Wydarzenia Cieszyn

Na Zaolziu uczczono pamięć wydarzeń rozpoczynających wojnę

Fot. Biuro Poselskie Przemysława Koperskiego

Za datę wybuchu II wojny światowej uznaje się 1 września 1939 roku. Jednak już w nocy z 25 na 26 sierpnia Niemcy dokonali akcji dywersyjnej w Mostach koło Jabłonkowa na dzisiejszym Zaolziu. Celem było opanowanie strategicznie ważnej stacji kolejowej i tunelu.

Na pamiątkę tych wydarzeń, w Mostach złożono dziś kwiaty pod pomnikiem ofiar faszyzmu. W kameralnej uroczystości wzięli udział konsul generalny RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz, poseł na Sejm RP Przemysław Koperski (wiceprzewodniczący Polsko-Czeskiej Grupy Parlamentarnej), wójt Mostów Andrzej Niedoba oraz prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego Helena Legowicz. Pomnik, pod którym złożono kwiaty, upamiętnia m.in. zmarłych więźniów obozów koncentracyjnych oraz osoby rozstrzelane podczas egzekucji w Mostach w 1943 roku.

Mosty to ważny ośrodek dla polskiej społeczności w Czechach, czego dowodem może być wybór na wójta Andrzeja Niedoby – prezesa lokalnego koła PZKO. Brakuje jednak miejsca upamiętniającego dramatyczne wydarzenia z sierpnia 1939 roku. Uzgodniono, że poseł Koperski podejmie działania dyplomatyczne w celu umieszczenia na stacji kolejowej w Mostach stosownej tablicy pamiątkowej.

Biuro Poselskie Przemysława Koperskiego

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Antypodbeskidzie
Antypodbeskidzie
2 lat temu

Beskidzki dom” won łapy od Śląska Cieszyńskiego! Co wy se w ogóle myślicie żeby w naszym imieniu cokolwiek sie wypowiadać!!!