Porady i inspiracje

Na co zwrócić uwagę przy zakupie hamaka do jogi?

Aerial joga cieszy się dużą popularnością i to nie tylko w studiach akrobatyki powietrznej. Chusty-kokony coraz częściej pojawiają się bowiem także w naszych domach. By jednak taki trening był bezpieczny, trzeba wybrać odpowiedni hamak. Czym się kierować?

Długość chusty do jogi

Każdy hamak do jogi ma postać długiego materiału przypominającego szarfę. Dopiero po zawiązaniu (tradycyjnie lub na taśmach) zamienia się w hamak. Oznacza to, że wybierając swój sprzęt, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na długość materiału. Należy ją dopasować do wysokości pomieszczenia, w którym będziesz ćwiczyć. Warto jednak podkreślić, że jeśli zamontujesz hamak na taśmach regulacyjnych, możesz zmieniać długość chusty bez zbędnego demontażu. Wtedy dobór długości jest odrobinę mniej istotny, a sam produkt staje się uniwersalniejszy, bo mogą z niego korzystać osoby o różnym wzroście, np. i dzieci, i dorośli.

W przypadku klasycznego wiązania (na supłach) do pomieszczeń o wysokości 2,2-2,5 m należy dobrać długość hamaka minimum 5 m. Dla wys. do 3 m – materiał min. 6 m, a dla 3,5 m – materiał min. 7 m. W wyższych pomieszczeniach lub gdy hamak okazał się za krótki zaleca się użycie pasa przedłużającego.

Obciążenie hamaka i jakość

Aerial joga zawiera elementy akrobatyki powietrznej. Oznacza to, że sprzęt, z którego korzystasz, musi być w 100% bezpieczny. Nagły upadek, niekontrolowane rozciągnięcie się czy nawet zerwanie materiału to sytuacje, które mogłyby skończyć się fatalnie dla zdrowia. Należy więc wybierać tylko te hamaki, które są przystosowane do aerial jogi i zostały przebadane zgodnie z adekwatną normą ISO. Poza tym w wyposażeniu domowej sali obowiązkowo musi znaleźć się materac gimnastyczny. To dodatkowa ochrona, dzięki której wszelkie upadki będą mniej groźne.

Norma ISO, która daje pewność dobrej jakości i bezpieczeństwa materiału, to ISO 13934. Jeśli hamak został przebadany zgodnie z nią, na pewno jest produktem bezpiecznym i wytrzymałym. Niemniej, wciąż warto zwrócić uwagę na obciążenie podane przez producenta. Większość hamaków ma obciążenie dynamiczne do ok. 150 kg, co umożliwia dwóm osobom jednoczesne korzystanie z chusty, oraz statyczne do 1200 kg.

Poza tym hamak powinien być miły w dotyku, bo materiał będzie mieć bezpośredni kontakt ze skórą. Nie może mieć żadnych wystających elementów, które mogłoby wywoływać dyskomfort czy nawet zrobić krzywdę. Istotne jest także to, by materiał hamaka miał dobrą ciągliwość poprzeczną i niewielką podłużną.

Hamaki dla dzieci

Aerial jogę można uprawiać w każdym wieku, jednak czynnik ten nie ma dużego znaczenia przy wyborze chusty. Poleca się natomiast, by hamaki dla dzieci były nieco dłuższe niż potrzeba i zamontowane na taśmach. Dzięki temu długość materiału można dostosować do zmieniającego się wzrostu. Poza tym z takiego hamaka będą mogli skorzystać również rodzice.

Gdzie znaleźć wszystkie niezbędne elementy, w tym taśmy? Sprawdź ofertę Flying Rose – to renomowany sklep, który specjalizuje się w sprzedaży sprzętu aerial.

Glos_praca
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments