Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Nadanie uprawnień szkole niepublicznej

Czy przedszkole może złożyć wniosek o nadanie uprawnień (eksperyment w przedszkolu)? Czy w takiej sytuacji przedszkole otrzyma dotację? Czy w przypadku otrzymania uprawnień szkoły publicznej może pobierać czesne od rodziców?

Odpowiedź:

Przedszkole nie może złożyć wniosku w trybie art. 178 ustawy Prawa oświatowego o nadanie uprawnień szkoły publicznej, gdyż wniosek taki może złożyć jedynie organ prowadzący szkoły, a nie przedszkola.

Szkoły niepubliczne, w tym eksperymentalne, w których jest realizowany obowiązek nauki otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu jednostki samorządu terytorialnego będącej dla tych szkół organem rejestrującym, w wysokości równej kwocie przewidzianej na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego, a szkoły, które nie realizują obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki na ucznia uczestniczącego w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu.

W przypadku otrzymania uprawnień szkoły publicznej, nie jest dopuszczalne pobieranie czesnego od rodziców, gdyż szkoła publiczna powinna zapewniać bezpłatne nauczanie.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 178 Prawa oświatowego: Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania może, w drodze decyzji, wyrazić zgodę na założenie lub prowadzenie szkoły niepublicznej, która nie spełnia warunków określonych w art. 14 ust. 3, w szczególności jeżeli uzna ją za eksperymentalną.

Na podstawie komentowanego artykułu minister właściwy do spraw oświaty i wychowania może w drodze decyzji nadać uprawnienia szkoły niepublicznej szkole niespełniającej warunków, określonych w art. 14 ust. 3 Prawa oświatowego (to jest: szkole, która nie spełnia warunków polegających na realizacji programu nauczania uwzględniającego podstawę programową kształcenia ogólnego, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – również podstawy programowej kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego, na realizacji obowiązkowych zajęć edukacyjnych w okresie nie krótszym oraz w wymiarze nie niższym niż łączny wymiar poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych określony w ramowym planie nauczania szkoły publicznej danego typu, na stosowaniu zasady klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów, na prowadzeniu dokumentacji przebiegu nauczania ustalonej dla szkół publicznych, w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – na kształceniu w zawodach określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, na zatrudnianiu nauczycieli obowiązkowych zajęć edukacyjnych, posiadających określone ustawowo kwalifikacje określone dla nauczycieli szkół publicznych, na stosowaniu organizacji roku szkolnego ustalonej dla szkół publicznych) w szczególności jeżeli uzna ją za eksperymentalną.

Zgodnie z Komentarzem do Prawa oświatowego pod red. Balickiego: Uzyskiwanie uprawnień dokonuje się na wniosek osoby prowadzącej szkołę, która składa go do ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Wniosek o nadanie uprawnień szkoły niepublicznej może złożyć jedynie organ prowadzący szkołę, a nie przedszkole. Przedszkole nie może więc wystąpić z wnioskiem o nadanie uprawnień szkoły eksperymentalnej.

Jednocześnie, ustawa – Prawo oświatowe nie zawiera przepisu prawnego, który umożliwiałby nadanie uprawnień przedszkolu z uwagi na eksperyment, jak w przypadku szkoły w sposób określony w art. 178 Prawa oświatowego.

Zapamiętaj!

W przypadku nadania uprawnień szkoły publicznej nie jest możliwe pobieranie czesnego od rodziców, gdyż zgodnie z art. 14 ust 1 Prawa oświatowego szkoła publiczna jest szkołą, która zapewnia bezpłatne nauczanie w zakresie ramowych planów nauczania.

Zgodnie z art. 26 ust 1 ustawy z dnia 27 października 2017r. o finansowaniu zadań oświatowych: Niepubliczne szkoły, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu jednostki samorządu terytorialnego będącej dla tych szkół organem rejestrującym, w wysokości równej kwocie przewidzianej na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego, a zgodnie z art. 26 ust 2 niepubliczne szkoły, w których nie jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, otrzymują na każdego ucznia uczestniczącego w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu.

Podstawa prawna

  • art. 178 ust 1 i 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. – Prawa oświatowego,
  • art. 14 ust 1 Prawa oświatowego,
  • art. 26 ust 1 i 2 ustawy z dnia 27 października 2017r. o finansowaniu zadań oświatowych.

Joanna Jędrzejewska
Ekspert Portalu Oświatowego
https://www.portaloswiatowy.pl/

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda Pierwsza
Hermenegilda Pierwsza
3 lat temu

Super, jest w Artykule sponsorowanym podpisany autor. Da się.

Hermenegilda Pierwsza
Hermenegilda Pierwsza
3 lat temu

“Filozof” – patrz i ucz się.