W Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej odbyło się wręczenie nagród starosty suskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego.
W tym roku kapituła nagrody, której przewodniczącym jest starosta suski Józef Bałos, postanowiła uhonorować Reginę Wicher, zakonnika Mariusza Wójtowicza oraz Miejski Chór „Jasień” z Suchej Beskidzkiej.
Regina Wicher pochodzi z Zawoi. Z wykształcenia jest etnologiem, pedagogiem, a także hafciarką i tkaczką. Pracę zawodową rozpoczęła jako asystent muzealny w Muzeum-Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej. Przez kilka lat była instruktorem zespołu regionalnego „Budzowskie Kliszczaki” w Jachówce. Potem pracowała w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie. Podejmowała także inicjatywy z zakresu edukacji o dziedzictwie kulturowym i poświęcone kulturze Górali Kliszczackich. Efektem tego było m.in. założenie Gminnego Zespołu Regionalnego „Gronie” w Łętowni. Obecnie jest animatorem w Babiogórskim Centrum Kultury Zawoi, gdzie oprócz bieżącej działalności prowadzi zespół regionalny „Juzyna”. Współpracuje też z instytucjami, twórcami ludowymi i stowarzyszeniami z regionu, w tym m.in. ze Związkiem Podhalan z Jordanowa. Jako etnolog interesuje się głównie edukacją wielokulturową i międzykulturową, góralskimi tradycjami regionu i wzajemnym oddziaływaniem kultur, a także m.in. historią społeczności żydowskiej zamieszkującej gminę Zawoja przed drugą wojną światową. W wolnych chwilach pisze wiersze i komponuje piosenki.
Mariusz Wójtowicz, jak mówi o sobie, jest góralem z pogranicza Podhala i Pienin. Od 30 lat jest zakonnikiem w Zakonie Karmelitów Boskich. To także wykładowca, redaktor czasopisma „Głos Karmelu”, muzyk-samouk, założyciel sześciu zespołów muzycznych, producent sześciu płyt i ponad 50 teledysków. Ponadto jest blogerem prowadząc portal /dumanie.pl/. Od 2022 roku działa na terenie parafii Zawoja Przysłop, gdzie zainicjował szereg działań związanych z kulturą i dziedzictwem kulturowym, co zaowocowało powstaniem trzech formacji muzycznych: scholi „Małe COŚ”, zespołu „Wielka SPRAWA” i Chóru z GÓR”. Mariusz Wójtowicz to pomysłodawca tak zwanych Niedziel Babiogórskich, czyli mszy, na które mieszkańcy Zawoi przybywają w tradycyjnych strojach, a liturgii towarzyszy muzyka góralska.
Miejski Chór „Jasień” powstał w 2003 roku przy ówczesnym Miejskim Ośrodku Kultury w Suchej Beskidzkiej. Pierwszym instruktorem grupy była Ludmiła Tułacz, a następnie chórem kierowała Alicja Jakubiak. Od 2013 roku instruktorem, kierownikiem artystycznym i aranżerem jest Małgorzata Kubieniec. Obecnie chór działa przy suskim Centrum Kultury i Filmu. Repertuar chóru jest bardzo szeroki. Znajdują się w nim zarówno utwory z szerokiego spektrum muzyki klasycznej, pieśni liturgiczne i sakralne, jak i piosenki o lżejszym charakterze oraz znane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej, a także popularne szlagiery muzyki biesiadnej. Chór często bierze udział w konkursach i przeglądach w Polsce oraz za granicą. Do największych sukcesów chóru należą m.in.: Grand Prix na Festiwalu Pieśni Maryjnych w Ślemieniu oraz pierwsze miejsca na Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska – Moja Ojczyzna” w Suchej Beskidzkiej i Festiwalu Pieśni Maryjnych „Ave Maria” w Osielcu.