Wydarzenia Bielsko-Biała

Najmłodszy kandydat w czołówce. Problemy przedsiębiorców zna od podszewki? WIDEO

Marcin Szarek (PO) jest jednym z najmłodszych kandydatów do Sejmu w okręgu bielskim. Reprezentuje środowisko 30 i 40-latków. Od lat działa w biznesie, mówi, że zna bolączki przedsiębiorców. W Beskidzkiej TV opowiedział co zaproponuje wyborcom.

Marcin Szarek, kandydat na posła z ramienia Platformy Obywatelskiej był kolejnym gościem red. Adama Kanika w przedwyborczych rozmowach Beskidzkiej TV. W przeszłości pracował w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej, gdzie zajmował się sprawami technicznymi. Następnie był pełnomocnikiem dyrektora do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego. Prowadził również szkołę nauki jazdy.

Obecnie jest prezesem Beskidzkiego Hurtu Towarowego oraz bielskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. Jest także członkiem Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej oraz rady społecznej szpitala w Wilkowicach. W studiu Beskidzkiej TV pytamy go, co skłoniło go do startowania z listy PO, jakie ma podejście do przedsiębiorców i dlaczego jest przeciwnikiem 800 plus.

Jest Pan najmłodszym kandydatem w czołówce, niejednokrotnie to Pan podkreślał. Czy to w jakiś sposób daje Panu przewagę?

Marcin Szarek: – Myślę, że jest to jakaś oferta skierowana do moich rówieśników, ale nie tylko. Mam 39 lat, trochę w życiu przepracowałem, trochę tego życia poznałem, więc myślę, że jak najbardziej jestem w odpowiednim wieku żeby podjąć wyzwanie i startować w wyborach do Sejmu.

Bardzo mocno ruszył Pan z kampanią wyborczą, pańska twarz widoczna jest na większości skrzyżowań w Bielsku-Białej. Czy w ten sposób zamierza Pan zbudować swoją markę, żeby ludzie 15 października pamiętali, że jest ktoś taki jak Marcin Szarek?

– Nigdy w polityce nie byłem. Nie byłem radnym, nie startowałem do Sejmu. To jest mój debiut. Chciałbym, żeby ludzie mnie poznali. Rzeczywiście, moja działalność opierała się raczej na firmach, w których pracowałem. Nigdy nie uczestniczyłem w większym stopniu w życiu publicznym.

Pracuje Pan w Beskidzkim Hurcie Towarowym, z pewnością więc ważny jest dla Pana rynek żywnościowy. Jak Pana zdaniem Polska powinna zachować się w kwestii zboża z Ukrainy?

– To jest bardzo trudny temat. Jak wiemy, to zboże do tej pory trafiało gdzieś do Polski nielegalnymi drogami. Jest nawet śledztwo w tej sprawie. Ja jestem za tym, żeby polską żywność chronić. Trzeba pamiętać o tym, że Polacy powinni mieć dostęp przede wszystkim do polskiej żywności. To też jest dzisiaj ważne, żeby nie być uzależnionym od innych państw i żebyśmy dbali o rynek żywnościowy Polski. Ale trzeba pamiętać też, że produkujemy bardzo dobrej jakości żywność, mamy wiele instytucji, które pilnują, żeby na nasze stoły trafiała żywność dobrej jakości.

„Kieruję miejską spółką, problemy małych i mikroprzedsiębiorców są mi znane. Dzisiaj tak naprawdę nie ma dla nich żadnej oferty.” To pańskie słowa – jaką więc ofertę zaproponowałby Pan przedsiębiorcom?

– Mamy ok. 300 podmiotów w mojej spółce. Są to małe firmy, często jedno, dwu, trzyosobowe działalności gospodarcze, pracujące rodziny, na co dzień z nimi rozmawiam, wiem jakie ich dotykają problemy. Na dzisiaj takim dużym problemem jest to, że rynek sprzedaży jest w jakiś sposób ograniczony. Podstawowe rzeczy to wysokie koszty prowadzenia działalności, cena energii elektrycznej, no i na przykład wymóg prowadzenia różnych rejestrów. Moją propozycją jest to, żeby tym wszystkim różnym pozwoleniom jeszcze raz się przyjrzeć. Te, które są, a niekoniecznie będą rzutowały na pogorszenie jakości świadczonych usług po prostu wyrzucić. Uproszczenie ich. Ja wiem, że to też jest temat, który od lat w Polsce się pojawia, często jest wykorzystywany populistycznie, ale tak naprawdę powinniśmy się skupić na tym, żeby gospodarka była wolnorynkowa, i żeby nie stwarzać barier. Coraz mniej Polaków jest zainteresowanych prowadzeniem działalności gospodarczych.

„Jak najmniej polityki, jak najwięcej działań”. To też Pana słowa. Co jako poseł zrobiłby Pan jako pierwsze?

– Pierwsze moje działania pójdą w kierunku kierowców. Jednym z moich planów jest ograniczenie wysokości kar. Dzisiaj za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 51 km/h jest zabierane prawo jazdy na trzy miesiące. To jest dla kierowców ogromny problem, nie tylko zawodowych, bo to prawo jazdy jest łatwo stracić. Moim pomysłem jest, żeby ten okres trzech miesięcy skrócić do miesiąca i żeby mógł on być wykorzystany na przykład na urlopie. Jeżeli to się będzie zdarzało wielokrotnie, to można karę zwiększać. Zawsze uważam, że ludziom trzeba dać szansę (…).

Całą rozmowę zobaczysz w wideo:

 

 

google_news
32 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mała Czarna
Mała Czarna
9 miesięcy temu

Popieram ludzi z inicjatywą. Wszystkim, którzy zarzucają brak wiedzy i kompetencji radzę, by się zastanowili, ile tej wiedzy mają zasiadający w ławach posłowie po partyjnych młodzieżówkach, krewni królika nominowani na intratne stanowiska lub młodzi konfederaci, którym się marzy sprawne państwo z dobrym szkolnictwem, opieką zdrowotną i emerytalną, bez płacenia podatków, bez ZUS i bez jakichkolwiek organów kontrolnych. Czyli raj dla cwaniaków!

Licentia poetica?
Licentia poetica?
9 miesięcy temu

Czy wiedza hurtownika giełdy warzywnej z temacie przedsiębiorczości jest tożsama z wiedzą np. dyrektora fabryki pralek? Jak można pisać takie bzdury jakoby o znawcy przedsiębiorczości od podszewki?

dżół duł
dżół duł
9 miesięcy temu

Wysłuchałem i życzę powodzenia!!!!

Gabriela
Gabriela
9 miesięcy temu

Artykuł w punkt!

Igor
Igor
9 miesięcy temu

Myślę że gość wypowiada się merytorycznie, ma dobry pogląd świata.

tak lepiej
tak lepiej
9 miesięcy temu
Reply to  Igor

ogląd

PREMIER
PREMIER
9 miesięcy temu

Młody fakt?
Czy musi się doszkolić w polityce -prawda, a kto urodził się geniuszem, każdy uczy się całe życie.

Trzeba dać szanse młodym i ambitnym ludziom, sądząc po ilości banerów na mieście jest to człowiek bardzo zaradny.

Nie polityk
Nie polityk
9 miesięcy temu

Panie Marcinie, vo Pan osiągnął? Poza partia i posada na Giełdzie? Co Pan jako Szarek? Co Pan robi społecznie? Kogo Pan wspiera?
I wypowiada się Pan o tematach, o których nie ma Pan pojęcia.

Kosma
Kosma
9 miesięcy temu

Pora odmłodzić ławy sejmowe. Powodzenia. Ma Pan mój głos 15 października

Hero
Hero
9 miesięcy temu

Nie rozumiem ludzi dlaczego do tej zdradzieckiej partii się zapisują…

Prywaciarz
Prywaciarz
9 miesięcy temu
Reply to  Hero

Bo mają dość obecnej ziemi obiecanej:))

Taka sytuacja
Taka sytuacja
9 miesięcy temu
Reply to  Prywaciarz

Ty masz dość tego, że nie możesz ludzi traktować jak g… o bo ciężko dziś o pracownika i musisz ich szanować, i jeszcze musisz mu zapłacić coś więcej niż jałmużnę.

Prywaciarz
Prywaciarz
9 miesięcy temu
Reply to  Taka sytuacja

Noo :))) ale rynek się odwraca :))) i na to czekam bo koniunktura jak sinusoida

Renata
Renata
9 miesięcy temu

To fakt, trzeba uprościć przepisy, żeby mali i średni przedsiębiorcy mogli się skupić na pracy a nie na pilnowaniu papierów!

Ksinsky
Ksinsky
9 miesięcy temu

To nawet nie druga liga, tylko jakaś okręgówka. Chyba lepiej dla niego żeby posiedział jeszcze na tej giełdzie

Wynajmująca
Wynajmująca
9 miesięcy temu
Reply to  Ksinsky

Wynajmuje boksy handlowe na terenie giełdy od 10 lat. Jak przyszedł P. Szarek wszystko zmieniło się o 1000 % na lepsze .Giełda zaczęła żyć trzeba przyznać wcześniej giełda była zarządzana jak w komunie na całe szczęście Prezes to zmienił i myślę że dzisiaj giełda jest spostrzegana jak nowoczesna firma co widzimy po zwiększonej liczbie klientów. Ja osobiście bardzo żałuje ,że taka osoba odejdzie z giełdy ,ale życze Panu pomyślności i dużo głosów .

Paweł
Paweł
9 miesięcy temu

Wie pan co panie kandydacie, wolny rynek przerabialiśmy już za Balcerowicza i poprzednich rządów PO.
Dziś na świecie rację bytu zdobywa owszem wolny rynek, ale regulowany przez państwo, które pilnuje interesów obywateli, klientów tego wolnego rynku.
Właśnie przeczytałem, że rząd federalny USA wszczął postępowanie antymonopolowe przeciw Amazonowi, firmie, która nadużywała tego wolnego rynku.

Janusz
Janusz
9 miesięcy temu

Widać że młody nieskażony jeszcze nie do końca ładnie się wypowiada ale myślę że będzie dobry materiał na polityka

Kriss
Kriss
9 miesięcy temu

Porażka

Góral
Góral
9 miesięcy temu
Reply to  Kriss

Pismark😤 jad i siarka

!
!
9 miesięcy temu
Reply to  Góral

istotnie śmierdzą jak tobie z ryja !

żałosne
żałosne
9 miesięcy temu
Reply to  !

Cała kultura i “poezja” wykrzykiwacza dalekiego od manipulacji

Góral
Góral
9 miesięcy temu
Reply to  !

Aleś ty głupi co to było- przecież tak jest PiS to jad 💀💧💀 i siarka

Góral
Góral
9 miesięcy temu
Reply to  !

Przeczytaj co napisałeś przecież to czysty jad 🦂 i siarka

$
$
9 miesięcy temu
Reply to  Góral

Góral popieram ich nawet na ulicy widać, słychać i czuć.

Marcin
Marcin
9 miesięcy temu

niezłe, spoko gosc

racjo
racjo
9 miesięcy temu

Ze stu konkretów Koalicji Obywatelskiej bardzo mi się podobają te dotyczące mikroprzedsiębiorstw. Bo one w ogromnym stopniu tworzą dochód narodowy, daja prace innym (nawet kilka osób to jest coś), a sa cisniete przez ZUS i podatki. Niech zdrową żywnosc produkują nam mikroprzedsiębiorstwa rodzinne, informatyków trzeba zatrzymac w Polsce itd. ktoś musi tu przecież pracowac na nasze emerytury

Góral
Góral
9 miesięcy temu
Reply to  racjo

Jak zawsze masz rację – racjo-👍 popieram

Góral
Góral
9 miesięcy temu

Mądrych ludzi nam trzeba, życzę powodzenia

To jakiś dowcip?
To jakiś dowcip?
9 miesięcy temu
Reply to  Góral

Hehe mądrych nam potrzeba i poszedł głosować na PO…

heheszek
heheszek
9 miesięcy temu

na żartach trzeba się znać aby dowcipkować

Góral
Góral
9 miesięcy temu

No przecież nie na nieudaczników i przekrętasów z pisu