Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu audio?

Wybór sprzętu audio w przypadku osób początkujących może przyprawić o zawrót głowy. Rynek ten oferuje bowiem tak wiele możliwości, że łatwo się tutaj pogubić. Warto jednak zawsze stawiać na sprzęt Hi-Fi, który zagwarantuje odpowiednią jakość dźwięku i trwałość. Ważna jest również marka i możliwość przetestowania sprzętu w salonie audio. Szczególnie odsłuch konkretnego urządzenia jest tutaj kluczowy, gdyż własne doświadczenie pozwoli wyciągnąć trafniejsze wnioski niż te, które wyciągnęlibyśmy na podstawie samej recenzji sprzętu czy zasłyszanej opinii. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury!

Zestaw dla początkujących

W celu wybrania pierwszych kolumn, wzmacniacza i źródła (odtwarzacza CD, gramofonu lub streamera) najlepiej odwiedzić renomowany salon audio. Specjaliści pomogą w wyborze sprzętu i odpowiedzą na wszelkie pytania. Co więcej, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z sali odsłuchowej, w której można przetestować brzmienie sprzętu audio i przekonać się, czy dany wybór rzeczywiście jest dla nas satysfakcjonujący.

W renomowanym salonie audio znajdziemy wyłącznie sprzęt hi-fi od najbardziej cenionych producentów, który odznacza się wysoką jakością brzmienia, trwałością i nowoczesnym designem. Specjaliści w salonie pomogą zbudować zestaw stereo dostosowany do gustu muzycznego, wielkości pomieszczenia, budżetu itd. 

Salon audio znajdziesz na: https://audioneo.pl/

Co jest najważniejsze?

Przy wyborze sprzętu audio ważny jest m.in. dobór źródła dźwięku. Popularnością wciąż cieszą się odtwarzacze płytowe i tradycyjne gramofony na płyty winylowe. Oba rozwiązania bez problemu podłączymy do zestawu stereo. Jednak dominujący trend ostatnich lat to odtwarzacze sieciowe, które posiadają wbudowana technologię Wi-Fi, Bluetooth oraz współpracują z najpopularniejszymi serwisami muzycznymi typu Tidal, Spotify, itd, a także umożliwiają odtwarzanie wysokiej jakości plików bezstratnych typu flac. Kolejnym krokiem jest wybór wzmacniacza lub amplitunera. Do tradycyjnego zestawu stereo potrzebny będzie wzmacniacz zintegrowany tranzystorowy bądź lampowy. Istnieje także możliwość zakupu wzmacniacza dzielonego składającego się z przedwzmacniacza i końcówki mocy (lub nawet osobnych końcówek mono). Jest to jednak raczej droższe rozwiązanie skierowane do najbardziej wymagających melomanów i audiofilów.

Jeśli chodzi o kolumny, dobieramy je w zależności od wielkości pomieszczenia, możliwości ustawienia, a także w kontekście słuchanego gatunku muzyki i preferowanej głośności. Warto tutaj dodać, że kolumny podstawkowe powinny być ustawione w mniejszych pomieszczeniach, zaś większe kolumny podłogowe w większym pomieszczeniu oraz w sytuacji, gdy oczekujemy „większych wrażeń”, czyli mocniejszego i niższego basu. Na rynku istnieją również kolumny aktywne, ze wbudowanym wzmacniaczem, niewymagające dodatkowego wzmocnienia. Najczęściej jednak takie rozwiązanie to pewien kompromis dla jakości dźwięku.

Same kable także mają ogromny wpływ na jakość brzmienia dźwięku. Kable głośnikowe, a także interkonekty analogowe potrafią „oszlifować” brzmienie danego systemu audio, nieco zmienić balans tonalny, zredukować nadmiar skrajów pasma lub je podkreślić. W wielu sytuacjach konieczna może się okazać dodatkowa listwa zasilająca dedykowana do audio, szczególnie przy zestawie z nieco wyższej półki, w którym przypadkowe zasilanie (zwykły przedłużacz) mogą przełożyć się na słyszalną degradację dźwięku.

Najważniejszy jest odsłuch

Podczas wyboru zestawu audio, sprzęt najlepiej przetestować jeszcze w salonie. Specjaliści doradzą i zaproponują różne rozwiązania. Dobrze jednak kierować się własnym gustem i interpretacją. Tylko wtedy można dokonać słusznego wyboru. Gusta muzyczne bywają różne. Jednym odpowiada brzmienie dynamiczne, z mocno podkreślonym basem, inni wolą szukać pewnych subtelności w średnim zakresie, np. akustyki wokół dźwięków gitary czy klawiszy. Każdy z elementów systemu wprowadza do całości pewne cechy, które mogą odpowiadać lub mogą przeszkadzać.

Na jakość odbieranego dźwięku wpływa też akustyka pomieszczenia — warto zaadaptować swoje pomieszczenie – profesjonalnie, pod okiem akustyka lub zrobić to samemu na drodze prób i błędów stosują tradycyjne elementy dekoracyjne zamiast specjalistycznych ustrojów akustycznych. Najczęściej kilka prostych modyfikacji w pomieszczeniu pozwala pozbyć  się nieprzyjemnego długiego czasu pogłosu. Pomocne mogą być takie elementy jak dywan, zasłony, półki z książkami, płytami itd.).

Budżet na sprzęt audio to kwestia indywidualna. Oczywiście istnieje pewien związek między ceną sprzętu i jego jakością. Na ogół sprzęt droższy gra lepiej. Nie jest to jednak twardą regułą. Zdarza się, że relatywnie niedrogie urządzenie dobrze dopasowane do systemu może zagrać naprawdę znakomicie, a urządzenie drogie czy wręcz hi-endowe, które przypadkowo znalazło się w zestawie, może nie przynieść oczekiwanych, współmiernych do wydatku, rezultatów. Zatem i kwestia stosunku jakości do ceny wymaga świadomego namysłu najlepiej poprzedzonego odsłuchem i własną oceną.

google_news