fortepianu Cadenza na rynku zakończy się zaraz przed rozpoczęciem tam prac remontowych.

– Jak mawiał Gustaw Morcinek: „Ja zaś wiem, że staram się być przede wszystkim wyrozumiałym na wszystko.” i my w tym trwamy, stąd decyzja o jak najszybszym powrocie fortepianu na nasz rynek pomimo zbliżającej się rewitalizacji. Mamy nadzieję, że ta rezydencja fortepianu da nam wiele radości, gdyż po pozytywnym odbiorze instrumentu przez mieszkańców staramy się już zaplanować przestrzeń tak, aby fortepian mógł spokojnie i bezpiecznie powrócić do nas za jakiś czas, a być może w przyszłości zagościć tu na stałe – dodaje Staszkiewicz.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksander
Aleksander
2 miesięcy temu

Kamery 24H na SM i zaraz takich co niszczą strzelać jak kaczki ja nie dam rady zabić mrówki żabki biedronki ale takiego debila bez żadnej skruchy.

Ireneusz
Ireneusz
2 miesięcy temu

Wstęp i granie biletowany bilety dostępne u bileterki

widząca temida
widząca temida
2 miesięcy temu

Ci co go przewrócili to powinni mieć teraz na zmianę wartę przy instrumencie całą dobę przez miesiąc i przecierać go jak się zakurzy 🙂

?
?
2 miesięcy temu

Musieliby przecierać na wyjeździe, poza Cieszynem, gdzie – nie wiadomo, według postanowienia pana prezesa Siódmoka.

?
?
2 miesięcy temu

Przez 2 tygodnie będzie na rynku?, nie wygłupiajcie się z całą otoczką w koło.