Cztery kluby seniora, a w nich blisko 150 aktywnych członków realizujących swoje zainteresowania i pasje – tak właśnie jest w gminie Goleszów, gdzie od kilku lat z ogromnym zaangażowaniem i wielką starannością realizowana jest gminna polityka senioralna.
Jednym z jej elementów jest tworzenie i rozwijanie działalności klubów seniora, a więc miejsc przyjaznych mieszkańcom powyżej 60. roku życia, w których otrzymują oni wszechstronne wsparcie, uczestniczą w działaniach na rzecz ochrony zdrowia, społecznej integracji, rekreacji, a także rozwijania sprawności fizycznej i intelektualnej.
– Otwarcie pierwszego klubu seniora w gminie Goleszów miało miejsce we wrześniu 2020 r. w Bażanowicach. Siedzibą inicjatywy, której z zaciekawieniem przyglądali się mieszkańcy całej gminy, stał się budynek tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Jeszcze przed inauguracją zajęć skierowanych do bażanowickich seniorów, w czasie gdy budynek przechodził remont, wiele osób zastanawiało się, czy znajdą się chętni, którzy tchną ducha w to miejsce i nakreślą kierunek rozwoju klubu, decydując się spędzić swój wolny czas inaczej niż na kanapie przed telewizorem. Ciekawość jednak zwyciężyła i pomysł spotkał się nie tylko z zainteresowaniem, ale także ze sporym entuzjazmem. Od tego momentu minęło blisko pięć lat, w czasie których
w gminie Goleszów powstały trzy kolejne kluby seniora – podsumowuje wójt gminy Goleszów Sylwia Cieślar, wyliczając, że rok po pierwszej tego typu inicjatywie kolejne kluby otwierane były w Cisownicy (2022), Dzięgielowie (2023) oraz Goleszowie-Równi (2024).
W Cisownicy jako miejsce spotkań aktywnych seniorów posłużyła gminna świetlica, a w Dzięgielowie, podobnie jak w Bażanowicach – budynek Ochotniczej Straży Pożarnej. W obu tych miejscach konieczne było przeprowadzenie gruntownych remontów, dzięki czemu członkowie klubów mogą nie tylko spotykać się, ale także brać udział w organizowanych specjalnie
z myślą o nich zajęciach, warsztatach i szkoleniach. Najmłodszy stażem klub seniora działa od roku w Domu Ludowym w Goleszowie-Równi, gdzie w pomieszczeniach o powierzchni blisko 100 m², po wykonaniu remontu oraz przystosowaniu ich do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, została wydzielona część przeznaczona do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych i kolejna – do spędzania wolnego czasu, gdzie seniorzy uczestniczą w prelekcjach, spotkaniach, warsztatach i szkoleniach.
A jak minął ubiegły rok w gminnych klubach seniora? W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy ich członkowie brali udział w cyklicznych zajęciach taneczno-ruchowych, warsztatach malarskich i beskidzkiego haftu krzyżykowego, spotkaniu z instruktorami karate, szkoleniu na temat muzyki, obyczajów i tańców Górnego Śląska, nabyli wiedzę na temat bezpieczeństwa i prywatności w Internecie oraz najważniejszych platform cyfrowych, takich jak mObywatel, PUE ZUS i Internetowe Konto Pacjenta, a także wzięli udział w warsztatach dotyczących budowania pewności siebie, wykładach w Centrum Aktywizacji Seniorów przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz w Śląskim Festiwalu Nauki. Dodatkowo uczyli się, jak tworzyć naturalne kosmetyki, uczestniczyli w wycieczkach do Arcyksiążęcego Browaru Zamkowego w Cieszynie, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Ojcowskiego Parku Narodowego, dzięgielowskiego zamku, na Oktoberfest do śląskich Proboszczowic oraz na jarmark świąteczny do czeskiego Ołomuńca. W minionym roku seniorki i seniorzy uczestniczyli także w dwóch wydarzeniach w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie oraz czterech projekcjach w cieszyńskim kinie Piast.
Seniorzy z wszystkich czterech klubów brali udział w zajęciach gimnastycznych poprawiających sprawność fizyczną – uprawiali jogę, tańczyli, pływali i maszerowali z kijami nordic walking. A jeśli mowa o aktywności fizycznej, to nie można pominąć Zimowej Akademii Sportu, w ramach której konkurowali ze sobą w zimowych dyscyplinach sportowych, takich jak: hokej, biathlon, curling, symulator jazdy na nartach. Oprócz sportowych zmagań aktywni seniorzy wzięli także udział w spotkaniach ze znanymi i utytułowanymi sportowcami, w tym Renatą Mauer-Różańską i Tomaszem Sikorą.
Warto podkreślić, że w ramach bieżącej działalności klubów seniora ich uczestnicy objęci są opieką m.in. psychologa, dietetyka oraz prawnika, co daje im wsparcie w rozwiązywaniu codziennych problemów, a także radzeniu sobie z wyzwaniami, które pojawiają się w ich życiu.
Oprócz atrakcji wynikających z bogatego programu klubowicze wszystkich placówek mają do dyspozycji salę spotkań, wyposażoną kuchnię i zaplecze socjalne. Każdy z klubów posiada rzutnik multimedialny i komputer, a także inny sprzęt i wyposażenie, np. rowery stacjonarne, piłki lekarskie czy gry planszowe.
Seniorzy regularnie spotykają się, by przy kawie i herbacie porozmawiać, wymienić się poglądami i miło spędzić czas w gronie znajomych. Spotkania pozwalają zaspokoić potrzebę kontaktów międzyludzkich oraz nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie. To skuteczny sposób, by zapomnieć o samotności i zachować dobre samopoczucie. Bogate życie towarzyskie to tylko jedna z wielu korzyści, jakie daje członkostwo w gminnych klubach seniora. Ich członkowie mają wpływ na to, jak zmienia się ich najbliższe otoczenie, i aktywnie uczestniczą w życiu całej gminy. Nie ma bowiem gminnego wydarzenia, w którym nie braliby udziału. Dzięki swojemu zaangażowaniu stanowią także cenne źródło wiedzy i doświadczenia, z którego chętnie korzystają zarówno wójt gminy, jak i goleszowska rada gminy. W 2024 r. seniorzy z gminy Goleszów byli aktywnie zaangażowani w organizację dożynek, obchodów Dnia Dziecka, a także w akcję profilaktyczną pn. „Świeć przykładem”.
Jak już wspominaliśmy, działalność klubów seniora w Bażanowicach, Cisownicy, Dzięgielowie i Goleszowie-Równi wpisuje się w założenia gminnej polityki senioralnej. Warto jednak dodać, że ich utworzenie i rozwijanie jest możliwe dzięki pozyskaniu przez Gminę Goleszów krajowych i unijnych środków finansowych, w tym pochodzących z wieloletniego programu „Senior+”.